مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی؛

کانون های فرهنگی، بنیادی ترین عرصه برای تقویت سرمایه های فرهنگی هستند

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۸:۱۱ کد : ۶۱۷۲۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۰
همزمان با روز"بزرگداشت فردوسی و پاسداشت ادب پارسی" مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در مراسم رونمایی از کتاب مجموعه شعر دانشجویی «نگین کویر» در دانشگاه بزرگمهر قائنات گفت: کانون های فرهنگی یکی از بنیادی ترین عرصه ها در جهت تقویت سرمایه فرهنگی و تقویت حافظه تاریخی دانشگاه می باشند و کانون ها بستری برای بهره برداری از ذخائر میراث فرهنگی و محلی برای بازخوانی و ارائه روزآمد مواریث فرهنگی و مذهبی می باشند.
کانون های فرهنگی، بنیادی ترین عرصه برای تقویت سرمایه های فرهنگی هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، محمدهادی عسکری با اشاره به نقش بی بدیل زبان و ادب فارسی در تحکیم هویت ملی گفت: زبان فارسی یکی از مؤلفه های پایه و بنیادین در تحکیم هویت ملی است و از این منظر اقدام ارزشمند کانون ادبی دانشگاه بزرگمهر قائنات شایسته قدرشناسی است.
 مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در نگاه اول شاید نتوان ماموریتی برای دانشکده های ادبیات و گروه آموزش زبان فارسی در  دانشگاه ها برای پرداختن به حوزه آفرینش و سرایش شعر دانشجویی تصور نمود چرا که  تمرکز بیشتر دانشکده های ادبیات در دو حوزه آموزش و پژوهش است. اما به اقتضای شرایط شاید بتوان از دانشکده های ادبیات انتظار داشت نیم نگاهی هم به بحث آفرینش های ادبی دانشجویان در قالب ارائه مشاوره و آموزش داشته باشند. 
عسکری نقش کانون های ادبی در این زمینه را موثر و منحصر به فرد دانست و افزود: همیشه در بین دانشجویان رشته های فارسی و رشته های  غیر فارسی، دانشجویانی وجود دارند که علاقه مند شعر و صاحب ذوق و قریحه شاعری هستند و پاسخگویی به مطالبات ایشان به وسیله کانون های ادبی انجام می گیرد و چاپ این  کتاب ارزشمند  شعر دانشجویی در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است. این کتاب به مثابه تجربه های خط نزده ای از آفرینش ادبی دانشجویان کانون ادبی است که باعث اعتلای فرهنگ می شود.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در باور عمومی همیشه کویر به صفای مردمان صادق و سخت کوش و فرهیختگان آن دیار شناخته می شود و انتشار کتاب «نگین کویر» که به همت دانشجویان و حمایت دانشگاه به زیور طبع آراسته شده است به دیده شدن شاعران جوان در جامعه کمک می کند. 
عسکری گفت: بدون تردید انتشار این کتاب می تواند به مخاطبان شعر دانشجویی افزوده و دانشجویان شاعر بازخورد و نظرات بیشتری را پیرامون سرایش شعر خود دریافت کرده و درکل شاهد ارتقای کمی و کیفی فعالیت های فرهنگی خواهیم بود. 
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی ادامه داد: به عنوان پیشنهاد به کانون های فرهنگی و ادبی عرض می کنم که اعضا و علاقه مندان کانون های فرهنگی را به مطالعه مستمر و روشمند ادبیات گذشته و معاصر ترغیب نموده و از فرصت فضای مجازی برای برگزاری جلسات آموزشی و هم اندیشی با استادان و حشر و نشر با محافل ادبی و استفاده از محضر بزرگان و مفاخر کشور و پاسداشت میراث مفاخر ادب فارسی همچون حکیم طوس، حافظ، سعدی و سایر فضلا استفاده نماید.

 


نظر شما :