عسکری تشریح کرد:

جزئیات رویداد کمند با موضوع کار، مهارت، نوآوری دانشجویان دختر

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۹ کد : ۶۲۳۶۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۹۰
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم به تشریح رویداد کمند با موضوع کار،مهارت، نوآوری دانشجویان دختر در نشست بین‌المللی «گفت‌وگوهای منطقه ای در حوزه زنان و خانواده»» پرداخت.
جزئیات رویداد کمند با موضوع کار، مهارت، نوآوری دانشجویان دختر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نقل از خبرنگار ایکنا، محمدهادی عسکری، مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم امروز دوشنبه، 24 خرداد‌ماه در نشست بین‌المللی «گفت‌وگوهای منطقه ای در حوزه زنان و خانواده»» به تشریح موضوع کار، مهارت، نوآوری دانشجویان دختر(کمند) پرداخت و اظهار کرد: کار فعالیتی  منظم است که در ازای دریافت پول انجام می‌شود. همچنین، اصطلاح مهارت، اشاره به توانایی هایی دارد که الزاما ذاتی نیستند، اما قابل پرورش هستند به خصوص در نحوه انجام وظیفه فرد و نه در توانایی های بالقوه او انعکاس می یابند. بنابراین ضابطه اصلی مهارت، اقدام موثر در شرایط متغیر است.

               وی افزود: نوآوری به معنای پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول یا خدمت تازه ارائه شود. رویداد نیز هر موقعیتی است که برای آن برنامه‌ریزی شده باشد که در اینجا رویداد کمند نامیده می شود.

               دانشجویان دختر نیز همان دانشجویان دختر شاغل به تحصیل در دانشگاه های کشور هستند.

عسکری با اشاره به اهداف رویداد بیان کرد: آشنایی دانشجویان با مفاهیم مهارت، نوآوری و کارآفرینی، ایجاد ارتباط بین دانشجویان و شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری وصندوق های حمایت از کارآفرینی، ارائه محصولات دانشجویان جهت بازدید دانشجویان و صاحبان صنایع، ایجاد فضای بانشاط و احساس کرامت دادن به دانشجویان و برگزاری کارگاه های تخصصی کار و مهارت افزایی برای دانشجویان دختر از جمله اهداف این رویداد هستند.

               مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم با اشاره به ضرورت برگزاری رویداد، بیان کرد: با عنایت به اینکه طی سالیان گذشته تعداد دختران تحصیلکرده رو به افزایش است و این خود نشان دهنده­ی علاقمندی ایشان به ایفای نقش های جدی و اثربخش درون جامعه است، لازم است به دانشجویان دختر به عنوان پیشروهای زنان جامعه  نگریست و آموزش های مناسب جهت آشنایی آنها با فضای کسب و کار بعد از دانش آموختگی، انجام گیرد.

               وی ادامه داد: در حال حاضر با پیشرفت کشورهای دنیا در تمام زمینه های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، سیاسی و همچنین گسترش تکنولوژی که به سرعت در حال افزایش است لازم است آموزش های تخصصی مناسب به دانشجویان داده شود تا بتوانند به خوبی در فضای کسب و کار مشغول به فعالیت شوند. بدون شک کلاس های درس دانشگاهی در هر رشته ای جوابگوی تمام نیازهای جامعه نمی باشد و برای اشتغال دانش آموختگان لازم است آنها با مفاهیمی همچون کارآفرینی، نوآوری، و کسب مهارت به طور جدی آشنا شوند. امروزه بیشتر سازمان­ها وصنایع به دنبال کسانی هستند که یا مهارت تخصصی داشته باشند و یا ایده و نوآوری. برای حضور فعال در این زمینه لازم است دانشگاه ها با در نظر گرفتن شرایط جامعه نسبت برگزاری دوره های مختلف مهارت افزایی، آشنا کردن دانشجویان با کارآفرینی، برگزاری جشنواره و نمایشگاه های کار، مهارت، نوآوری زمینه های لازم برای حضور موثر دانشجویان فراهم کنند.

               عسکری محورهای رویداد را  گردشگری، مهندسی و فناوری اطلاعات،  تولیدات غذایی و خوراکی، پوشاک و دوخت، صنایع دستی، صنایع خلاق، محیط زیست، گرافیک و هنرهای تجسمی خواند و گفت: فرآیند رویداد نیز شامل اعلام فراخوان ایده، برگزاری دوره های آموزشی، تبدیل ایده به طرح شغلی، انتقال تجربه و بهره گیری از خدمات مشاوره ای، گفت و گو با افراد خبره و یا صاحب نظر، ارزیابی و انتخاب طرح های برگزیده است.

               مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم اظهار کرد: عناوین دوره های آموزشی نیز شامل کارگاه فن بیان و ارائه مطلب، کارگاه بازاریابی و جذب مشتری و سرمایه گذار، کارگاه برند سازی ایده ها و آشنایی با حق مالکیت فکری اثر، کارگاه آشنایی با اصول کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، کارگاه آشنایی با امور مالی، کارگاه آشنایی با صنایع و شرکت های موفق  و کارگاه آشنایی با تعدادی از محورهای رویداد به صورت تخصصی است. همچنین، کارگاه آشنایی با استارت آپ، کارگاه پرورش افکار، کارگاه تیم سازی و کار گروهی

               کارگاه انتقال تجربه کارآفرینان و صاحبان صنایع نمونه استان نیز از دیگر عناوین دوره ها خواهد بود.

               وی بیان کرد: اعطای گواهی نامه های معتبر مهارت های شغلی از سوی هریک از دانشگاه های مجری، دریافت لوح تقدیر و تندیس رویداد، جایزه نقدی برای برگزیدگان و گروه های شایسته تقدیر، معرفی تیم های اول تا سوم به صندوق کارآفرینی امید جهت دریافت تسهیلات قرض الحسنه اشتغال و اعطای  1000میلیون ریال به نفر اول،  500میلیون ریال به نفر دوم و 300 میلیون ریال به نفر سوم از جمله برنامه های حمایتی طرح است.


( ۱ )

نظر شما :