مراسم بزرگداشت روز استاد در دانشگاه شاهد

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۵۳ کد : ۶۹۰۷۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۱
به گزارش «روابط عمومی» دانشگاه، مراسم بزرگداشت مقام استاد و تجلیل از اساتید نمونه دانشگاه شاهد برگزار شد. این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین شکری نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر چلداوی رئیس دانشگاه و حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جمعی از معاونین، مدیران، روسای دانشکده ها، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در سالن همایش های امام خمینی (ره) برگزار شد.
مراسم بزرگداشت روز استاد در دانشگاه شاهد

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی ضمن گرامیداشت روز معلم و تبریک به اساتید دانشگاه با اشاره به روایاتی از معصومین (علیه السلام) در خصوص جایگاه علم و دانش در آموزه های دینی و همچنین ضرورت مراجعه به متخصصین در امور مختلف زندگی بویژه در امور دینی، مطالبی بیان داشت.

در ادامه مراسم، حجت الاسلام و المسلمین شکری به ایراد سخنان خود پرداخت. ایشان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اساتید و اعضا هیات علمی دانشگاه شاهد، شرف انسان ها را به میزان کسب علم و دانش، دانایی و عمل به آن ها دانست و بیان داشت: کسب علم و دانایی از ویژگی های مهم و حیاتی اختیار در انسان است، اگر بنا باشد ما در جامعه اثرگذاری کنیم و انسان هایی را تربیت کنیم که به شرف اختیار برسند و در مسیر مستقیم به رشد و تکامل دست یابند و سر کند، می بایست همیشه دانایی و کسب علم و دانش را دست مایه خاص خود قرار دهیم.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایتی از امام کاظم (علیه السلام) خواستن و دوست داشتن (محبت) را دو ویژگی مهم انسان دانست که اگر توام با دانایی و اندیشه نباشد مانند اسبی اساری است که همیشه به دور خود می چرخد و هیچ گاه به مقصد نمی رسد. انسان وقتی در مبارزه با فساد می تواند موفق باشد و مسیر رشد و تکامل و تعالی را طی کند و استعداد های نهفته خود را شکوفا نماید که دانایی داشته باشد و اگر این دانایی حاصل شد، حتما رشد و توسعه را به همراه خواهد آورد.

حجت الاسلام و المسلمین شکری در ادامه بیان داشت: دوست داشتن و تنفر نیز از خصیصه های غریزی انسان است، این دو نیروی محرکه ی انسان را تشکیل می دهد، هرگاه امری با شناخت و دانایی انسان همراه باشد ان امر باب میل انسان می باشد و ان را دوست می دارد و هرگاه از ان امر شناخت و دانایی نداشته باشد از ان متنفر خواهد شد. این دانستن است که انسان را به سود و زیان های کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت، وسیع و عمیق و گسترده می رساند تا ازادی عمل ان را بدست بیارد.آزادی واقعی زاییده اختیار است و پرچم اصلی اختیار در دست کسی است که بتواند نسبت به خیر و شر و سود و زیان خود در زندگی دانایی کسب کند و مسیر رشد و تعالی خود را بشناسد، انگاه است که انسان به آزادی واقعی دست می باید و پرچم این راه در دست علمای جامعه می باشد.

نماینده ولیه فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به این مطلب که بقا یک جامعه به بسط و گسترش دانایی در آن جامعه نیاز دارد، بیان داشت: اگر در هر رشته ای که ضرورت کسب علم و دانش در ان رشته در کشور مورد نیاز جامعه باشد و رشد آن جامعه بدان دانایی نیاز داشته باشد، دانایی را بسط و گسترش دهیم، رشد، تعالی و بقا جامعه را تضمین خواهیم کرد.

حجت الاسلام شکری در پایان سخنان خود با اشاره به آیات قرآن مجید خاطر نشان کرد: تسلط انسان بر آفرینش جز با کسب شناخت و دانایی امکان ندارد و همه می بایست در مقابل کسب این شناخت و دانایی حقیقی در جامعه سر خم کنیم و بدان احترام قائل بشویم و بالندگی خود را در کسب این شناخت و دانایی قرار دهیم.

دکتر چلداوی در ادامه این مراسم ضمن گرامیداشت روز معلم و تبریک این روز به اساتید دانشگاه و تشکر از زحمات تمامی اساتید و اعضا هیات علمی دانشگاه، به موضوع  مسئله ی همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه اشاره کرد و  از زحمات حجت الاسلام و المسلمین شکری نماینده ولیه فقیه در بیناد شهید و ایثارگران بابت حل این مسئله تقدیر و تشکر نمود.

رئیس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهداف تاسیس و اساسنامه دانشگاه، رسالت ها و سیاست های مد نظر حضرت امام خمینی (ره) و منویات و انتظارات مقام معظم رهبری نسبت به دانشگاه شاهد، این دانشگاه را دارای ماموریت خاص و ویژه نسبت به دیگر دانشگاه ها در کشور دانست و بیان کرد: دانشگاه شاهد دارای ماموریت تبدیل شدن به دانشگاه تراز انقلاب اسلامی است و قرار است این دانشگاه برای طی مسیر انقلاب اسلامی و تحقق اهداف انقلاب، نیروی انسانی شایسته مانند شهیدان، شهید چمران و شهید حسن باقری، انسان های تراز انقلاب، انسان هایی که برای آنان ها تمامی انسان های روی کره زمین اهمیت دارند و به فکر سعادت تمامی انسان ها هستند و نگاه فرارمزی و بین المللی دارند، را به یاری خداوند تربیت نماییم.

دکتر چلداوی در ادامه تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی را در گرو چگونگی مواجهه اساتید با دانشجویان دانست و افزود: دانشجویان عشق و محبت را از کلام و رفتار اساتید خود می آموزند، خود و شما اساتید گرانقدر را دعوت می کنم به این که صفحه ی دل و اغوش خود را برای این جوانان ارزشمند انقلاب اسلامی بگشاییم.

در ادامه این مراسم گروه تواشیح و همسرایی بین المللی نور چند اثر در وصف ائمه اطهار(علیه السلام) برای حاضرین اجرا کردند.

در بخش دیگری از این مراسم، دکتر بهراد معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ضمن گرامیداشت روز معلم، از زحمات تمامی اساتید و اعضا هیات علمی دانشگاه بویژه در ایام شیوع کرونا در بخش آموزش مجازی تلاش نمودند، تقدیر و تشکر نمود.

ایشان در ادامه با توجه به برگزاری کلاس های آموزشی به صورت حضوری در دانشگاه، پذیرش دانشجویان بیشتر نسبت به سنوات گذشته و همچنین راه اندازی رشته های جدید در دانشگاه خواستار توجه ویژه به رشد و ارتقا سطح کیفی آموزش در دانشگاه از طریق پذیرش متقاضیان با رتبه های علمی بالا، جبران کمبود نیروی انسانی مورد نیاز در بخش آموزش، تغییرات و تحولات اساسی در بخش ساختار های آموزشی در دانشگاه هم در حوزه های سخت افزاری و هم در حوزه های نرم افزاری جهت ارائه خدمات اموزشی با کیفیت بالاتر، شد.

در پایان این مراسم با اهدا لوح سپاس و هدیه از اساتید نمونه سال 1400 دانشگاه و اساتید بازنشسته دانشگاه تجلیل بعمل آمد.

کلید واژه ها: دانشگاه شاهد روز معلم


نظر شما :