دکتر غفاری در نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها مطرح کرد:

اهتمام در کنشگری فعالیت کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی با مجموعه‌های بیرونی

۲۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۰ کد : ۶۰۷۲۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۲
دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های سراسر کشور، اظهار داشت: اهتمام شده تلاش و کنشگری فعالیت در دو حوزه کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی تا حد امکان با مجموعه‌های بیرونی جهت ایجاد اتصال و پیوند با جامعه و تقویت فرایند کارآفرینی و حرکت در راستای آشنایی بیشتر با نیازهای محیط پیرامون فراهم شود.
اهتمام در کنشگری فعالیت کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی با مجموعه‌های بیرونی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى معاونت فرهنگى و اجتماعى به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غفاری در این نشست مجازی که روز چهارشنبه با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل این وزارت برگزار شد، گفت: از سال ۱۳۹۶ به بعد به لحاظ اجتماعی و فرهنگی با شرایط متفاوت با سال‌های قبل مواجه هستیم. مسائل محیطی و بیرون دانشگاه تب مطالبه و فضای مجازی زیست دانشجویی را بیشتر به تسخیر خود درآورده و دانشجو با خودمختاری بیشتر عمل می‌کند.
وی با بیان اینکه تعارض‌های برآمده از شکاف نسلی و دیجیتالی و تغییرات در سبک زندگی ایرانی و دانشجویی و تشخص‌طلبی قوت بیشتری گرفته است، افزود: در چارچوب برنامه راهبردی برآمده از اسناد بالادستی فعالیت‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی پیگیری شده‌اند.
دکتر غفاری با اشاره به برخی از فعالیت‌های انجام شده در این دوره که حاصل کار همکاران معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها است، بیان کرد: تعداد انجمن‌های علمی دانشجویی از ۶۱۲۲ در سال ۹۲ به ۹۷۱۰ انجمن در سال ۱۳۹۹ و تعداد اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی از ۴ اتحادیه در سال ۱۳۹۲ به ۴۰ اتحادیه در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است.
وی به کانون‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: تعداد این کانونها از ۲۱۱۰ در سال ۱۳۹۲ به ۶۷۷۵ در سال ۱۳۹۹ و همچنین تعداد تشکل‌های اسلامی نیز از ۲۱۸ تشکل در سال ۱۳۹۲ به ۳۳۰ تشکل رسیده است.
به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تمامی جشنواره‌ها به همت معاونان محترم در این نزدیک به چهار سال در زمان مقرر برگزار شده‌اند. جشنواره‌هایی که ابتدا در درون دانشگاه و بعضاً در سطح منطقه و در نهایت سراسری برگزار شده‌اند.
وی با بیان اینکه برخی از این جشنواره‌ها مثل جشنواره رویش با توقف مواجه بود، افزود: جشنواره حرکت که در هفته آینده سیزدهمین دوره آن در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود، در سه سال اخیر جشنواره‌ای بین‌المللی شده است. همچنین جشنواره قرآن و عترت را در سطح ملی و سراسری برگزار کرده‌ایم و به همه جشنواره‌ها سال به سال بخش‌های جدیدی از فعالیت جهت تنوع بخشی و داشتن مخاطب و مشارکت بیشتر اضافه شده است.
دکتر غفاری بیان کرد: نکته برجسته اینکه اهتمام شده تلاش و کنشگری فعالیت در دو حوزه کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی تا حد امکان با مجموعه‌های بیرونی جهت ایجاد اتصال و پیوند با جامعه و تقویت فرایند کارآفرینی و حرکت در راستای آشنایی بیشتر با نیازهای محیط پیرامون فراهم شود.
وی افزود: همچنین در جهت تقویت فرهنگ نظم و انتظام در امور و شفاف‌سازی فعالیت‌ها، سامانه‌سپاری انجام شده و بیشترین و مناسب‌ترین تعاملات بین دستگاهی را داشته‌ایم. با بسیج دانشجویی در بخش راهیان نور، برگزاری جشنواره‌های شهدا، راهپیمایی اربعین، نشست‌های بین‌المللی اربعین پژوهی، برگزاری سوگواره‌ها با سازمان اجتماعی وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر، معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، که موجد فعالیت‌های جدید مربوط به سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ شده مانند: استارتاپ‌های دانشجویی، گردهمایی‌های فرهنگی، هنری، علمی، ادبی، رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی (طرح دانش کار)، رویداد کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر، کمند (توان افزایی مهارتی دختران دانشجو)، جشنواره ملی هنرهای دیجیتال، نمایشگاه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی، پویش دانشجویی، "سیل مهربانی"، "زندگی، دست یاریگر توست"، "همکاشت"، تولید مجموعه پویانمایی، تولید بازی های رایانه ای، همایش ملی پیشگیری از مواد مخدر صنعتی، تعیین هفته فرهنگ و ابلاغیه آیین نو دانشجویان.
به گفته دکتر غفاری، تلاش در جهت طرح و ترویج دانشگاه اجتماعی و تولید و تقویت ادبیات مسئولیت اجتماعی با انتشار چندین کتاب با همکاری موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و برگزاری همایش پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی معطوف به آسیب‌ها و مسائل دانشجویی نیز فعالیت‌های قابل اعتنا در این دوره هستند.
وی افزود: برگزاری دو دوره جشنواره زن و علم یادواره جایزه مریم میرزاخانی نیز در دو سال اخیر انجام شده است. تمام تلاش همکاران در صف و ستاد در کنار مساعی و تلاش‌ها و پیگیری‌های به موقع و بخردانه حفظ آرامش و به حداقل رساندن هزینه‌های مترتب بر فعالیت‌ها و کنشگری دانشجویان بوده آن هم در سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط که چندان نیاز به توضیح ندارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم عنوان کرد: تمام این فعالیت‌ها با کم‌ترین امکانات و منابع و معمولاً با روحیه جهادی و در مواردی با خواهش و تمنا از مجموعه‌های مالی درون دانشگاه و نیز استفاده بهینه از توان و سرمایه داوطلبانه همکاران و تشکل‌های دانشجویی انجام شده است.
وی افزود: حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی- سیاسی دانشگاه نمی‌تواند تماماً در دایره سفت و سخت قوانین و آیین‌نامه‌ها بماند؛ خیلی از مسائل آن اقتضائی هستند و فضیلت زمان دارند امری که حل و ساماندهی آن نیازمند خلاقیت، ابداع، گفتگو و جسارت هست. البته در جاهایی متأسفانه چه بسا هزینه‌هایی را هم متوجه مسئول این حوزه نماید. از این بابت حمایت ستاد ضرورت دارد.


نظر شما :