آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش برگزار شد

۲۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۹ کد : ۶۲۲۷۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی جشنواره ملی رویش
تعداد بازدید:۹۱۴
اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش با حضور دکتر علی ربیعی سخنگوی دولت، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و برخی از معاونان فرهنگی دانشگاه‌های کشور به میزبانی این دانشگاه عصر روز چهارشنبه برگزار شد.
آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى معاونت فرهنگى و اجتماعى وزارت علوم، اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش با حضور دکتر علی ربیعی سخنگوی دولت، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و برخی از معاونان فرهنگی دانشگاه‌های کشور به میزبانی این دانشگاه عصر روز چهارشنبه برگزار شد.

عادت یک جامعه در اعتلای فرهنگ و انجام کار گروهی است

 دکتر علی ربیعی در آئین اختتامیه نهمین جشنواره ملی رویش در محل پردیس مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی در سخنانی، اظهارکرد: عنصر و ذهنیت فرهنگی در هر جامعه ای از تصویری که آن جامعه از آینده و امروز ساخته و کنش انسان های آن جامعه با طبیعت و کنش با سایر انسان ها معنا پیدا می کند و این یکی از اصلی ترین مسائل ما محسوب می شود.

وی ضمن تبریک به فعالان عرصه دانشگاه که در کانون‌های فرهنگی به منظور اعتلای هرچه بیشتر فرهنگ جامعه تلاش می کنند، تاکید کرد: کانون‌های فرهنگی می‌توانند بعنوان محفل‌های گفت و گوی اجتماعی و همچنین کار با یکدیگر و مهارت‌افزایی در جامعه بسیار اثربخش باشند.

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ادامه داد: کانون فرهنگی بخصوص کانون‌هایی که برآمده از دل دانشگاه‌ها باشند می توانند بعنوان میانجی‌های اجتماعی و پیوند دهنده دانشگاه با جامعه باشند.

وی همچنین تاکید کرد: مسوولیت اجتماعی دانشگاه‌ها نیز با همین کانون‌های فرهنگی شکل می‌گیرد و کانون‌های فرهنگی می توانند واسط بین مسوولیت اجتماعی که هر دانشگاهی از آن برخوردار است؛ با جامعه باشند.

دکتر ربیعی افزود: اگر ما سعادت جامعه را بخواهیم در چشم‌اندازی متصور شویم، آن جامعه‌ای است که در آن اعتلای روزافزون فرهنگ و انجام کار گروهی، شکل گیرد و نهادهای میانجی اجتماعی و مسوولیت اجتماعی نیز در آن متبلور باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به تجربیات دانشگاهی و اجرایی خود در طول سال‌های گذشته بیان کرد: بنده بسیار علاقمند به این هستم که هر یک از ما بیاندیشیم که چه کاری برای دیگران می توانیم انجام دهیم و چه مسوولیتی در قبال دیگران داریم، اما متاسفانه بیشتر مسوولیت دیگران را در قبال خود اندازه‌گیری می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه، در دنیای فعلی انسان‌ها بسیار تنهاتر از قبل شده‌اند و مسائلی همچون کرونا نیز به این تنهایی دامن زده است، گفت: راه حل همه اینها چه در زندگی فردی چه در زندگی اجتماعی توجه به فرهنگ، مسوولیت اجتماعی و همچنین ساخت جامعه‌ای توانمند است که بتواند به نیازها و مسائل خود پاسخگو باشد.

کانون‌های فرهنگی حیات‌بخش نهاد دانشگاه هستند

دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این مراسم با بیان اینکه بزرگی یک جامعه به میزان تعاملات و تراکم تبادلات اجتماعی و فرهنگی که در آن برگزار می شود، بستگی دارد، اظهار داشت: به میزانی که تراکم و تنوع مجموعه های اجتماعی و فرهنگی بالا باشد ما با جامعه بزرگ و مجموعه بزرگ تری مواجه خواهیم بود که در اینجا منظور ما از جامعه بزرگ، دانشگاه است.

وی ادامه داد: دانشگاه به عنوان یک جامعه بزرگ فراتر از یک سازمان است و از ویژگی هایی بهره‌مند است که آنرا به معنای دانشگاه در معنای واقعی کلمه می سازد.

دکتر غفاری با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها از یک تنوع و گستره قابل توجهی برخوردارند، گفت: در چند سال اخیر بر تنوع و گستردگی آنها افزوده شده است. در سال ۹۲، دو هزار و ۲۰۰ کانون داشتیم و امروز نزدیک به ۷ هزار کانون فرهنگی، ادبی، هنری و مذهبی داریم.

وی با بیان اینکه امروز که شاهد برگزاری اختتامیه نهمین جشنواره رویش هستیم، عنوان کرد: هر چند به اقتضای شرایط خیلی فرصت برای باز کردن مجموعه فعالیت هایی که صورت گرفته نیست اما وقتی که به مجموعه کارهای انجام شده نگاه می‌کنیم؛ می‌بینیم که مجموعه فعالیت‌ها هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی از یک وسعت و گستره بسیار خوبی بهره‌مند است.

دکترغفاری با تاکید بر اینکه کانون های فرهنگی حیات بخش نهاد دانشگاه هستند، گفت: دانشگاه با فعالیت این کانون‌ها جان تازه ای می‌گیرند. کنشی که به خاطر انجام وظیفه باشد با کنشی که با اراده و از روی تعهد باشد، تفاوت دارد. هیچکس از قبل برای هیچ کانونی هیچ فعالیتی را تعریف نکرده است و آنچه را که شاهد هستیم ابداع خود دانشجویان عزیز است.

وی ادامه داد: تفاوت جوامعی که از غنای فرهنگی بیشتری برخوردار هستند؛ در قدرت ابداع و اختراع و خلاقیت در ساحت های مختلف است.

دکترغفاری در پایان خاطرنشان کرد: کانون های فرهنگی، حضور دانشجویان را در عرصه اجتماع نشان می‌دهد و این هنر حضور امر کوچکی نیست‌. کانون ها امروز هویتی برای خود به دست آورده اند و یک سرمایه و ظرفیت برای ما هستند.

دانشگاهیان در ساخت فرهنگ نقش‌آفرین باشند

 دکتر حسین سلیمی در اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش با حضور سخنگوی دولت، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و برخی  فرهنگی دانشگاه‌های کشور برگزار شد، گفت: اگر از فرهنگ غفلت کنیم و آن را به عنوان مبنای شکل‌گیری تمام پدیده‌های اجتماعی ندانیم؛ دانشگاه‌ها و به تبع آن جامعه دچار بحران و مشکلات بسیاری خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم در نظام آموزش عالی فرهنگ را به عنوان یک امر کوچک ببینیم، گفت: نمی‌توانیم جایگاه فرهنگ را به عنوان یک فوق برنامه بکاهیم. پدیدههای اقتصادی در واقع فرهنگی هستند و رفتار اقتصادی از یک نظام معنایی نهفته در ذهن تولیدکننده و مصرف‌کننده بر می‌خیزد.

دکتر سلیمی با بیان اینکه این نظام معنایی همان فرهنگ است، عنوان کرد: برخلاف نظر سنتی فرهنگ تبلیغات نیست‌. کار تبلیغاتی لازم است اما فرهنگ محدود به تبلیغات نیست. فرهنگ آداب و سنن ایستا هم نیست. فرهنگ نظام معنایی سیالی است که در جامعه، هویت انسان و هنجارهای رفتاری او و در نهایت کنش انسان چه کنش اجتماعی و چه کنش فردی تحت تاثیر آن شکل می گیرد.

رئیس دانشگاه علامه ادامه داد: بر همین اساس تمام فعالیت‌های اقتصادی ما در واقع فرهنگ هستند و در واقع همه چیز در جامعه ما فرهنگی است حتی تکنولوژی. در ۲۰۰ سال گذشته تکنولوژی بلایی بر سر زیست‌بوم ما آورده است که کم‌کم امکان زیستن از بین رفته ا‌‌‌ست‌.

دکتر سلیمی تصریح کرد: بر این اساس ما نباید فرهنگ را در جامعه دانشگاهی نادیده گرفته و فراموش کنیم و فکر کنیم فرهنگ صرفاً زینت‌المجالس است. رویدادهایی مثل این جشنواره را نباید به عنوان یک رویداد تک ساحتی که یک یا دو بار در سال برگزار می شود تلقی کنیم.

وی گفت: اگر جشنواره را با فعالیت سالانه دانشجویان پیوند بزنیم یا آن را مقدمه فعالیت سالانه آنها قرار دهیم جشنواره معنادارتر می‌شود. امیدواریم دانشگاهیان بتوانند در یک جریان دائمی، فرهنگ و هنر خود را بسازند و در آینده دانشگاه و جامعه نقش‌آفرین باشند.

کانون های فرهنگی و اجتماعی قلب تپنده دانشگاه ها  هستند

درآیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش دکتر شالچی با ارائه گزارشی در خصوص نحوه برگزاری نهمین جشنواره رویش اظهار داشت: کانون های فرهنگی و اجتماعی قلب تپنده دانشگاه‌ها هستند. امروز بیش از هفت هزار کانون فرهنگی مذهبی، هنری و دینی در دانشگاه‌های کشور فعالیت می کنند

وی در ادامه گفت: در رخداد نهم جشنواره رویش که به میزبانی دانشگاه علامه برگزار شد؛ هدف جشنواره فقط اعلام برگزیدگان نبود و با وجود اینکه به خاطر همه گیری کرونا امکان حضوری بودن مهیا نبود؛ فرصتی برای تعامل، همگرایی و مبادلات تجربیات فراهم کردیم و در ۱۰ روز گذشته کارگاه‌های زیادی با مشارکت کانون های سراسر کشور برگزار شد.

دکترشالچی خاطر نشان کرد: جشنواره ملی رویش رخداد مهمی است که سالیانه برگزار می شود و فرصتی است که جمعی از فعالان فرهنگی و هنری در دانشگاه‌های سراسر کشور هم‌افزایی داشته باشند و از خدمات آنها ارج‌گذاری شود.

وی افزود: این کانون‌ها نه تنها برای دانشگاه‌ها که برای کشور یک ظرفیت است. دانشگاه علامه طباطبایی هم به عنوان دانشگاه تخصصی علوم انسانی و اجتماعی کشور همواره سعی کرده است نقش خود را به خوبی در این زمینه ایفا کند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در راستای تعامل با ستاد وزارتخانه، بخش‌های جدیدی چون بخش مسئولیت اجتماعی به این دوره اضافه شد، گفت: فرهیختگی که هدف دانشگاه است و در کنار آموزش و پژوهش باید رخ دهد با گسترش و تعمیق کانون های فرهنگی در دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود.


لینک دانلود فایل

( ۹ )

نظر شما :