ایجاد فضای بهینه و بینابین در فضای فرهنگی دانشگاه هنر سیاست گذاری است

۱۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۹ کد : ۶۶۱۲۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۲
دکتر ذوالفقارزاده «مدیرکل دفترسیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی ، اجتماعی» با اشاره به اینکه هنر سیاست گذاری این است که فضای بهینه و بینابین در فضای فرهنگی دانشگاه ها ایجاد شود ، گفت: منظور از نقطه بهینه «جریان سازی » است؛ یعنی اینکه تلاش کنیم فضایی فراهم شود که تشکل ها و گروه های مختلف اساتید و دانشجویی باهر نوع گرایشی در این فضا قرار بگیرند.
ایجاد فضای بهینه و  بینابین در فضای فرهنگی دانشگاه هنر سیاست گذاری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى معاونت فرهنگی و اجتماعى وزارت علوم، جلسه معارفه دکتر محمد مهدی ذوالفقارزاده صیح روز شنبه   با حضور دکترعبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی وزارت علوم ، کارشناسان دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم  در سالن اجتماعات دفتر مدیر کل این وزارتخانه برگزار شد. 

دکتر ذوالفقارزاده ضمن تشکر از حسن نظر و اعتماد  دکتر کلانتری بابت  مسئولیت جدیدش اظهار داشت:رهبر معظم انقلاب تعبیری دارند در خصوص عرصۀ فرهنگی که خیلی مشهور است « ایشان می فرمایند: عرصه فرهنگی عرصه جهاد است.»  

وی در ادامه  با اشاره به  شهادت سردار سلیمانی با بیان اینکه الگوی حرکت جهادی  را در این سالها توسط شهید سلیمانی تجربه کردیم و پیش روی خود داریم بود که باید درعرصه کار فرهنگی در دانشگاهها ازایشان الگو بگیریم . 

مدیرکل دفترسیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی ، اجتماعی  اضافه کرد: یکی از صفات بارز شهید  سلیمانی این بود که هرچند ایشان در دنیا زندگی می کرد ولی واقعاً پایبند به دنیا نبود. شخصیت سردار دلها آسمانی بود و قبل از اینکه به آسمان بپیوندد آسمانی شده بود.این صفت و ویژگی که در فرمایش امیرالمومنین (ع) ذکر شده و خیلی مهم است، پاییند نبودن به دنیا  و معطوف  بودن به آسمان ، در مسئولیت هاست . همچنانکه در قرآن هم  آمده و  ما باید این مهم  را سرلوحه  سیاست ها، برنامه ها و طرح ریزی های خود  قرار دهیم. 

وی با اشاره به ویژگی های  شهید سلیمانی ابزار داشت: شهید عزیزمان  در دفاع از حریم انقلاب سرسختانه عمل  می کرد ؛  به دلیل وسعت نظر و دیدی که شهید سلیمانی  داشت همه نوع اقشار مختلفی حول ایشان جمع میشدند .همه می دانستند که  ایشان حافظ انقلاب و پاسدار این حریم هست  و برای این حریم خیلی تقدس و  ارزش قائل بود. سردار سلیمانی خط خود را خیلی محکم با دشمنان حفظ می کرد و در عین حال افراد  با سلایق و علایق گوناگون دور ایشان جمع بودند  و مشی و راه و روش وی  را قبول داشتند.  

دکتر ذوالفقارزاده  با بیان اینکه این روش سردار دلها  نوعی  الهام بخش است  برای انجام کار فرهنگی چرا که در دانشگاه  تنوع گروه های مختلفی مواجهیم و پیروی از منش شهید عزیزمان در این فضا می تواند برای ما هم سودمند باشد و هم از آن عبرت و  در س بگیریم که اگر این ویژگی  در فضای سیاستگذاری  لحاظ شود می توانیم در دانشگاه ها خیلی پیشرفت  کنیم. 

وی با اشاره به اینکه در فضای سیاست گذاری دانشگاه ها  معمولا  یا گرفتار کنترل گرایی  یا  رها شدگی  قرار میگیریم، گفت: در این سالها کمتر توانسته ایم پایبند به   تعادل باشیم که این یکی از آسیب هایی است که در فضای سیاست گذاری با آن مواجهه  هستیم.سیاست  یا خط مشی ما باید جمع آرمان و واقعیت باشد. نه اینکه فقط  در فضای آرمانها و بایدها بمانیم و آنها را مدام پرورش دهیم بلکه باید نگاهمان به واقعیت ها و محدودیت هاهم  باشد. 

مدیرکل دفترسیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی ، اجتماعی  با اشاره به اینکه هنر سیاست گذاری این است که فضای بهینه و  بینابین در فضای فرهنگی دانشگاه ها ایجاد شود ، گفت:  منظور از نقطه بهینه «جریان سازی » است؛ یعنی اینکه تلاش کنیم  فضایی فراهم شود که  تشکل ها و گروه های مختلف اساتید و دانشجویی باهر نوع گرایشی  در این فضا قرار بگیرند. 

وی در ادامه اضافه کرد:  فرهنگ ، پوسته و پیوست نیست بلکه ذات و هسته است اگر هدف ما به سمت  آموزش ، پژوهش ، کارآفرینی و مسئولیت پذیری در فضای دانشگاه است باید نگاه ما به این موضوعات نگاه فرهنگی باشد؛  که در ذات برنامه های آموزشی و پژوهشی و کارآفرینی میتوان آن نگاه فرهنگی را لحاظ کرد. 

گفتنی است در این مراسم از زحمات دکتر مسعود فکری تقدیر و  دکتر محمد مهدی ذوالفقارزاده به عنوان «مدیرکل دفترسیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی ، اجتماعی » وزارت علوم معرفی شد. 

 


نظر شما :