مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، برگزار شد

۲۸ تیر ۱۴۰۰ | ۰۸:۱۲ کد : ۶۲۹۹۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۷
مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، صبح یکشنبه ۲۷ تیرماه با پیام رئیس جمهور و معرفی و تقدیر از ۳۷ برگزیده داخلی و خارجی برگزار شد.
مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نقل از روابط عمومی دبیرخانه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی در این مراسم  صاحبان ۱۱ اثر در بخش بزرگسال و ۸ اثر در بخش جوان، ۷ برگزیده بخش بین الملل و همچنین ۱۱ شخصیت برگزیده در سایر بخش‌ها اعم از شخصیت پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی، شخصیت پیشگام علوم انسانی و اسلامی، مترجم برتر، نظریه پرداز برجسته، انجمن علمی و نشریه علمی برگزیده با حضور مقامات علمی و کشوری  معرفی و تقدیر شد.
دکتر حسین میرزائی، رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به ارائه چهار هزار و ۴۵۸ اثر در بخش داخلی در قالب پانزده گروه علمی  و ۲۸۱ اثر در بخش بین الملل به دبیرخانه دوازدهمین جشنواره بین المللی فارابی اظهار داشت: از نظر رده سنی هم ۶۴ درصد صاحبان آثار در رده سنی بزرگسال و بقیه در رده سنی جوان هستند. همچنین حدود ۶۸ درصد صاحبان آثار را مردان و ۳۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: از نظر نوع اثر، دو هزار و ۱۳۸ اثر (۴۵ درصد) در قالب کتاب پژوهشی، ۳۹۴ اثر(۸ درصد) در قالب گزارش پایانی پژوهش، ۱۰۵۷ اثر(۲۳ درصد) در قالب رساله دکتری و هزار و ۱۵۰ اثر(۲۴ درصد) در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد به دبیرخانه جشنواره واصل شده‌اند.
رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی در خصوص روند داروی طرح‌ها گفت: از بین چهار هزار و ۷۳۹ اثر دریافتی در بخش داخلی و بین‌المللی، پس از داوری اولیه ، ۲۶۸ اثر در بخش داخلی و ۴۱ اثر در بخش خارجی برای ارزیابی به مراحل چند گانه داوری ارسال شدند که از بین آثار داوری شده در گروه‌های علمی داخلی،در نهایت تعداد ۱۹ اثر در کمیته های علمی پانزده گانه و  شورای علمی جشنوره به عنوان آثار برگزیده یا شایسته تقدیر بخش داخلی معرفی  خواهند شد. از مجموع آثار و افراد مورد بررسی در بخش بین‌الملل نیز تعداد هفت نفر از صاحبنظران و محققان برجسته از کشورهای  آلمان،افغانستان،ایتالیا، بلژیک، پاکستان، تاجیکستان و روسیه به عنوان برگزیده بخش اسلام‌شناسی و ایران شناسی معرفی خواهند شد.
رئیس مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در پایان با بیان این که اختتامیه جشنواره ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۲۷ تیرماه به صورت مجازی و  صرفا با حضور تعداد محدودی از برگزیدگان داخلی  با رعایت پروتکلها برگزار می‌شود از عموم محققان و علاقمندان دعوت کرد آیین اختتامیه را به طور زنده و از طریق لینک های زیر مشاهده فرمایند:
وب سایت جشنواره به نشانی:  https://farabiaward.ir    (به زبان فارسی و انگلیسی)
صفحه اسکای روم جشنواره به نشانی: b۲n.ir/farabiaward۱۲
نشانی‌‌های اینستاگرام:        instagram.com/iscs.ac.ir    instagram.com/msrt_ir

دکتر منصور غلامی در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی با ابراز خرسندی از اینکه بار دیگر افتخار حضور در این برنامه دارد، گفت: علوم انسانی در آموزش عالی کشور جایگاه والایی دارد و بایستی داشته باشد؛ چرا که مهمترین سر‌مایه معنوی، فرهنگی و اعتقادی ما در این حوزه جای می‌گیرد. در همین چارچوب بود که برگزاری رویداد مهمی با نام جشنواره بین‌المللی فارابی که نشانه‌ای از شادابی و بالندگی علوم انسانی و اجتماعی کشور بود، در طول دوره فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم، همواره جایگاه اساسی داشت. در همین جا از فرصت استفاده می‌کنم و از تمامی نهادها و کسانی که در این سال‌ها به برگزاری و ارتقای جشنواره کمک کردند؛ به خصوص بنیاد ملی نخبگان، دفتر منطقه‌ای آیسسکو، کمیسیون ملی یونسکو و موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی که از ابتدا دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فارابی بوده است و جملگی یاریگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده‌اند، صمیمانه سپاسگزاری می‌نمایم.

وزیر علوم ادامه داد: باعث افتخار است طبق گزارش‌هایی که از روند برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره ارائه شد، همچون گذشته، تعداد زیادی از استادان و پژوهشگران برجسته کشور، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و نیز انجمن‌های علمی معتبر در بخش‌های مختلف علمی و اجرایی همکاری نزدیک داشته‌اند و باعث ارتقای کیفیت فعالیت‌ها شده‌اند. در حالی که پیامدهای شیوع ویروس کرونا موجب کاهش روند عادی برخی فعالیت‌ها در کشور طی دوسال گذشته شده است، باعث خرسندی اینجانب و همکارانم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که دبیرخانه جشنواره، ضمن پیگیری وظایف خود، به طور جدی در مسیر رعایت پروتکل‌های اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز کوشیده است.

وی افزود: در همینجا لازم است که بار دیگر یادآوری کنم رویدادهای معتبری مانند جشنواره بین‌المللی فارابی علاوه بر شناسایی و تقدیر از پژوهشگران برتر، در پی ارائه تصویری واقعی از تولیدات علمی کشور و زمینه‌سازی برای رشد کیفی آنها هستند و روشن است برآمدن ثمرات و نتایج چنین رویدادهایی نیازمند زمان، هزینه و از همه مهمتر حمایت است. حمایت واقعی از این رویدادها و برگزیدگانش موجب می‌شود زمینه برای تحقق آرزوهای بزرگ مردم عزیز کشورمان تسهیل شود و حیات طیبه انسانی در بستر جامعه‌ای خردمند که آرمان متفکر برجسته‌ای به نام ابو نصر فارابی بود، برآورده شود.

دکتر غلامی اظهار داشت: با توجه به اینکه جشنواره بین‌المللی فارابی را تصویری از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران می‌دانم، در سال‌های گذشته هنگام برگزاری نشست‌های اختتامیه، توصیه‌هایی داشته‌ام که خوشحالم عموم آنها در این مدت پیگیری شده است. با توجه به آنکه در آخرین روزهای فعالیت دولت تدبیر و امید هستیم، همکارانم در وزارت علوم را به دقت و برنامه‌ریزی در موارد زیر دعوت می‌کنم و امیدوارم دبیرخانه جشنواره نیز این نکات را با همکاری دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و انجمن‌های علمی برای دوره‌های بعد مورد توجه قرار دهد.

اول اینکه به دلیل آنکه آینده کشور را تا حدود زیادی تحت تاثیر وضعیت فعلی موسسات آموزش عالی اعم از آموزشی و پژوهشی می‌دانم، نقش علوم انسانی را برای گذر خردمندانه از مرحله فعلی و رسیدن به آینده‌ای درخشان و قابل اتکا مهم و بنیادین می‌بینم. با این حال، بررسی روند دوره‌های اخیر جشنواره، از جمله نتایج برخی گروه‌های علمی همین دوره جشنواره، وجود مسائلی در کشور را به روشنی نشان می‌دهد. نمی‌توان انکار کرد امروزه وجود اختلالات و مشکلات در حوزه‌هایی چون آموزش مجازی، زبان فارسی، مسئولیت اجتماعی، رعایت اخلاق پژوهش و اشتغال فارغ‌التحصیلان موجب نگرانی عمیق شده است و می‌تواند به زودی بحران‌های بیشتر و جدی‌تری را هم پدید آورد که بی‌تردید آینده فرهنگی و اجتماعی کشور را با چالش‌هایی مواجه خواهد کرد.

دوم. اولین گام برای کاهش مشکلات و رفع نگرانی، بی‌تردید، حفظ استقلال نهادهای علمی – چه حوزوی و چه دانشگاهی – و رعایت آن در هر دو عرصه نظر و عمل است. در واقع، چنانکه بارها در طول تاریخ تجربه شده است؛ هرگونه اظهارنظر یا فعالیت توسط هر نهاد یا فردی که شائبه محدودیت علمی را در برداشته باشد و یا مداخله در حیات فکری محققان این مرز و بوم تلقی شود، دلگیری و خاموشی متفکران کشور را به دنبال دارد و به نوعی بازی با سرنوشت کشور عزیزمان محسوب می‌شود. اینگونه مداخلات است که پدیده‌های ناپسندی مانند حاشیه‌نشینی نخبگان و یا مهاجرت آنان را پدید می‌آورد و سخنان کلیشه‌ای و رفتارهای نمایشی نیز آن را درمان نخواهد کرد.

سوم؛ همچنان تاکید می‌کنم تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی برای گسترش تعاملات علمی داخلی و ارتباط علمی با خارج از کشور ضروری است و این مسئله اتفاقاً با موضوع استقلال علمی نهاد دانشگاه نیز پیوند نزدیکی دارد؛ چراکه دانشگاه است که بایستی بنابه وظایف و ماموریت‌های خود درباره چگونگی و میزان ارتباطاتش تصمیم بگیرد. چنین فضایی، نه تنها فعالیت علمی و پژوهشی جدی و کیفی در موسسات آموزشی و پژوهشی را ممکن می‌کند، بلکه به پیوند خوردن پژوهش‌های حوزه علوم انسانی و مسائل و دغدغه‌های واقعی در جامعه می‌انجامد و به تقویت گفتگو و احساس اثربخشی در زمینه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ملی کمک می‌کند.

دکتر غلامی ادامه داد: برای تحقق این امر، بدیهی است که رویدادهایی چون جشنواره بین‌المللی فارابی بایستی همچنان منعکس‌کننده تمامی نظرها و صداها در علوم انسانی و اسلامی باشد و از همه تجربیات و فناوری‌های مناسب بهره بگیرد.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در چهارمین نکته نیز اذعان داشت: در سال‌های گذشته و با سرعتی زیاد، نقش فناوری‌ها در زندگی عمومی پررنگ شده است و حال نیاز هست که به ابعاد و پیامدهای احتمالی فرهنگی و اجتماعی این مسئله نیز توجه شود. در اینجاست که علوم انسانی و اجتماعی می‌تواند به شکلی بی‌بدیل ایفای نقش کند و با مطالعه و بررسی مستمر تحولات سبک زندگی و استفاده از تجربیات جهانی در این‌باره، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای ایجاد، بهره‌گیری مناسب و سیاستگذارانه از فناوری‌های جدید در زندگی دانشگاهی راهنمایی کند. البته ایفای چنین نقشی مستلزم آن است که علوم انسانی خود از دام نگاه فناورانه به علوم دوری کند. برای این مهم، سرمایه‌گذاری بر مطالعات و پژوهش‌های میان‌رشته‌ای ضروری به نظر می‌رسد و جشنواره بین‌المللی فارابی می‌تواند یکی از محمل‌های چنین جدیتی باشد.

دکتر میرزایی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی فارابی امروز به دوازدهمین آیین تکریم خود رسیده است، اظهار داشت: تکریم عالمان علوم‌انسانی و علوم اسلامی، تکریمی که از رنگین‌کمان خود در اقصی‌نقاط جهان را دل خود دارد، از زندگان تا عالمان پیش‌گام مرحوم تا عالمان پیش‌کسوت و خرسند است که این شجره طیبه کوشیده است در حد بضاعت مزجاه خود، احترام به علم و خصوصاً علوم‌انسانی و اسلامی را در کشور ترویج نماید.

وی در ادامه ضمن اشاره به ثروت‌آفرینی در علوم‌انسانی، اظهار داشت: سخن از تعارض علم و ثروت نیست و از علمی که در مسیر صحیح خود بتواند به ثروت برای جامعه و عالم منجر شود همواره باید حمایت کرد ولی این مسیر برای علوم‌انسانی بسیار دشوار است و ضمن آنکه بخش‌هایی از آن از این مزیت برخوردار است اما پاره‌ای دیگر به اقتضای مسئولیت رهایی‌بخشی و انتقادی خود مسیر روشنگری و کارکردی را پیشه خودساخته است.

دکتر میرزایی با اشاره به تاریخ یک قرن اخیر در آخرین سال این قرن گفت: در ابتدای این قرن یعنی در سال ۱۳۰۱ تعداد دانش‌آموزان دوره ابتدایی و متوسطه ما ۴۴۸۱۹ نفری بوده و به نسبت جمعیت قریب به نه میلیون و پانصد هزار نفر آن زمان یعنی کمتر از نیم درصد افراد جامعه و در آموزش عالی نیز در سال ۱۳۱۳ که دانشگاه تهران با تجمیع مدارس و مراکز آموزش عالی پیشین تأسیس می‌شود ۱۰۴۳ دانشجو وجود دارد و کل دانشجویان ما در سال ۱۳۲۰ به تعداد ۳۳۶۷ نفر در سال ۱۳۵۵ این به تعداد ۱۵۴۲۱۵ نفر می‌رسد. این میزان در بخش دانش‌آموزی اکنون قریب ۱۵ میلیون نفر و در بخش دانشجویی سه میلیون و سیصد هزار نفر و در مجموع از جمعیت ۸۵ میلیونی کشور ۲۰ درصد آن را پوشش می‌دهد و روزگاری تا ۳۰ درصد جمعیت کشور را نیز در برمی‌گرفت.
وی همچنین با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته در قرن اخیر در حوزه آموزش، آموزش عالی، علم و فناوری گفت: جامعه ما به یمن تلاش‌های صورت‌گرفته از میرزاحسن رشدیه، محمد بهمن‌بیگی آموزش عشایری و توران میرهادی و کسانی که در ساحت رسمی از وزارت معارف تا وزارت آموزش‌وپرورش کنونی زحمات طاقت‌فرسایی کشیدند و تلاش‌های بی‌شائبه‌ای که از زمان تأسیس دانشگاه تهران تا وزارت علوم، وزارت فرهنگ و آموزش عالی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت‌گرفته است و تأکید جدی که در معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بر اکوسیستم فناوری و نوآوری صورت‌گرفته است مجموعه مکمل و قابل‌احترام دفاعی را به وجود آورده که آگاهی‌بخشی و توانمندسازی مردان و زنان سرزمین ما را در کارنامه ارزشمند خود دارد و به اذعان پژوهش‌های متقن ملی معلمان و استادان قابل‌اعتمادترین افراد و مدرسه و دانشگاه مهم‌ترین نهادهای تخصصی دارای سرمایه اجتماعی هستند.

رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی در ادامه ضمن اظهار تأسف از آنکه این سرمایه‌ای در کلیت آن و در سطح کلان با چالش‌های جدی روبه‌رشد است و نیاز به توجه جدی و بازسازی و ترمیم دارد، گفت: از میان فراگیران آموزش عالی ما نیمی مربوط به علوم‌انسانی است و تولیدات علمی بی‌شمار در این حوزه همه‌ساله در جشنواره بین‌المللی فارابی از طریق فراخوان عمومی و در وجه تکمیلی آن از طریق دریافت آثار دانشگاهی و مراکز پژوهشی، انجمن‌های علمی و ناشران معتبر کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و هم زمان در بخش بین‌الملل نیز آثار ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان برجسته در کشورهای جهان مورد شناسایی و بررسی می‌شود.

وی در ادامه به فرایند داوری جشنواره اشاره کرد و گفت: بر اساس داوری‌های چندگانه کمیته‌ها و شورای علمی جشنواره از بین ۴۴۵۸ اثر در رده سنی بزرگسال ۱۱ اثر و در دره سنی جوان ۸ اثر واجد امتیاز لازم به‌عنوان برگزیده یا شایسته تقدیر شدند و در بخش بین‌الملل نیز از ۷ برگزیده از کشورهای ایتالیا، افغانستان، بلژیک، آلمان، پاکستان، روسیه و تاجیکستان تقدیر به عمل می‌آید.

دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که صبح امروز (یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰) برگزار شد گفت: مسئله نسبت بین علوم انسانی با دیگر علوم مهم‌تر از آن است که بتوان در وقت اندک اینجا مطرح کرد. همه علوم محصول انسان هستند. همه علوم محصول فکر انسان هستند. تا انسان شناخته نشود کاربرد علوم هم شناخته نمی‌شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به علم و فناوری به مثابه ابزار اشاره کرد و گفت: علوم و فناوری به منزله ابزار هستند. استفاده از ابزار را خود ابزار تعیین نمیکند. این علوم انسانی هستند که استفاده از ابزار یعنی علوم دیگر را تعیین میکند و راه را نشان می‌دهند. همانطور که شهید مطهری فرمود علوم به انسان حرکت می‌بخشند و اما جهت را علوم انسانی مشخص می‌کند.

وی همچنین به چند نکته درباره جشنواره اشاره کرد و گفت: تنوع رشته ها در این جشنواره مهم است. گسترده پهناور علوم انسانی را در بر میگیرد. همچنین توجه به انواع فعالیت ها در پژوهش در علوم انسانی نه تنها فقط شامل کتاب و پایان نامه است بلکه شامل انجمن‌های علمی و نشریات نیز می‌شود. همچنین توجه به فعالیت اساتید در حوزه بین المللی و توجه به استادان درگذشته و پیشکسوتان نیز از دیگر نکات مهم درباره جشنواره است.
دکتر حداد عادل در پایان پیشنهاد داد تا امکان ایجاد کتابخانه‌ای ویژه جشنواره از مجموعه آثار برگزیدگان دوازده دوره جشنواره بررسی شود.

لازم به توضیح است، در پی فراخوان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، چهار هزار و 458 اثر در بخش داخلی در قالب 15 گروه علمی  و 281 اثر در بخش بین الملل به دبیرخانه جشنواره واصل شده بود که پس از داوری اولیه، 268 اثر در بخش داخلی و 41 اثر در بخش خارجی برای ارزیابی به مراحل چند گانه داوری راه یافتند.
 از بین آثار داوری شده در گروه‌های علمی داخلی در نهایت، تعداد 19 اثر در کمیته‌های علمی پانزده گانه و  شورای علمی جشنواره به عنوان آثار برگزیده یا شایسته تقدیر بخش داخلی معرفی  شدند. 
در بخش بین‌الملل نیز هفت اسلام شناس و ایران‌شناس برجسته خارجی معرفی و تقدیر شدند.
 در مراسم تقدیر از برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی از مرحوم دکتر سید اسعد شیخ‌الاسلامی، مرحوم دکتر داود فیرحی و  مرحوم دکتر عزت الله نگهبان به عنوان شخصیت‌های پیشگام علوم انسانی و اسلامی، دکتر ژاله آموزگار، آیت الله سید محسن خرازی، دکتر سید محمد رضوی و دکتر ضیاء موحد به عنوان شخصیت‌های پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی، دکتر محمدرضا ریخته‌گران  به عنوان نظریه‌پرداز برجسته، دکتر منوچهر صانعی دره‌بیدی به عنوان  مترجم برتر تقدیر شد. 
در بخش نهادهای پژوهشی( انجمن‌ علمی و نشریه علمی) برتر هم انجمن علمی مطالعات برنامه درسی ایران و نشریه International Journal of Information Science and Management (IJISM) مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به عنوان برگزیدگان این دوره از جشنواره فارابی، معرفی و تقدیر شدند.
همچنین در بخش بین‌الملل دوازدهمین دوره جشنواره فارابی، «آدریانو والریو ر‌سی» از ایتالیا، «پییر لوکوک» از بلژیک، «عارف نوشاهی» از پاکستان و «عنایت الله شهرانی» از افغانستان به دلیل جمع آثار در حوزه ایران‌شناسی، «الکسی خیسمتولین» از روسیه به دلیل جمیع آثار در حوزه اسلام‌شناسی و «میرزا ملا احمد» از تاجیکستان و «بیرگیت هافمن» از آلمان به دلیل جمیع آثار در حوزه اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی به عنوان برگزیدگان جشنواره تقدیر شدند.

در بخش داخلی (گروههای علمی پانزده گانه) این دوره از جشنواره در گروه اخلاق، ادیان و عرفان در سطح بزرگسال، دکتر فاطمه توفیقی با کتاب Paul's Letters and the Construction of the European Self   و در سطح جوان، دکتر سمیه خادمی با ارائه رساله دکتری خود با عنوان «تحلیل ماهیت واردات قلبی از دیدگاه روزبهان بقلی و ابن عربی» شایسته تقدیر شناخته شدند.
 در گروه تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی در سطح بزرگسال، دکتر علی اکبر مسگر با رساله «شکل‌گیری، اندیشه، ساخت و کارکرد شهریاری ساسانی در سدۀ سوم میلادی» به عنوان «برگزیده دوم» معرفی شد و در سطح جوان، اثری برگزیده یا شایسته تقدیر شناخته نشد.
 در گروه حقوق در سطح بزرگسال، دکتر فردین مرادخانی با کتاب «مقدمات مشروطه خواهی(آشنایی ایرانیان با مفاهیم حقوقی در عصر قاجار) و در سطح جوان، دکتر سید شهاب الدین موسوی زاده مرکیه با رساله «زمینه فرهنگی قانون‌گرایی با تأکید بر مورد ایران» شایسته تقدیر شناخته شدند.
در گروه زبان، ادبیات و زبان شناسی نیز در سطح بزرگسال، دکتر محمد راسخ مهند با کتاب «نحو زبان فارسی- نگاهی نقشی رده شناختی» و در سطح جوان، دکتر سعید مهدوی‌فر با رساله «فرهنگنامۀ تحلیلی پشتوانۀ فرهنگی دیوان خاقانی» شایسته تقدیر معرفی شدند.
در گروه علوم اجتماعی و علوم ارتباطات در سطح بزرگسال، دکتر یاسر باقری با رساله «میدان سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران؛ تحلیل مناسبات قدرت در فرآیند سیاست‌گذاری اجتماعی ایران (1394-1376)» به عنوان «شایسته تقدیر» و در سطح جوان، دکتر شیوا  علینقیان با رساله «مادری: تلاقی جنسیت و دیگر نظام های اجتماعی: خودمردم نگاری برساخت اجتماعی مادری در شهر تهران» به عنوان برگزیده اول معرفی و تقدیر شدند.
 در گروه علوم اقتصادی، مدیریت و علوم مالی در سطح بزرگسال، دکتر محمدامیر ریزوندی با رساله «بررسی تقدم نهادها در گذار به اقتصاد دانش‌بنیان در ایران» شایسته تقدیر شناخته شد و در سطح جوان، هیچ برگزیده یا شایسته تقدیری معرفی نشد.
 در گروه علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای در سطح بزرگسال،  دکتر احمد مهربان دافساری با رساله «تحلیل پدیده افراط‌گرایی مذهبی در خاورمیانه با تاکید بر مفهوم نوعصبیت (مطالعه موردی: گروه سلفی- تکفیری داعش)» و در سطح جوان، علی نظیف‌پور با پایان نامه کارشناسی ارشد «استثناگرائی و سیاست خارجی ایران» شایسته تقدیر شناخته شدند.

 همچنین در گروه علوم قرآنی، تفسیر و حدیث در سطح بزرگسال، دکتر مهدی حبیب اللهی با کتاب « کاربردشناسی جمله‌های مشابه در قرآن کریم » به عنوان شایسته تقدیر و در سطح جوان، حامد دهقانی فیروزآبادی با پایان نامه کارشناسی ارشد «رویکرد منبع‌گرایانه به روایات اهل بیت(ع) در معناشناسی قرآن (مبانی، رهیافت‌ها و نمونه‌ها)» به عنوان برگزیده سوم معرفی شدند.

در گروه فلسفه، منطق و کلام نیز دکتر محمود هدایت افزا با رساله «معناداری صفات ذاتی خداوند در پرتو ترادف مفهومی (با تأکید بر آراء ابن سینا و شیخ احمد احسائی)» به عنوان شایسته تقدیر و دکتر سیدمسعود حسینی توشمانلویی با رساله «حقیقت نزد افلاطون از منظر هایدگر و گادامر» به عنوان برگزیده دوم معرفی و تقدیر شدند.
در گروه فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری در سطح بزرگسال، دکتر زهرا ناصری با رساله «طراحی و تبیین مدل اثربخشی بازاریابی محتوایی در صنعت نشر ایران» به عنوان شایسته تقدیر شناخته شد و در سطح جوان، برگزیده یا شایسته تقدیر معرفی نشد.
 در گروه مطالعات هنر و زیبایی شناسی، محمد فدایی با پایان نامه کارشناسی ارشد «پژوهشی در سیر تاریخی و تطور مفهوم اصول در سنت خوشنویسی و متون فارسی مربوط به آن » به عنوان شایسته تقدیر و در سطح جوان، حسین نخعی با کتاب «مسجد جامع ورامین، بازشناسی روند شکل گیری و سیر تحول » به عنوان برگزیده دوم معرفی و تقدیر شدند.

در گروه‌های «علوم تربیتی، روان‌شناسی و علوم ورزشی»، «فقه و اصول»، «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)» و «مطالعات میان رشته ای» دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی هم در سطح بزرگسال و جوان، برگزیده یا شایسته تقدیری معرفی نشد.( ۱ )

نظر شما :