با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛

از پوستر و سامانه دهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان رونمایی شد

۰۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۷ کد : ۶۰۹۶۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۸
در نشستی با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و محمدهادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی این وزارت از پوستر و سامانه دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان امید رونمایی شد.
از پوستر و سامانه دهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان رونمایی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر غفاری با قدردانی از تلاش های صورت گرفته به منظور برگزاری این جشنواره بین المللی دانشجویی اظهار داشت: هنگامی که یک رویداد به صورت منظم و با مشارکت چشمگیر عناصر مؤثر آن برگزار می شود، در واقع می توان گفت که جنبه تاریخی پیدا می کند و این مهم در مورد جشنواره بین المللی دانشجویی فیلم کوتاه و عکس امید در حال تحقق است.

وی این جشنواره را عرصه ای برای کنش گری علاقه مندان و فعالان فیلم کوتاه و عکس در مجموعه نظام آموزش عالی کشور دانست و افزود: سهم ارزنده ای که برگزیدگان جشنواره امید در رویدادهایی فراتر از حوزه دانشگاه و به ویژه در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر طی سال های اخیر کسب کرده اند، بیانگر اثر بخشی و اعتباری است که این جشنواره در سطح عمومی جامعه به دست آورده است.

دکتر غفاری در ادامه سخنان خود با تأکید بر ضرورت پیوند کنش گری دانشگاه در عرصه های هنری با امور اجتماعی گفت: تعامل صورت گرفته با مجموعه های مسئول در خصوص موضوعات این جشنواره از جمله نقاط قوت این رویداد به شمار می رود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: ارتقای جشنواره امید به فراتر از مرزهای کشور و ورود به عرصه بین المللی یک دستاورد مهم تلقی می شود که می تواند دامنه تأثیرات آن را افزایش دهد.

وی همچنین ایجاد زمینه بهره گیری از ظرفیت و دانش استادان و اعضای هیأت علمی مرتبط در قالب سینمای دانشگاهی را از دیگر ویژگی های این دوره از جشنواره عنوان کرد و گفت: این امر موجب می شود تا عمق جشنواره محدود به فعالیت های دانشجویی نشود.

دکتر غفاری در پایان با بیان اینکه این جشنواره بین المللی مزین به نام امید است و این مهم یکی از الزامات و ضرورت های جامعه در شرایط کنونی است، ابراز امیدواری کرد: با تمهیدات اتخاذ شده و با فروکش کردن همه گیری بیماری کرونا شاهد افزایش میزان مشارکت علاقه مندان و گرمای حضور فعالان عرصه فیلم کوتاه و عکس در این جشنواره باشیم.

محمدهادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز با تأکید بر اینکه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس امید بستری برای بروز استعداد ها و فعالیت های خود انگیخته دانشجویان و مجموعه های دانشجویی در عرصه تولید فیلم کوتاه و عکس به شمار می رود، اظهار داشت: بر اساس ضرورتی که در این زمینه وجود داشت، تلاش شد تا این رویداد به صورت منسجم برگزار شود.

وی افزود: هویت بخشی به این جشنواره یکی از الزاماتی بود که طی دوره های اخیر با نامگذاری این رویداد به عنوان «امید» دنبال شد.

عسکری در ادامه گفت: برنامه ریزی جشنواره به گونه ای صورت گرفته که در آن استانداردهای لازم از طریق بهره گیری از ظرفیت استادان، صاحب نظران و فعالان حرفه ای عرصه سینما و عکس مد نظر قرار گرفته و خوشبختانه نتایج مطلوبی را در پی داشته است.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از آنجا که این جشنواره از جمله برنامه های ذیل راهبرد دانشگاه اجتماعی به شمار می رود، توجه به موضوعات اجتماعی و مبتلا به جامعه از جمله آسیب های اجتماعی مورد تأکید و پیگیری قرار گرفته است.

عسکری در ادامه ایجاد نگرش مثبت و امید آفرینی در بین دانشجویان را از جمله اهداف این جشنواره عموان کرد و گفت: بر اساس سیاست های وزارت علوم مبنی بر تقویت دیپلماسی علمی و فرهنگی و با موافقت معاون فرهنگی و اجتماعی، دهمین دوره جشنواره به صورت بین المللی برگزار می شود که این اقدام گام مهمی در راستای نشر مبانی فرهنگی جامعه دانشگاهی است.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی در بخش پایانی سخنان خود برنامه های اصولی، هدفمند و متنوع حوزه فرهنگی ستاد آموزش عالی ذیل راهبرد دانشگاه اجتماعی را غرور انگیز دانست و تأکید کرد: اهمیت این فعالیت‌ها زمانی دو چندان می شود که همه آنها در شرایطی صورت گرفت که در سخت ترین شرایط به لحاظ تخصیص اعتبارات و منابع مالی بوده ایم.

مقداد جعفرزاده دبیر دهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان امید نیز در این نشست گفت: خوشبختانه در سایه حمایت های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و با ریل گذاری صحیح انجام شده، جشنواره فیلم کوتاه و عکس امید به یکی از جشنواره های مرجع در بین فعالان هنری دانشگاه ها تبدیل شده است.

وی همچنین در تبیین موضوعات جشنواره افزود: علاوه بر بخش آزاد، موضوعاتی از قبیل اعتیاد و آسیب های اجتماعی، زیست کرونایی، جهان علیه خشونت و افراطی‌گری و نیز تهران، پایتخت ایران به این دوره از جشنواره افزوده شده است.

دبیر دهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان امید افزود: با تلاش های صورت گرفته، حمایت نهادهایی همچون ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، شهرداری تهران، وزارت امور خارجه و نیز دانشگاه علم و فناوری مازندران را در برگزاری این جشنواره جلب کرده ایم.

جعفرزاده با بیان تقویم زمانی جشنواره گفت: مهلت فراخوان شرکت در جشنواره تا ۱۲ خرداد ماه سال جاری است و طبق برنامه‌ریزی انجام شده، جشنواره امید طی روزهای ۲۵ لغایت ۲۸ تیر ماه سال جاری برگزار می شود.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره به نشانی www.omidfestival.ir در جریان جزئیات آن قرار گیرند.


نظر شما :