چاپ مقاله پژوهشگران هسته پژوهشی کووید-۱۹ دانشکده علوم پایه دانشگاه شهرکرد در مجله معتبر

۰۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۶ کد : ۶۰۲۵۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۶
چاپ مقاله پژوهشگران هسته پژوهشی کووید-۱۹ دانشکده علوم پایه دانشگاه شهرکرد در مجله معتبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه شهرکرد، مقاله پژوهشگران هسته پژوهشی کووید-19 دانشکده علوم پایه دانشگاه شهرکرد با همکاری دانشگاه‌های داخلی و خارجی با موضوع ویروس کووید 19 در مجله‌ی معتبر Biomedicine & Pharmacotherapy چاپ شد.

این مقاله علاوه بر توجیه علت بروز علائم مختلف بیماری COVID-19 در بدن، راهکارهای درمانی جدید را جهت درمان این بیماری ارائه داده است.

عنوان انگلیسی مقاله:

Induced dysregulation of ACE2 by SARS-CoV-2 plays a key role in COVID-19 severity

عنوان  فارسی مقاله : "نقش کلیدی اختلال ناشی از اثر SARS-CoV-2 بر آنزیم ACE-2 در وخامت بیماری COVID-19 "

نام مجله:

Biomedicine & Pharmacotherapy  (IF 4.55)

نویسندگان: : مریم اسکندری مهرآبادی، روح‌الله همتی، امین تشکر، احمد همایی، معصومه یوسف زاده، کریم همتی و سامان حسینخانی

بر اساس این مقاله،  غلظت سوبستراهای آنزیم  2ACE- بر اثر ویروس2 SARS- CoV-  افزایش می یابد در حالی که از غلظت محصولات این آنزیم کاسته می‌شود و در نهایت واکنش آنزیم2 ACE-  از حالت تعادل خارج می‌شود. در این مقاله اثرات انباشت سوبستراهای 2ACE- بر التهاب ، فیبروز، استرس اکسیداتیو، ترومبوز،آنژیوژنز، آمبولی ریوی و طوفان سایتوکاین بیماری  19COVID- به تفصیل مورد بحث قرار داده شده است.  در این پژوهش، افزایش غلظت داینورفین 13-1  به دلیل سمیت با علایمی همچون از دست رفتن حس بویایی و چشایی این بیماری مرتبط تشخیص داده شده است. همچنین در این مقاله پپتید Apelin-    به عنوان بیومارکر اختصاصی تشخیص پیشرفت آمبولی ریوی ناشی از   19COVID- معرفی شده است. افزون بر این، در این پژوهش تجویز آنالوگ‌های پایدار محصولات2 ACE- جهت  معکوس کردن اثر سوبستراهای 2-ACE به عنوان راهکار درمانی ارائه شده است.

در این پژوهش برای نخستین بار به صورت جامع به نقش احتمالی انباشت پپتیدهای  داینورفین و اپلین در بیماران مبتلا به19 COVID- و وخامت بیماری و نیز راهکار درمانی با معکوس کردن اثر تجمع این پپتیدها در بیمارن مبتلا به 19 COVID-  پرداخته شده است./فاطمه قربانی زاده

این  مقاله در اینجا قابل دریافت است.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332221001487


نظر شما :