نخستین جلسه کارگروه تخصصی تدوین پیوست فرهنگی احداث خوابگاه‌های متأهلین برگزار شد

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۸ کد : ۶۹۰۹۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۴
این جلسه با حضور دکتر محمدمهدی ذوالفقارزاده، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و مدیران، مشاوران، کارشناسان و صاحبنظران مجموعه های دانشگاهی روز دوشنبه نوزدهم اردیبهشت در سالن سعدی دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف برگزار گردید.
نخستین جلسه کارگروه تخصصی تدوین پیوست فرهنگی احداث خوابگاه‌های متأهلین برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر ذوالفقارزاده، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی در نخستین جلسه کارگروه تخصصی تدوین پیوست فرهنگی احداث خوابگاه‌های متأهلین ضمن بیان اهمیت قانون حمایت از خانواده جوانی جمعیت و ضرورت پیشگیری از ایجاد بحران جمعیتی در آینده نزدیک کشور درصورت بی توجهی به مقوله خانواده و جمعیت افزود : بعد از تصویب و ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، برای کلیه دستگاه‌ها از جمله وزارت علوم مسئولیت‌هایی تعریف شده است. به همین منظور از تعدادی از صاحب‌نظران و مدیران بخش‌های مختلف فرهنگی و مرتبط با موضوع پیوست فرهنگی و خوابگاه‌های دانشجویی، خانواده و ازدواج برای عضویت در این کارگروه دعوت به عمل آمد.

لزوم ساماندهی وضعیت تأهل و ازدواج دانشجویان به عنوان یک قشر اثرگذار در وضعیت جوانی جمعیت در آینده کشور

وی افزود ساماندهی وضعیت تأهل و ازدواج دانشجویان به عنوان یک قشر اثرگذار در وضعیت جوانی جمعیت در آینده کشور می تواند به تحقق هرچه بهتر قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت  کمک شایانی نماید. و اگر شرایط خوابگاه‌های متأهلی را ارتقاء دهیم به این موضوع کمک خواهد کرد. لحاظ کردن هم‌زمان هر دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری و هر یک در جایگاه خود از الزامات یک قانون‌گذاری خوب است. این‌که احساس کنیم ابعاد سخت مانند مسکن و خودرو هزینه‌بر است برای آن در قانون پیش‌بینی اعتبار کنیم؛ اما حوزه‌ی فکر و تولید محتوای اثرگذار در ابعاد فرهنگی و اجتماعی (مانند پیوست فرهنگی یا سایر توسعه خلاق) نیازمند تأمین اعتبار نیست و لذا برای آن پیش‌بینی لازم را در قانون  نداشته باشیم، محل تأمل است. اما در عین حال معاونت فرهنگی و اجتماعی و به طور ویژه دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی به دلیل اهمیت و ضرورت این امر خطیر با استفاده از ظرفیت بدنه کارشناسی در این میدان عمل شود.

تدوین پیوست‌ فرهنگی احداث خوابگاه‌های دانشجویان متأهل مبتنی بر نظام‌نامه‌ی پیوست فرهنگی طرح‌های مهم و کلان کشور

تبصره 5 ماده 7 قانون، وزارت‌خانه‌های علوم و بهداشت را مکلف کرده است تا ظرف مدت 6 ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، پیوست‌ فرهنگی احداث خوابگاه‌های متأهلین را مبتنی بر نظام‌نامه پیوست فرهنگی طرح‌های مهم و کلان کشور مصوب 21/01/1392 شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و با تصویب وزیر محترم به دانشگاه‌های مرتبط ابلاغ نمایند.  بر این اساس کارگروه مذکور در دفتر شکل گرفت.

دکتر ذوالفقارزاده هم‌چنین افزود: نظرسنجی از دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های متأهلی در حال انجام است و چند کارگروه دانشجویی در برخی از دانشگاه‌های دارای خوابگاه متأهلی تشکیل شده است. همچنین از اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران فرهنگی کشور نیز درخواست شده که دیدگاه و نظرات خود را در این موضوع به دبیرخانه تدوین پیوست فرهنگی ارسال نمایند.

ساخت 46000 واحد خوابگاه برای اسکان دانشجویان متأهل طی 4 سال آینده

 در ادامه حجت‌الاسلام محمد صادق جمالی، دبیر کارگروه تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلین با اشاره به آمار و برنامه‌ی ارایه شده توسط صندوق رفاه دانشجویان گفت: در حال حاضر صرفاً برای تعداد حدود 2400  نفر از  دانشجویان متأهل از دانشگاه های دولتی و علوم پزشکی امکان اسکان در خوابگاه‌های متأهلی وجود دارد که حدود 1200 واحد از آن‌ها متعلق به دانشگاه‌های دولتی زیر مجموعه‌ی وزارت علوم هستند. اغلب این خوابگاه‎ها هم دارای فرسودگی و استهلاک بالای 50 درصد می‌باشند و قدمت بیش از 20 سال دارند، با توجه به درخواست‌های مکرر و صف‌های انتظار سالانه دانشجویان متأهل طبق بررسی و برآوردها حداقل 46000 تقاضا برای اسکان دانشجویان متأهل وجود دارد که بناست طی 4 سال با مشارکت دانشگاه‌ها و صندوق رفاه ساخته شود، تاکنون به دلیل نبود زیرساخت‌های قانونی و عدم همکاری بانک‌ها، ساخت خوابگاه‌های متأهلی با رکود مواجه بوده است.

دبیر کارگروه تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلین تأکید کرد که لازم است در جانمایی، طراحی نقشه و ساخت خوابگاه‌ها، مؤلفه‌ها و شاخص‌های  فرهنگی پیش‌بینی و لحاظ شود. هم‌چنین در نظر گرفتن معماری ایرانی- اسلامی متناسب با  اقلیم‌های مختلف منطقه‌ای امری ضروری و حیاتی است.

وی همچنین با اشاره به برخی از بخش‌های آیین‌نامه‌های فعلی واگذاری خوابگاه‌های دانشجویی به متأهلین مثل «عدم بررسی درخواست دانشجویان متأهل دارای 3 فرزند یا فرزند بالای 8 سال» که با هدف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت سازگاری ندارد، خواستار اصلاح آن‌ها شد. جمالی در ادامه به تشریح نسخه‌ی اولیه‌ی طرح‌واره‌ی پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلی پرداخت و به برخی از مؤلفه‌ها و شاخص‌های فرهنگی از جمله هویت و معماری ایرانی- اسلامی، اخلاق و تربیت، ایمان و معنویت، دار واسعه، مدیریت محله‌ای، حفظ حریم خصوصی و ...  که لازم است در جانمایی، طراحی و ساخت خوابگاه‌ها مورد نظر قرار بگیرد اشاره کرد.

در این جلسه دکتر محمدمهدی ذوالفقارزاده، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر صادق آبسالان، معاون دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر سید مجید مطهری‌نژاد، رییس اتاق فکر فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ خانم دکتر زهرا عبدخدایی، مشاور امور زنان و خانواده معاونت فرهنگی و اجتماعی؛ روح اله توکلی، مدیریت خدمات رفاهی صندوق رفاه دانشجویان؛ دکتر ابراهیم معظمی گودرزی، مدیرکل دفتر راهبردی سیاست‌های فرهنگی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی؛ ابراهیم نیک‌منش، عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم؛ خانم دکتر عاطفه خادمی، مشاور اجتماعی وزیر و دبیر ستاد جمعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛  احسان شیخون از دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت عتف؛ اکبر صابری دانشجوی دکتری رشته مردم شناسی و ساکن خوابگاه‌های متأهلی و نماینده‌ی ‌دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور؛ دکتر سید احمد مدنی، مدیرکل دانشجویی دانشگاه تهران؛ مهندس سید فاضل سجادی، کارشناس حوزه‌ی معماری و شهرسازی و مشاور اداره‌کل مطالعات اجتماعی شهرداری تهران و حجت‌الاسلام محمدصادق جمالی، دبیر کارگروه تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلین حضور داشتند و به ارایه‌ی دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند که اهم موارد مطرح شده به شرح ذیل می‌باشد:

مؤلفه‌ها و شاخص‌های فرهنگی قابل طرح در احداث خوابگاه‌های دانشجویان متأهل

  - عنوان «خوابگاه‌های متأهلی»، عنوان مناسبی با توجه به هدف قانون نیست و باید در آن تجدیدنظر شود.

  - از عنوان‌هایی چون: «منازل مسکونی دانشجویان متأهل»، «مجتمع‌های مسکونی اهل علم»، «مجتمع‌های مسکونی دانشجویان متأهل»، «خانه‌های دانشجویان متأهل»، «خانه دانشجویی» و ...استفاده شود.

  - شرایط «خوابگاه‌های متأهلی» در حال حاضر به گونه‌ای است که مانع از فرزندآوری می‌شود.

  - استخراج شاخص‌های چهارگانه اجتماعی، فرهنگی، خانواده و میراثی جهت مدنظر قراردادن در پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلی

  - نگاه بومی به موضوع خوابگاه‌های دانشجویی مورد توجه قرار گیرد.

  - توجه به شرایط و نیازهای دانشجویانی که همزمان وظیفه مادری را نیز برعهده دارند.

  - اگر از مقطع تحصیلی کارشناسی این امکان در اختیار دانشجو قرار گیرد می‌تواند باعث ترغیب دانشجویان به ازدواج شود.

  - کارگروه دایمی پیوست فرهنگی در معاونت فرهنگی وزارت علوم تشکیل شود و به پیوست فرهنگی علم و پژوهش در آن توجه شود.

  - به مفاهیم قرآنی هم‌چون «بلد طیب» و ویژگی‌های آن در تدوین پیوست توجه شود.

   - نظام‌نامه و شاخص‌های پیوست مصوب مبنا قرار گیرد.

   - پیوست فرهنگی را آن‌قدر سخت گیرانه تنظیم نکنیم که مانع از هرگونه اقدام در این حوزه گردد.

   - ایده‌آل فکر کنیم اما واقع‌گرایانه عمل کنیم.

   - متناسب بودن خوابگاه با الگوهای شهر و معماری اسلامی-ایرانی

   - خوابگاه را به مثابه محله اجتماعی نگاه کنیم و محله را احیاء کنیم.

   - خوابگاه متأهلی می‌تواند پایگاه احیاء ارتباطات اجتماعی که از دست رفته است باشد.

   - توجه به شرایط اشتغال خانگی و کارآفرینی برای تقویت بنیه اقتصادی دانشجویان

   - توجه به همسایگی خانواده‌های دانشجویی و لحاظ کردن فضاهای مشاع برای گروه‌های هدف گوناگون

   - گفتمان سازی برای مسکن‌سازی ویژه‌ی این قشر مهم

   - احصای نیازهای فرهنگی خوابگاه‌های متأهلین

   - مسأله خانواده و جوانی جمعیت باید تبدیل به مسأله مردم شود نه صرفاً حاکمیت

   - و ....

 

راه‌های ارتباط با دبیرخانه تدوین پیوست فرهنگی:

دبیرخانه تدوین پیوست‌ فرهنگی احداث خوابگاه‌های دانشجویان متأهل آماده دریافت دریافت هرگونه نظر و پیشنهاد از سوی صاحب‌نظران، کارشناسان و اساتید دانشگاه و دانشجویان محترم می‌باشد.

شماره تماس دبیرخانه: 02182233058

آدرس: وزرات علوم، تحقیقات و فناوری، دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی


( ۲ )

نظر شما :