یادداشت مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گرامیداشت مقام معلم

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۰:۲۸ کد : ۶۱۴۶۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۹
یادداشت مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گرامیداشت مقام معلم


روز شهادت استاد مرتضی مطهری در 12 اردیبهشت ماه، به نام بزرگداشت مقام معلم نام گرفته است و چه حسن انتخابی است و چه تقارن مبارکی است اندیشه و سیرت شهید مطهری با مقام معلمان و آموزگاران.
فرهنگ عمید، معلم را معادل با تعلیم دهنده ، آموزاننده و آموزگار معنی می کند و در لغت نامه دهخدا نیز معلم به معنی آموزاننده، مدرس و آموزگار معنی شده است.
معلم واژه و مفهومی گرانسنگ با بار عمیق مفهومی است و نمی‌توان هیچ کلمه ای دیگر جایگزین آن کرد. معلمان، این فیض رسانان به تشنگان دانش، جایگاه ویژه ای در جامعه دارند. آموزگاران برای تعلیم و تربیت انسان برگزیده شده اند و در این راستا با هزینه کردن زندگی خود، تلاش می کند تا همواره استعدادهای فرزندان این مرز و بوم را کشف کرده و به آنان بال پرواز ‌دهند و از کودکان یک سرزمین شهروندانی مسئول، مشارکت جو و آگاه بسازند تا آینده کشور بدست آنان ساخته شود. آموزگارانی که همواره درد فرهنگ و دغدغه ترویج اخلاق و معنویت دارند و رسالت انسان سازی . معلمان در مکتب فداکاری و ایثار، عشق و تعهد، صاحب نظر و پیشتاز هستند. کسانی که سال‌ها، خود را وقف پرورش انسان‌ها کردند. ارزش‌های اخلاقی، چگونگی زیستن و فراز و فرودهای زندگی را به فرزندان کشور می‌آموزند و آنان را برای زیستن و برای تعامل منطقی در این جهان خروشان آماده می‌سازند.
بی اغراق، معلم بودن با تمام از خودگذشتگی‌هایی که دارد اما چون ثمره‌ اش تربیت انسان‌هایی است که جهان را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل می‌کنند، تندیس انسانیت را از آن خود می‌کند.
در این شبهای عزیز آرزو کنیم تا تقدیر، چنین انسانهای شایسته و وارسته‌ای را در مسیر زندگانی ما قرار دهد.

محمدهادی عسکری
 


نظر شما :