با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی نگارستان پردیس دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

۰۵ آبان ۱۴۰۰ | ۰۷:۵۷ کد : ۶۴۴۰۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی گزارش تصویری
تعداد بازدید:۱۴۷
همزمان با ایام ولادت پیامبر اسلام و حضرت امام جعغر صادق(ع) و در مراسمی با حضور دکتر غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی نگارستان پردیس دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد.
مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی نگارستان پردیس دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نقل از روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد این مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی با تلاش معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی این دانشگاه و در مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ متر مربع برای اولین بار در دانشگاه های کشور با هدف بسترسازی فعالیت های داوطلبانه مرتبط با انجمن ها، کانون ها، تشکل های دانشجویی و نیز غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان مقیم در سراهای دانشجویی صورت می گیرد که علاوه بر سالن نمایشگاهی، بازارچه صنایع دستی و محیط آسایش، دارای سالن اجتماعات و سینمای دیجیتال روباز مجهز به فناوری های بروز صوتی و تصویری با گنجایش بالغ بر ۵۰۰  نفر می باشد.​

همچنین آمفی تئاتر روباز وحدت نیز که در فضای سبز و سایه گستر این دانشگاه است در این مراسم به بهره برداری رسید.

دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این مراسم طی سخنانی اظهار نمود: در مطالعه تاریخ جامعه دانشگاه و دانشجو جایگاه ویژه‌ای دارد و افزود: دانشجویان باید در کنار فعالیت علمی و تحصیل خود که شرط لازم و اول حضور آنها در دانشگاه است باید یک کنشگر موضوعات اجتماعی هم باشند و این مهم در فضای دانشگاه آموخته می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه فردوسی مشهد در میان دانشگاه‌های کشور ادامه داد: موقعیت اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی و استادان دانشگاه در آن تاثیر دارند و قرار گرفتن این دانشگاه در کنار بارگاه معنوی امام رضا (ع) بر جایگاه ویژه این دانشگاه افزوده است.

وی ادامه داد: دانشگاه بر مبنای سرمایه و امکانات مادی و معنوی که در اختیار خود دارد پیشرفت می‌کند و دانشجویان نیز از سرمایه های دانشگاه است و افزود: دانشگاه محل یادگیری، فکر کردن، ایده پردازی، به رسمیت شناختن دیگران و الترازم به هنجارها در دانشگاه به عنوان یک نهاد اجتماعی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درادامه سخنان خود با اشاره به افتخارات کسب شده کانون های فرهنگی هنری و دیگر تشکل های دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در سطح ملی و بین المللی عنوان کرد: بیشترین ضربه ویروس کرونا از لحاظ تاثیر اجتماعی بر دانشگاه ها ، بر محیط‌های مبتنی بر حضور دانشجویان وارد کرده است و امیدوار هستیم به زودی شاهد رونق گرفتن فعالیت های دانشجویی در دانشگاه ها باشیم.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این آیین ضمن تشکر از حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه برای برگزاری این آیین اظهار داشت: دانشجویان محترم شما اکنون به خانواده بزرگ دانشگاه فردوسی مشهد وارد شده اید که حدود 30 هزار نفر جمعیت دارد و این جمعیت متشکل از 2 هزار و 600 دانشجو بین‌الملل از 20 کشور جهان و نقاط مختلف کشور عزیز ایران است و شما در کنار علم آموزی باید راه و رسم زندگی کردن، دوست داشتن محیط زیست، استفاده درست از انرژی‌های فنا پذیر، مراقب از زیست بوم دانشگاه و فعالیت‌های مسالمت آمیز را فرا بگیرید و افزود: شما برای ورود به این دانشگاه که کار ساده ای نیست، تلاش بسیاری کردید و در این زمینه، والدین شما برای بستر سازی شرایط تحصیل شما تلاش بسیار کردند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: زیر ساخت های لازم در عرصه های مختلف در این دانشگاه آماده است به گونه ای که در سطح کشور این دانشگاه بی‌نظیر است. دانشگاه فردوسی مشهد بزرگترین مرکز علمی در شرق کشور است و حتی در کشورهای همسایه شرقی ایران نیز مرکزعلمی با این وسعت وجود ندارد و با اشاره به اینکه دانشجویان توانمند و اساتید نخبه در دانشگاه فردوسی مشهد، فضایی ایجاد کرده اند تا شما دانشجویان در عرصه های مختلف کشوری و بین المللی افتخار آفرینی کنید و افزود: اکنون این افتخارات از دانشجویان گذشته به شما ارث رسیده است و شما نباید خود را فقط به موضوعات درسی و کلاس محدود کنید، بلکه باید در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و دانشجویی نیز فعال باشید.

دکتر کافی با اشاره به عدم حضور دانشجویان بواسطه ویروس کرونا افزود: انتقال این تجربیات در فضای مجازی به سختی انجام می‌شود، البته از فواید حضوری بودن دانشگاه، کسب تجربه‌های اجتماعی و فرهنگی است و امیدواریم بزودی شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه برای شادابی و فعالیت بیشتر این مجموعه باشیم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: رسالت مهم شما دانشجویان درس خواندن و تجهیز به علم است و اکنون فهم دانش و حقایق علمی نسبت به گذشته راحت تر شده است ولی رقابت اصلی و فشرده در کسب توانمندی در سطح ملی و بین المللی است زیرا شما باید در پایان تحصیلات خود با مهارت آموزی برای اشتغال پذیری توانمند باشید و دانشگاه فردوسی مشهد این موضوع را در اولویت خود قرار داده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: نگاه ما به شما دانشجویان به عنوان مدیران این کشور است.

وی ادامه داد: همه مدیران فعلی کشور در چند سال آینده بازنشسته خواهند شد و برای مدیریت کشور قرار نیست از خارج ایران مدیر انقلابی وارد شود، به همین دلیل شما باید بتوانید خود بگونه‌ای پرورش دهید که با سبک زندگی این نظام متناسب باشد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: شما اکنون در دانشگاهی به درس خواندن مشغول می‌شوید که در مجاورت امام معصوم حضرت رضا (ع) قرار دارد و باید از این فرصت برای افزودن معنویت های خود استفاده کنید.


نظر شما :