ششم شهریور هزار و چهارصد:

نخستین روز کاری محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

۰۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۱:۲۱ کد : ۶۳۴۵۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۲۳
دکتر محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در این وزارتخانه به طور رسمی نخستین روز کاری خود را آغاز کرد. زلفی‌گل صبح شنبه ششم شهریورماه در محل وزارت علوم حضور یافت.
نخستین روز کاری محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نقل از ایرنا وزیر علوم دولت سیزدهم امروز ابتدا با خبرنگاران گفتوگو کرد و پس از آن در اتاق کار خود حضور یافت و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل، در اولین روز کاری خود اظهار داشت: قبل از هر چیزی وظیفه خود می‌دانم از وزیر سابق علوم، دکتر منصور غلامی و تیم همراهشان تشکر کنم و عرض دستمریزاد و خسته نباشید به کارکنان ستادی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری داشته باشم. ما کارکنان دانشگاه‌ها و وزارت علوم را یا‌ران علمی وزارت، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌دانیم.

وی ادامه داد: همه ما در وزارت علوم و موسسات وابسته باید بدانیم با چه کسانی سر و کار داریم، ما به آینده‌سازان کشور و کسانی که کشور متعلق به آنهاست خدمات آموزشی و پژوهشی می‌دهیم.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت: استادان ما باید بدانند در کلاس درس آنها، دانشمندان، اندیشمندان، متفکران، مدیران، روسای جمهور، وکلا و همه آدم‌های بزرگی که آینده کشور را خواهند ساخت، حضور دارند. خداوند سر راه ما انسان‌های بزرگ را قرار داده است، از طرف دیگر کارکنان عزیز و اعضای هیات علمی انسان‌های بزرگی هستند که سر راه فرزندان این مملکت قرار گرفته‌اند.
وی افزود: همیشه وقتی می‌خواهیم برای فرزندانمان دعا کنیم، بهترین دعایمان این است که از خداوند بخواهیم سر راه آنها انسان‌های بزرگ قرار بگیرند.

دکتر زلفی‌گل خاطرنشان کرد: یا‌ران علمی و اساتید ما انسان‌های بزرگی هستند که سر راه فرزندان این مملکت قرار دارند، زیرا خداوند به ما این توفیق را داده است که در مسیر با استعدادترین فرزندان این کشور باشیم. بنابراین نباید کسانی که در کلاس‌های درس ما نشسته‌اند و حتی خودمان که در مسیر آنها قرار گرفته‌ایم را دست کم بگیریم.

وی افزود: ما باید نهایت تلاش خود را بکنیم تا نهایت اثربخشی را داشته باشیم و بیش‌ترین و با کیفیت‌ترین خدمات را به فرزندان این مرز و بوم ارائه دهیم.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: یاوران علمی، کارکنان دانشگاه‌ها و ستادی وزارت علوم باید بدانند که نرم‌افزار خدمات‌دهی به فرزندان این مرز و بوم به دست این‌ها است. خواهشی که دارم این است که، ابتدا به خود می‌گویم و بعد به کارکنان علمی که آن انتظاری که از سیستم آموزشی کشور نسبت به فرزندان خود دارند را در قبال فرزندان سایرین نیز داشته باشند.

وی افزود: ما دوست داریم زمانی که به یک اداره می رویم کار ما را چگونه انجام دهند؟ بنابراین خودمان هم باید با همان دیدگاه با مردم رفتار کنیم. انتظار داریم که به کیفی‌ترین شکل ممکن کار ما را انجام بدهند پس خودمان نیز باید این مسئله را در امور کاری در نظر داشته باشیم. به ما هم خداوند این توفیق را داده است که به مردم خدمات ارائه دهیم. باید هر آنچه برای خود می‌پسندیم برای دیگران هم بپسندیم.

دکتر زلفی‌گل خاطرنشان کرد: باید با کسانی که به ما مراجعه می‌کنند با روی گشاده برخورد کنیم. اینها برای ما آثار ما تأخر می‌شود. اگر با افرادی که به ما مراجعه می‌کنند خوب برخورد کنیم خداوند هم لطفشان شامل حال ما می‌شود. به همین خاطر من خواهش دارم در اولین فرصت خودتان برای خودتان برنامه بریزید. برای خودتان یک دستور کاری تنظیم کنید و برای هر تقاضا مشخص کنید که چه زمانی برای پیگیری آن لازم است.

وی افزود: باید یاد بگیریم یک برنامه زمان بندی شده برای هر ارباب رجوع تعیین کنیم و در اولین فرصت کار مردم را راه بیاندازیم. از هم اکنون باید حواسمان باشد که برای کارها یک برنامه زمانی داشته باشیم تا مردم در کمترین زمان کارشان انجام شود.

وزیر علوم با اشاره به فرهنگ غلط عدم پیگیری به موقع نامه‌ها و درخواست‌های مردمی در نظام اداری تاکید کرد: گفت: زین پس نباید اینطور باشد. اینها حق الناس است و تا حد توانم این موارد را پیگیری خواهم کرد.

وی افزود: برای ارتقا و جایگاه یاوران علمی حتماً تلاش می‌کنم تا آن عِرق سازمانی افزایش پیدا کند. در دولت مردمی، آقای دکتر رییسی، سید محرومان است، پس به این موضوع باید رسیدگی شود. ما باید ارباب رجوع را محترم بدانیم. وزارت علوم سه رکن اصلی دارد که اصلی‌ترین آن دانشجو است. اگر دانشجو نباشد، دانشگاه و وزارت علوم معنا پیدا نمی‌کند‌. رکن‌های دیگر یاوران علمی و اعضای هیات علمی هستند.

وزیر علوم گفت: حتی یک نگهبان در دانشگاه‌ها و حوزه ستادی وزارت علوم مثل یک مُهر است که در پیشانی قرار می‌گیرد و جایگاه نازل تری از هیات علمی ندارد. ما اجازه نداریم بین افراد تفاوت قائل شویم.

دکتر زلفی‌گل در ادامه گفت: ما باید قدر سرمایه‌های خود را بدانیم. در خصوص آموزش ما تلاش خود را خواهیم کرد که آموزش پژوهش‌محور را سرلوحه کار خود قرار دهیم. ما تلاش می‌کنیم که نقش دانشگاه‌ها در مدیریت جامعه بیشتر شود و مردم کاملاً احساس کنند که نقش دانشگاه‌ها در پیشرفت کشور محرز است.

وی افزود: برای این کار برنامه مدونی داریم، از این هدفم کاربردی کردن تحقیقات است. ما می‌دانیم که تحقیقات به سه دسته بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای تقسیم می‌شود. در حال حاضر وزارت علوم، بیشتر روی بحث تحقیقات بنیادی برنامه‌ریزی کرده است. در این دوره من تلاش می‌کنم ضمن حفظ آن جایگاه و رتبه علمی در منطقه، یک سیستم جدید انگیزشی و سنجشی ایجاد کنیم که تحقیقات کاربردی هم در آن بروز و ظهور بیشتری داشته باشد.

دکتر زلفی‌گل در پاسخ به اینکه کرونا آسیب‌های زیادی به کشور از جمله حوزه آموزش وارد کرد، اما گفته می‌شود به بحث آموزش عدالت‌محور کمک کرده است. شما برای توسعه آموزش عدالت محور چه برنامه ای دارید؟ گفت: خوشبختانه وزارت علوم در دوره قبلی برای دوران پسا کرونا مطالعات خوبی انجام دادند و ما از آن استفاده خواهیم کرد. با باز شدن دانشگاه‌ها ما سعی می‌کنیم از تجربه کرونا در این دوره استفاده کنیم. ما می‌توانیم در آموزش حضوری سیستم سنجشی و انگیزشی ایجاد کنیم. حتی اساتید هم می‌توانند به شکل آفلاین و آنلاین برنامه‌ریزی کنند و از مطالب استفاده کنند به همین خاطر از تجربیات کرونا به عنوان یک بسته تکمیلی استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: ما می‌توانیم از اساتید دانشگاه‌های دیگر برای آموزش یا سمینار‌های علمی استفاده کنیم. دیگر نیازی نیست برای داوری، فرد طی طریق کند و این کار به شکل مجازی امکان‌پذیر است. حتی می‌توانیم از دانشمندان بین‌المللی در همایش‌های مجازی دعوت کنیم‌.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوال که فوری‌ترین برنامه شما که از امروز در نظر دارید چیست؟ گفت: دانشگاه‌های ما مستقل هستند و هر دانشگاهی با توجه به شرایط، قوانین خودش را دارد. نکته ای مغفول مانده نقش نظارتی اعضای هیات علمی است. من سعی می‌کنم در اولین فرصت نقش نظارتی هیات امناها را احصا کنم و از این پتانسیل استفاده کنیم.

دکتر زلفی‌گل در خصوص تعامل خود با خبرنگاران نیز گفت: خبرنگاران زبان و قلم ما خواهند بود و این باعث می‌شود ما شفاف‌تر عمل کنیم. سعی داریم با خبرنگاران تعامل خوبی داشته باشیم زیرا آنها بازوان ما هستند و می‌توانند یک نظارت همگانی بر عملکرد مسئولان داشته باشند.

دکتر محمدعلی زلفی‌گل، (زادهٔ ۱۳۴۵ در آشتیان) استاد شیمی، رییس پیشین دانشگاه بوعلی سینا و استاد فعلی دانشگاه بوعلی سینا (دانشکده علوم پایه و شیمی)، قائم‌مقام پیشین بنیاد ملی نخبگان است.

وی به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۴ به رتبه‌های علمی دانشیاری و استادی ارتقا یافت. زلفی گل همچنین از سوی انجمن شیمی ایران به عنوان شیمی‌دان برجسته زیر ۴۰ سال کشور در گرایش شیمی آلی، انتخاب و جایزه دکتر ارشیا آزاد به وی اهدا شد.

وزیر علوم از سال ۱۳۸۳ نام وی در فهرست یک درصد دانشمندان پر استناد رشته شیمی جهان، در پایگاه اطلاعات و آمار علمی ISI قرار گرفته و مورد تقدیر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری واقع شد. وی در سال ۱۳۹۷ به عنوان پژوهشگر برتر کشوری نیز انتخاب شده‌است.

زلفی‌گل از سال ۲۰۱۸ به عنوان ادیتور مجله بین‌المللی انجمن شیمی ایران که توسط انتشارات اشپرینگر منتشر می‌شود، منصوب شد.

وی در ۳ شهریور ۱۴۰۰ با کسب ۲۱۰ رای موافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت سیزدهم انتخاب شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل متولد سال ۱۳۴۵ در روستای صالح آباد از حومه شهرستان آشتیان از توابع استان مرکزی است.

وی مدرک کارشناسی‌اش را از دانشگاه اراک در بهمن‌ماه ۱۳۶۹، مدرک کارشناسی ارشد را از دانشگاه صنعتی اصفهان در شهریور ۱۳۷۲، مدرک دکترای خود را از دانشگاه شیراز در مرداد ۱۳۷۶، کسب کرد. همچنین در مرداد ماه ۱۳۸۰ موفق به کسب عنوان دانشیاری و در مرداد ماه ۱۳۸۴ موفق به کسب رتبه استادی در دانشگاه بوعلی سینا همدان شد.

دکتر زلفی‌گل سوابق جبهه نیز دارد؛ وی در لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب (ع)  در سال ۱۳۶۱، در گردان خط شکن سید الشهدا والفجر مقدماتی، در لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب (ع)  سال ۱۳۶۴ و لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب (ع)  در سال ۱۳۶۵ حضور داشته است.

رتبه‌های علمی کسب شده در دوران تحصیل

- کسب رتبه اول در نهمین گردهمایی دانشجویان ارشد و دکتری داخل و خارج از کشور ۱۳۷۱ و دریافت لوح از معاونت آموزشی

- دانشجوی نمونه دکتری دانشگاه شیراز سال ۱۳۷۳

- کسب رتبه دانشجوی ممتاز در چهارمین، پنجمین و ششمین مجمع دانشجویان ممتاز بسیجی و ایثارگر کشور

رتبه‌های علمی کسب شده پس از فارغ التحصیلی

- پژوهشگر برتر کشوری در سال ۱۳۹۷

- انتخاب به عنوان یکی از هفت دانش آموخته برجسته دانشگاه صنعتی اصفهان در جشن چهل سالگی این دانشگاه در سال ۱۳۹۶

- کسب جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۹۴

- انتخاب به عنوان محقق سرآمد توسط ستاد نانوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵

- دریافت نشان درجه ۲ پژوهش بر اساس اصل ۱۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی از ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۰

- دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم تحقیقات و فناوری به خاطر انتخاب توسط مرکز اطلاعات و آمار علمی ISI به عنوان دانشمند برگزیده در لیست یک درصد دانشمندان پر استناد جهان، در رشته شیمی و انتخاب به عنوان پژوهشگر برتر کشوری در سال ۱۳۸۳

- انتخاب به عنوان استاد نمونه کشوری در سال ۱۳۹۴ و دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

- کسب رتبه اول پژوهش‌های بنیادی در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ۱۳۸۶.۱۱.۱۶ و دریافت لوح تقدیر از معاون اول ریاست جمهوری

- کسب رتبه اول پژوهش‌های بنیادی توسط دانش‌آموخته دکترای تحت راهنمایی او دکتر وحید خاکیزاده در شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی ۱۳۹۳.۹.۱۵ و دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

- کسب رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی توسط دانش‌آموخته دکترای تحت راهنمایی او، دکتر سعید باقری در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی ۱۳۹۵.۹.۷ و دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم تحقیقات و فناوری

- اخذ جایزه رتبه اول پژوهش‌های بنیادی از COMSTEC در بیست و یکمین جشنواره بین امللی خوارزمی ۱۳۸۶.۱۱.۱۶ و دریافت لوح تقدیر

- انتخاب به عنوان استاد نمونه بسیجی کشور در سال ۱۳۸۸ و دریافت لوح تقدیر مشترک وزیر علوم تحقیقات و فناوری و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

- کسب رتبه شیمیدان برجسته آلی زیر ۴۰ سال کشور و دریافت جایزه ویژه دکتری ارشیا آزاد

- انتخاب شیمیدان برجسته آلی جوان کشور در گرایش شیمی آلی توسط انجمن شیمی کشور و اهدای لوح تقدیر ریاست انجمن شیمی در شانزدهمین کنگره شیمی ایران در ۱۳۹۲.۶.۱۶.

- انتخاب به عنوان دانشمند برگزیده کشورهای جهان اسلام OIC در سال ۱۳۸۸

- پژوهشگر نمونه استان همدان در سال‌های متمادی

- کسب رتبه اول از نظر آموزشی در کل دانشکده شیمی بر اساس نظر سنجی از دانشجویان این گروه در سال‌های متعدد و دریافت لوح تقدیر از ریاست دانشگاه بوعلی سینا

- کسب رتبه اول از نظر آموزشی در گروه شیمی آلی از بدو تأسیس در سال‌های ۱۳۸۷-۱۴۰۰ و دریافت لوح تقدیر از معاونت آموزشی دانشگاه

- پژوهشگر نمونه دانشگاه بوعلی سینا در سال‌های متمادی

- چاپ بیشترین تعداد مقالات علمی (در مجلات ISI ) در بین اعضای هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا

- مشارکت در چاپ بیش از ۵۶۰ مقاله ISI، بیش از ۱۷۰۰۰ ارجاع به مقالات، و همچنین ارائه بیش از ۳۵۶ مقاله در سمینارهای ملی و بین‌المللی تا کنون

- مشارکت در ۵ ثبت اختراع ملی

- تألیف دو کتاب تخصصی که کتاب «مبانی سنتز ترکیبات آلی با نگرشی نوین» توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان تنها منبع فارسی درسی مقطع کارشناسی رشته شیمی انتخاب شده است.

- تألیف کتاب «دانش برای دانایی» حاوی مطالبی در خصوص سیاستگذاری علم و فناوری در کشور

- استفاده از محتوای مقالات علمی چاپ شده در چندین کتاب آموزشی و تخصصی بین‌المللی و ارجاع به آنها

- دارای ۸ مقاله پر استناد Paper Cited Highly در مرکز اطلاعات و آمار علمی ISI( جزو ۱ درصد مقالات پر استناد شیمی) و دریافت لوح تقدیر از معاونت پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۴

- چاپ ۲۰ مقاله در خصوص الزامات و راهکارهای بسترسازی علمی در کشور

- داور تعداد قابل توجهی از مجلات معتبر بین‌المللی

- عضو هیأت تحریریه ۳ مجله بین الملی (ISI)، ARKIVOK در آمریکا و Chemistry in Indian در هند، Research on Chemical intermediates در ژاپن و Catalysis of Journal Iranian در ایران

- کمک ادیتور Associate editor مجله Journal of the Iranian Chemical Scociety در سال ۲۰۱۸

- عضو هیأت تحریریه فصلنامه سیاست علمی و پژوهشی رهیافت مربوط به شورای عالی تحقیقات و فناوری کشور.

- عضو هیأت تحریریه چهار مجله علمی پژوهشی داخلی

- فارغ التحصیلی ۲۵ دانشجوی دکتری و بیش از ۵۰ دانشجوی کارشناسی ارشد

- استاد مشاور ۱۱ دانشجوی دکتری و ۲۱ دانشجوی کارشناسی ارشد فارغ التحصیل

- شانزده نفر از دانش‌آموختگان دوره دکتری اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه‌های کشور هستند.

رتبه اجتماعی کسب شده

- انتخاب شهروند برگزیده سال ۱۳۸۴ از طرف شورای اسلامی شهر همدان

رتبه‌های اجرایی کسب شده

- انتخاب به عنوان رئیس دانشگاه نمونه کشور در سال ۱۳۸۸ و دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم تحقیقات و فناوری

- انتخاب به عنوان مدیر نمونه استان در سال ۱۳۸۸ و دریافت لوح تقدیر از استاندار

- انتخاب به عنوان رئیس دانشگاه نمونه در بخش فرهنگی، حمایت از انجمن‌های علمی و دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۱

مسؤولیت‌های اجرایی در سطح دانشگاه بوعلی سینا و خارج از دانشگاه در سطح استانی و ملی

- معاون آموزشی دانشکده علوم پایه دانشگاه بوعلی سینا همدان از تاریخ ۷۹.۵.۱۱ لغایت ۸۲.۷.۱۹

- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بوعلی سینا همدان از تاریخ ۸۲.۷.۱۹ تا ۸۴.۶.۲۴

- عضو هیأت امنای دانشگاه بوعلی سینا با حکم ریاست جمهوری اسلامی ایران و تمدید آن

- قائم مقام معاون اول ریاست جمهوری در بنیاد نخبگان از تاریخ ۸۴.۸.۲۴ لغایت ۸۵.۲.۳۰

- عضو کمیسون مشورتی نخبگان و استعدادهای درخشان شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۵

- بازرس بنیاد علمی بوعلی سینا با انتخاب هیأت امنای بنیاد و با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تاریخ ۸۵.۸.۱۶ که ادامه دارد

- عضو هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی همدان با حکم ریاست جمهوری اسلامی ایران از تاریخ ۵.۲ .۸۶ به مدت ۴ سال

- رئیس مجمع بسیج استان از اسفند ۱۳۹۱ برای دو دوره سه ساله (انتخاب با اکثریت آرا)

- سرپرست دانشگاه بوعلی سینا از تاریخ ۸۷.۵.۱۲ لغایت ۸۹.۱.۲۵

- رئیس دانشگاه بوعلی سینا از تاریخ ۸۹.۱.۲۵ لغایت ۹۳.۳.۱۸

- عضویت در هیأت امنای دانشگاه اراک با حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری از تاریخ ۸۹.۴.۱۳ به مدت ۴ سال

- دبیر و نایب رئیس انجمن شیمی ایران از اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ تا کنون شش دوره دو ساله که مجدداً برای دو سال دیگر توسط اعضا،  شوای عالی و هیأت مدیره انجمن شیمی ایران تمدید شد.

- عضو هیأت امنای دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان همدان از سال ۱۳۸۹ برای سه دوره متوالی

- عضویت در هیأت امنای دانشگاه اراک با حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری از تاریخ ۹۳.۵.۱۰ به مدت ۴ سال

- عضو کمیسیون دائمی هیأت امنای دانشگاه‌های کردستان و تحصیلات تکمیلی زنجان

- عضو هیأت ممیزه‌های دانشگاه‌های بوعلی سینا، کردستان، ایلام، اراک برای دوره‌های متوالی

- عضو گروه تخصصی شیمی شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی و شورای گسترش آموزش با حکم معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به مدت دو سال از ۱۳۹۶.۳.۳


( ۱ )

نظر شما :