دانشگاه علم و صنعت ایران، میزبان سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت

۲۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۰ کد : ۶۰۸۱۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی جشنواره حرکت
تعداد بازدید:۲۲۱
سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت به صورت مجازی در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار مى شود.
دانشگاه علم و صنعت ایران، میزبان سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى معاونت فرهنگى و اجتماعى به نقل از دانشگاه علم و صنعت ایران، در مراسم افتتاح این جشنواره بین‌المللی، دکتر ارجمندی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت ایران و دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با شادباش عید مبعث و بزرگداشت روز شهید، اظهار داشت: دانشگاه علم و صنعت ایران مفتخر به میزبانی این دوره از جشنواره بین‌المللی حرکت است. امیدواریم میزبان خوبی برای دانشجویان و مهمانان جشنواره باشیم و از خداوند خواستاریم که در مسیر خدمت به جوانان و دانشجویانی که در مسیر علم و دانش کوشا هستند، ما را موفق بدارد و بتوانیم خدمت‌گذاری صادق در عرصه‌های علمی، فرهنگی، باورهای الهی و مسئولیت‌های اجتماعی باشیم.

وی تصریح کرد: امروزه ارتباط دانشگاه با جامعه تبدیل به اصل غیر قابل انکاری شده است و دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند این ارتباط را هر چه قوی‌تر به نمایش گذارند و با توجه به نیازهای جامعه اقدام به توسعه خویش نمایند. در این راستا دانشگاه علم و صنعت ایران، ضمن برقراری رابطه عمیق و معنادار با جامعه، حل مشکلات اجتماعی را از اولویت‌های خویش قرار داده و در برنامه راهبردی پنجم توسعه این دانشگاه، موضوع ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی، از محورهای اساسی است.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با تاکید بر اینکه دانشجویان پیشرو و فعال، پل ارتباطی دانشگاه و نیازهای اجتماعی جامعه هستند، گفت: انجمن‌های علمی، نمونه‌ای موفق از گروه‌های دانشجویی در بروز و ظهور استعدادها و خلاقیت‌ها و شکوفایی علمی دانشجویان هستند که به ارتباط دانشگاه و جامعه کمک می‌کنند.

دکتر ارجمندی با بیان این که دانشگاه علم و صنعت ایران در سال‌های اخیر، بسترهای مساعد و مناسبی را برای فعالیت‌های دانشجویان جهت کمک به حل مشکلات جامعه فراهم آورده است، گفت: یکی از بهترین این بسترها ۲۱ انجمن علمی دانشگاه است که علی‌رغم تعطیلی ظاهری دانشگاه در دوران کرونا، ده‌ها وبینار علمی دانشگاهی، ملی و بین المللیبرگزار کردند و بیش از ۵۰۰ ساعت برنامه آموزشی را برای حدود ۳ هزار نفر در سامانه مجازی دانشگاه ارائه کردند و نکته قابل توجه آنکه در همین دوران، کتاب انجمن‌های علمی دانشگاه نیز برگزیده جشنواره دکتر حسابی شناخته و معرفی شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سیزدهمین جشنواره ارزشمند بین المللی حرکت، نتیجه فعالیت انجمن‌های علمی دانشگاه‌های داخل و دیگر کشورهای شرکت کننده است و امیدواریم دانشجویان و اعضای هیئت علمی از فرصت‌های ایجاد شده توسط آن، بهره مند شوند.

در ادامه این آئین دکتر واعظی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر بخش ایده‌شو سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره، شاهد برگزاری سومین دوره ایده‌شو هستیم که دبیرخانه دائمی آن در دانشگاه شهید بهشتی مستقر است، هدف از راه‌اندازی بخش ایده شو را ایجاد شور و نشاط علمی، شناسایی ایده‌های خلاقانه و ترویج فرهنگ ایده‌پردازی در جامعه برای حل مشکلات کشور عنوان کرد.

وی افزود: بخش ایده شو دارای ۴ محور است و در جشنواره سیزدهم، جمعاً ۹۶ ایده محوری در قالب ۴۲ تیم و با مشارکت ۳۶ دانشگاه به دبیرخانه واصل شد. ۱۱ مربی در قالب ۵ کارگاه آموزشی ایده تا عمل، امر آموزش را برعهده داشتند و در نهایت ۲۴ ایده به مرحله بعد راه یافتند که باید در ۲۰۰ ثانیه، ایده خود را به صورت ویدئو، ضبط و ارائه می‌دادند. در ادامه، ۸ ایده برتر وارد مناظره شدند که در نهایت، ۳ ایده به عنوان برتر انتخاب و در اختتامیه معرفی و تقدیر خواهند شد.

*ارسال ۱۴۲۷ اثر به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت

سپس مهندس فلاح دبیر علمی سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه و روند برگزاری جشنواره با بیان این که دبیرخانه جشنواره سیزدهم از زمان پایان جشنواره دوازدهم در ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹ آغاز به کار کرد و پس از بازنگری در فرآیند داوری، آبان‌ماه ۱۳۹۹ دستورالعمل جشنواره سیزدهم را منتشر کرد، گفت: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه تا ۲۰ دی‌ماه بود و آثار دریافتی تا ۲۵ دی‌ماه جمع‌بندی شد.

وی تصریح کرد: به طور کلی ۱۴۲۷ اثر دریافت شد که به تفکیک، ۹۶ اثر در بخش کارآفرینی؛ ۶۶ اثر در بخش کتاب؛ ۳۰۲ اثر در بخش انجمن برتر؛ ۸۳ اثر در بخش ویژه؛ ۱۴۹ اثر در بخش مسابقه؛ ۲۶۶ اثر در بخش نشریه؛ ۲۱۵ اثر در بخش فعالیت خلاقانه؛ ۱۲۰ اثر در بخش محتوای دیجیتال؛ ۵۰ اثر در بخش اختراع؛ ۴۸ اثر در بخش انجمن پویا و ۳۲ اثر در بخش دانشگاه برتر بوده‌اند.

مهندس فلاح افزود: در مرحله داوری غیرحضوری، ۱۲۰ داور از رشته‌های مختلف از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی کل کشور به مدت یک ماه آثار را ارزیابی کردند که در نهایت، ۵۳ اثر حائز رتبه اول؛ ۴۰ اثر دوم؛ ۳۴ اثر سوم و ۳۰ اثر شایسته تقدیر شناخته شدند.

در ادامه دکتر زهتاب دبیر بخش انجمن پویای سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت به معرفی این بخش از جشنواره و اقدامات آن پرداخت و گفت: انجمن پویای جشنواره سومین سال فعالیت خود را می‌گذراند و با این هدف به جشنواره افزوده شد که به انجمن‌های علمی، دانشجویان و اساتید راهنما یادآوری کند علاوه بر انتخاب هدف برای انجمن علمی، انتقال تجربیات و گزارش فعالیت‌ها نیز مهم است. در واقع، انجمن پویا، انجمنی دیده شده که علاوه بر اینکه راه خود را به درستی انتخاب می‌کند، شیوه راه را نیز به دیگران منتقل می‌کند که چگونه بروید که به نتیجه برسید.

وی درخصوص معرفی روند فعالیت این انجمن نیز توضیح داد: در جشنواره امسال ۴۸ اثر از ۱۹ دانشگاه دریافت شد که در قالب ویدئوی ۵ دقیقه‌ای موضوعی که موفقیت آن ثبت شده را به انتخاب خودشان معرفی کرده بودند. طی داوری ۱۰ اثر برای ارائه نهایی انتخاب شدند که به صورت آنلاین کار خود را معرفی می‌کنند و بر اساس نظر داوران، اثر برگزیده انجمن پویا معرفی می‌شود.

گفتنی است سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، ویژه آثار و دستاوردهای اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی دانشجویی، ۲۳ تا ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹ به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.


نظر شما :