رئیس مجلس شورای اسلامی:

دانشگاه محل طرح، فهم و حل مشکلات کشور است

۱۶ آذر ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۴ کد : ۶۵۲۶۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۰
رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی گفت: دانشگاه محل طرح، فهم و حل مشکلات کشور است.
دانشگاه محل طرح، فهم و حل مشکلات کشور است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، دکتر محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با ابراز خرسندی از حضور در جمع دانشجویان گفت: واقعه ۱۶ آذر، نقطه عطفی در تاریخ کشور است که نشان داد دانشجویان و جوانان کشور برای استقلال، عزت و پیشرفت تا پای جان آماده مجاهدت هستند. اگر امروز در دانشگاه حضور داریم چون باور داریم، دانشگاه محل طرح، فهم و حل مشکلات کشور است.

وی با تاکید بر جایگاه دانشگاه در پیشرفت کشور تصریح کرد: پیشرفت‌هایی که موجب شده جمهوری اسلامی ایران جزو ۵ کشور اول دنیا باشد، به کمک ظرفیت‌های دانشگاه، اساتید و دانشجویان حاصل شده است. ما در هر جا که دانشگاه را انتخاب کنیم و ارتباط کاملاً سیستماتیک از پایین به بالا برقرار شود، می‌توانیم شاهد موفقیت‌هایی در تمام حوزه‌های فنی، مهندسی، نرم افزارها، علوم انسانی و سایر بخش‌ها باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی، حکمرانی را بزرگترین چالش روز کشور، عنوان و تاکید کرد: استقلال هزینه دارد، امروز جمهوری اسلامی با ایده مردم سالاری دینی در استقلال و آزادی کشور تثبیت شده است و کارنامه خیلی خوب و عالی دارد. همه مکاتب انسان‌ساختی دنیا که در مخالفت با سنت‌های الهی گام برداشتند، در براندازی و بی هویت کردن جمهوری اسلامی از مبانی و ارزش‌های خود شکست خورده‌اند. مطالبه‌‌گری‌ها دلیل بر استقلال است. اما در حوزه حکمرانی کارنامه قابل قبول و قابل دفاع نداریم؛ شایسته‌گزینی، شایسته‌پروری و شایسته سالاری از موضوعات کلیدی در حکمرانی است. محل حل اشکال در حکمرانی در دانشگاه است.

وی با نقد نظام بروکراسی اظهار داشت: نظام بروکراسی اسب سرکشی شده که کنترل آن در دست کسی نیست و از درون خود را اداره می‌کند و مبتنی بر باورها هم حرکت نمی‌کند. تحول سیستم بوروکراسی، مسئله بزرگی است که حل آن به دست دانشگاه می‌تواند محقق شود.

رئیس مجلس، با دعوت از نخبگان برای حل مسئله حکمرانی در کشور بیان داشت: در مرکز پژوهش‌های مجلس، معاونتی تحت عنوان "حکمرانی و مدیریت" راه‌اندازی کردیم و بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانش آموختگان حوزه و دانشگاه در این معاونت برای حل مسائل حوزه حکمرانی در این معاونت فعالیت دارند. از همه نخبگان دعوت می‌کنم برای حل مسئله حکمرانی و اداره کشور، همکاری کنند.

دکتر قالیباف، با برشمردن مهم‌ترین مسائل کشور گفت: جمعیت، آب و اقتصاد سه چالش و مسئله مهم کشور است، منظور از جمعیت موالید، مهاجرت و اختلاف طبقاتی است و منظور از رفع چالش‌های حوزه اقتصاد این است که دولت بیشتر از دخلش خرج نکند چرا که اگر این تفاق بیفتد منجر به برداشت پول از جیب مردم خواهد شد و نیز منجر به این خواهد شد به بانک‌ها فشار وارد شود.
 


نظر شما :