همزمان با حضور دکتر کلانتری برنامه‌های ویژه واقعه ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۷ دانشگاه تبریز برگزار شد

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۸ کد : ۶۸۸۷۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۹
همزمان با حضور دکتر کلانتری برنامه‌های ویژه واقعه ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۷ دانشگاه تبریز برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف، مراسم بزرگداشت دانشجوی شهید، محمد غلامی با اجرای برنامه های مختلف در دانشگاه تبریز برگزار شد.محفل شعر شهدا، مراسم بزرگداشت شهید غلامی، نمایشگاه خیریه خوشنویسی، رونمایی از یادمان  شهید و ... از جمله برنامه های بزرگداشت دانشجوی شهید، محمد غلامی در دانشگاه تبریز بود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، محفل شعر شهدا با محوریت بزرگداشت دانشجوی شهید، محمد غلامی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و شاعران مطرح استان آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز برگزار شد.
دکتر کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این آیین ضمن قدردانی از دست اندرکاران برپایی این مراسم گفت: دانشگاه تبریز پیشگام و نقش تعیین کننده ای در سرنوشت شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی داشته که نمونه بارز آن شهادت این دانشجوی دانشگاه تبریز در ابتدای انقلاب بوده است.
وی در ادامه با اشاره به نقش شعرو ادبیات در زندگی مردم و به خصوص زنده نگه داشتن فرهنگ، تاریخ و تمدن هر کشور گفت: شعرو ادبیات نقش بی نظیری در انتقال میراث تمدنی دارد و به همین منظور شعرا و ادبا ازشعر برای انتقال بسیاری از مضامین اخلاقی، ارزشی و معنوی بهره می گیرند.  
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه شعر به عنوان تسهیل کننده ارتباطات و عامل پیوند اجتماعی است، تصریح کرد: در کشورمان ظرفیت های زیادی در حوزه شعر و ادب وجود دارد که باید از این پتانسیل برای انتقال فرهنگ، تمدن، مفاهیم ارزشی و اخلاقی استفاده کرد.
به گفته وی با توجه به ظرفیت های که در حوزه شعر و ادب در کشور و به ویژه دانشگاه ها و دانشجویان دارند، وزارت علوم هم با حمایت و پشتیبانی از برپایی این گونه برنامه ها، در آینده نیز برنامه های در این خصوص با توجه به ظرفیت شعر و ادب اقوام مختلف در دانشگاه های دیگر برگزار خواهد شد.

.

برگزاری محفل شعر شهدا 
ویژه واقعه ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۷ دانشگاه تبریز و شهادت دانشجویان محمد غلامی و داوود میرزایی
این محفل با حضور و سخنرانی دکتر کلانتری، معاون محترم فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید.
همچنین در این محفل شعرای برجسته استان اشعار خود را در رثای مقام شهدا و این دو شهید دانشجو ارائه نمودند و در پایان مورد تقدیر دانشگاه تبریز قرار گرفتند.
شعرای شرکت کننده در محفل:
آقای ابراهیم قبله آرباطان
خانم فاطمه ستار جمشیدی 
آقای بلال کمالی
خانم سهیلا باقریان
آقای یعقوب لطفی
آقای محمد رنجی


برگزاری نمایشگاه خوشنویسی 
ویژه واقعه ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۷ دانشگاه تبریز و شهادت دانشجویان محمد غلامی و داوود میرزایی
این نمایشگاه با حضور دکتر کلانتری، معاون محترم فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح گردید.
در این نمایشگاه آثار هنرمندان دانشگاه (آقای شاهرودی، آقای کوچه مشکی و آقای مجربی) به نمایش در آمده است.
همچنین عواید فروش آثار به موسسه خیریه احسان تعلق خواهد گرفت.
از علاقمندان دعوت می‌شود از این نمایشگاه در روزهای ۱۷ الی ۲۱ اردیبهشت بازدید نمایند.
مکان: ساختمان شهید باکری (امور دانشجویان)

رونمایی از محل شهادت دانشجوی شهید، محمد غلامی که در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۷ به دست رژیم پهلوی در صحن مقدس دانشگاه به شهادت رسیدند. 
در این برنامه که با حضور دکتر کلانتری، معاون محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آقای دکتر نصرالله زاده رئیس محترم دانشگاه تبریز و نیز خانواده محترم این شهید برگزار گردید از موقعیت شهادت رونمایی گردید و با قرائت فاتحه، مدیحه سرایی و اهدای گل به مقام بلند شهید غلامی ادای احترام گردید.

لازم به ذکر است، شهید محمد غلامی در تاریخ هزار و سیصد و سی و شش در شهر تبریز به دنیا آمد، بعد از پشت سر گذاشتن تحصیلات راهنمایی و متوسطه در سال پنجاه و چهار در رشته علوم دانشگاه تبریز قبول‌شده و مشغول به تحصیل می‌شود. این دانشجوی شهید در 18 اردیبهشت ماه 1357 در تظاهرات دانشگاه تبریز که علیه رژیم خائن پهلوی ترتیب داده بودند در صف اول قرار گرفته و با تکبیرگویان الله‌اکبر و لااله‌الاالله توسط سروان جوادی معدوم به ضرب گلوله به شهادت می‌رسد ایشان اولین شهید دانشجوی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

 


نظر شما :