آیین اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم برگزار شد

۱۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۹:۴۵ کد : ۶۲۸۱۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی جشنواره ملی زن و علم
تعداد بازدید:۳۵۲
آئین اختتاحیه و معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی) صبح امروز، شنبه (۱۹ خرداد) با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر علوم تحقیقات و فناوری و برخی دیگر از مسئولان به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
آیین اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم برگزار شد

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى معاونت فرهنگى و اجتماعى  وزارت علوم، دکتر اسحاق جهانگیری در آئین اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این جشنواره، گفت: دانشگاهیان در سالهای گذشته همراهان مهمی برای مسئولان کشور در گره گشایی از مشکلات پیش روی دولت و مسئولان بوده اند به طوری که در ابتدای تحریم های آمریکا با تعدادی از روسای دانشگاه ها مسائل را درمیان گذاشتم و بلافاصله کارگروه هایی در دانشگاه ها تشکیل شد و برای هر یک از دغدغه ها در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی راهکار و پیشنهاد به دولت ارائه شد و بنده این پیشنهادات را به وزارتخانه های ذیربط و کمیسیون های دولت ارجاع دادم تا برای عبور از تحریم ها از آنها استفاده شود.

دکتر جهانگیری تاکید کرد: دانشگاه کانون زنده و حیات بخش و دارای راهکار برای حل مسائل است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد زیرا توسعه علم و فناوری از مهمترین جهت گیری های کشور است. ایران به توسعه نمی رسد مگر آنکه به توسعه علمی دست یابد و توسعه علمی و فناوری محقق نمی شود مگر اینکه به دانشگاه ها اهتمام ویژه ای شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تلاش دولت برای رفع نیازهای دانشگاهیان به ویژه در حوزه ارزی، گفت: دولت با همه مضیقه ها تلاش کرد بودجه لازم برای تحقیقات و حمایت از دانشگاهیان را به طور کامل اختصاص دهد اما ما می دانیم که این اقدام در برابر مشکلات و کمبودها بسیار ناچیز است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بزرگداشت و الگوسازی برای شخصیت های علمی در حوزه های مختلف را سنتی نیکو و ارزشمند خواند و با اشاره به بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی دانشمندی بزرگ در سطح علمی و بین المللی بود، به لحاظ رفتار و اخلاق انسانی در عمر کوتاه پربرکت خود، شاخص به حساب می آمد و به عنوان یک زن با فهم مسائل جهان پیرامونی خود بر آورده های جهانی و علمی افزود. بنابراین لازم بود که برای ایشان مراسم بزرگداشت برگزار شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه زنان کشور در همه حوزه ها موفق عمل کرده اند به تمام کسانی که مفتخر به دریافت جایزه شده اند تبریک گفت و افزود: اطمینان دارم که زنان کشور می توانند در همه حوزه های علمی، ورزشی و کارآفرینی به الگو مبدل شوند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اعطای جایزه کارآفرینی به یک زن در این مراسم، گفت: کارآفرینی کاری با ریسک بالاست که شجاعت ویژه ای در تصمیم گیری ها می طلبد و زنان برجسته کشور در سطح شرکت های دانش بنیان و کارآفرین دستاوردهای برجسته ای داشتند.

وی با بیان اینکه امروز ۲۵ درصد مدیریت کشور در دست زنان است و ۳۰ درصد اساتید و هیات علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهد، گفت: به عنوان مدیری که ناظر بر عملکرد مدیران ارشد کشور هستم شهادت می دهم زنان در حوزه هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند. امروز ما معاون وزیر و سفیر زن داریم که در ماموریت های خود کارنامه مثبتی به ثبت رسانده اند.

دکتر جهانگیری افزود: پرفسور میرزاخانی در حوزه ریاضیات کار می کرد اما به اعتبار نقش ایشان روز تولدشان بعنوان روز زن و ریاضی در جهان نامگذاری شد. او حس وطن پرستی و تعلق به سرزمین بالایی داشت و می خواست که فرزندش شناسنامه ایرانی داشته باشد به خاطر این درخواست، دولت و مجلس قانونی تصویب کردند که فرزندان مادران ایرانی بتوانند تابعیت ایرانی بگیرند. این قانون باعث شد که بسیاری از افراد محروم جامعه بتوانند برای فرزندانشان شناسنامه ایرانی بگیرند و تابعیت ایرانی داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در شرایط دشوار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور برگزاری این بزرگداشت ها امید به آینده و اعتماد افراد را به خود و جامعه افزایش می دهد تصریح کرد: چهره های سرشناس و الگو باعث می شود مردم به این نتیجه برسند که در مشکلات هم می توان به قله ها دست یافت.

وی گفت: وقتی یک نابغه و نخبه به دلیل بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت انگیزه هایی در جامعه به وجود آمد و خیرینی به میدان آمدند تا با سرمایه گذاری در مناطق محروم یا مراکز درمانی کمک کنند تا نخبگان شناسایی شده و یا بیماری های خاص از میان برود تا از فرزندان کشور حمایت و حفاظت شود.

دکتر جهانگیری در پایان افزود: نباید از نقش پدران، مادران، همسران و فرزندان سرآمدان و دانشمندان کشور غفلت کرد. برخی از آنها حاضر نشدند که کمترین امتیازی از قبل فرزندان خود بدست آورند بلکه آن را به فرصتی برای کشور تبدیل کردند.

 دکتر معصومه ابتکار در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره زن و علم - جایزه مریم میرزاخانی با تاکید بر اینکه طرح کمند و سفیران فرهنگی به خوبی در دولت دوازدهم اجرا و مورد استقبال دانشجویان و دانشگاه ها قرار گرفت، افزود: سپهر علمی کشور، ستاره‌های درخشانی از جنس مردان و زنانی دارد که جستجوگر دانایی بودند و با وجود سختی‌های فراوان، در این مسیر موفقیت های چشمگیر و دستاوردهای خوبی برای کشورمان به ارمغان آورده اند.

وی ادامه داد: در دولت دوازدهم با توسعه پایدار و سیاستگذاری های مناسب، برنامه های آموزشی و توان افزایی زنان مدیر، زمینه شکوفایی زنان در عرصه های مدیریتی و علمی و سیاسی فراهم شد به طوری که تعداد مدیران زن از حدود پنج درصد در سال ۹۲، امروز به بیش از ۲۵ درصد رسیده است.

معاون رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه به طور قاطع می توان گفت ۲۵ درصد از مدیران توانمند از میان زنان هستند، اضافه کرد: این تغییر چهره قابل توجهی که اتفاق افتاده، فرصت حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و مدیریتی را فراهم کرده است که بسیار برای ما اهمیت دارد و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

دکتر ابتکار تصریح کرد: امروز دیگر مشکلی از نظر انتصاب مدیران زن در عالی‌ترین جایگاه ها در حد وزیر نخواهیم داشت همچنین در سطوح مختلف استاندار و رئیس دانشگاه چرا که به اندازه کافی زنان مدیر تربیت و آموزش دیده اند.وی با یادآوری اینکه حمایت وزیر علوم به این موضوع بخصوص ابلاغ بخشنامه در حمایت از اساتید و اعضای هیات علمی که فرزندآوری داشتند بسیار حایز اهمیت است، گفت: این موضوع گام مهمی برای جامعه دانشگاهی است تا زنان همزمان بتوانند بین کار و خانواده تعادل برقرار کنند و پیشرفت و رشد علمی و سیاسی و اقتصادی خود را همزمان با نقش آفرینی در جمع اعضای خانواده پیش ببرند.

ابتکار با تاکید بر اینکه هم در بحث مدیریتی و هم در بحث حضور در عرصه های فناوری، زنان حضور برجسته ای دارند، افزود: به طوری که این حضور از ۲۷.۵ در سال ۲۰۱۹ به ۳۱.۵ در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. ضمن اینکه زنان در شرکت‌های دانش بنیان هم حضور پررنگی دارند و این مساله را مدیون سیاستگذاری های درست دولت و بخش خصوصی هستیم.

معاون رئیس جمهوری یادآور شد: در این جشنواره هم چند اتفاق خوب رخ داده است همانند پایه‌گذاری جایزه مریم میرزاخانی و همچنین پایه‌گذاری جایزه پروانه فرزانه از فعالان عرصه علمی کشور که همانند پروفسور مریم میرزاخانی با عمر کوتاه خود، همانند ستاره درخشانی در سپهر علمی جهان درخشید و کارهای بسیار ارزنده ای را پیش بردند.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی بسیار مهم است که به صورت تخصصی بخصوص در عرصه زیست فناوری و بیوتکنولوژی هم به این جوایز توجه کنیم، اظهار داشت: ما در افزایش تعداد اعضای هیأت علمی خانم، رشد خوبی داشته‌ایم و در شرکت‌های دانش بنیان نیز حضور خانم‌ها رشد داشته است.

ابتکار خاطرنشان کرد: از ابتدا این نگاه بود که جایزه مریم میرزاخانی یک جایزه بین المللی شود و امروز اعلام شد بخشی از جوایز را یونسکو اعطا می کند. امیدواریم این جایزه به صورت کامل جنبه بین المللی پیدا کند یعنی هم جایزه ملی باشد و هم بین المللی تا نشان دهنده رشدکمی و کیفی توانمندی علمی زنان ایران باشد.

دکتر منصور غلامی در این آیین گفت: زنان بزرگی در تاریخ وجود دارند که افتخارآفرینی‌های زیادی داشته‌اند. چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام. زنانی که به عنوان الگو و اسوه در زمینه‌های مختلفی چون کشورداری، دانشمندی، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مختلف معرفی شدند.

وی افزود: البته گاهی هم به دلیل کوتاهی تاریخ‌نگاران به ویژه بعد از قرن سوم و چهارم معرفی آنان کم شده است. اما خوشبختانه در ایران به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، فضای خوبی برای فعالیت و معرفی آنان در جامعه فراهم شده است.

دکتر غلامی با بیان اینکه نمونه‌های معدود و محدودی از بانوان موفق در این جشنواره‌ها معرفی می شوند، اظهار داشت: آمار و ارقام اعلام شده نشان می‌دهد جمعیتی کثیری از بانوان کشور در زمینه‌های مختلف از جمله تولید علم، تربیت دانشجو و توسعه دانش به صورت چشمگیر فعالیت داشته و تعداد آنان قابل توجه است.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: بیش از ۵۰ در صد دانشجویان کشور را دختران و ۳۰ درصد اعضا هیات علمی دانشگاه‌ها را نیز بانوان تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنها از نخبه‌های جامعه هستند که در زمینه‌های مختلف درخشیده‌اند.

وی همچنین اعلام کرد: ۵۹ و نیم درصد داوطلبان در آزمون سراسری امسال دختران بودند و این نشان‌دهنده این است که فضای خوبی در جامعه و خانواده‌ها برای تحصیلات عالیه دختران فراهم شده که این بسیار ارزشمند است.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه جشنواره زن و علم تنها بخش کوچکی از کارهای بزرگی است که بانوان در آن درخشیده‌اند، ابراز امیدواری کرد: همگان برای توسعه موفقیت‌های بانوان اندیشمند کشور همه تلاش و اهتمام خود را به کار گیرید و تلاش برای افتخارآفرینی زنان جزو افتخارات باشد.


( ۲ )

نظر شما :