تجلیل از برگزیدگان سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی

۱۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰ کد : ۵۹۹۳۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۷۴
با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آیین تجلیل از برگزیدگان سی و چهارمین جشنواره بین المللی و بیست و دومین جشنواره جوان خوارزمی به صورت حضوری و مجازی صبح امروز در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد.
تجلیل از برگزیدگان سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین دکترعلی الیاسی، دبیر سی و جهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با بیان اینکه سه دهه از برگزاری جشنواره خوارزمی میگذرد، اظهار داشت: در این مدت حدود صد نهاد و سازمان ازحامیان اجرای این جشنواره بوده اند.

وی با ارائه گزارشی از روند اجرایی این رویداد گفت: در این دوره از جشنواره ۲۰۳ طرح داخلی و ۴۷ طرح خارجی از ۲۶ کشور به دبیر خانه جشنواره ارسال شد که از میان آنها، ۱۷ طرح به هیات داوران ارجاع و در نهایت ۸ طرح داخلی، ۱ طرح ویژه و ۲ طرح خارجی از کشورهای سوییس و چین به عنوان منتخبان جشنواره امسال معرفی شدند.

وی افزود: در بخش جشنواره جوان خوارزمی نیز از میان ۲۷۶ طرح دریافتی، ۱۵ طرح به هیات داوران ارسال شد و در نهایت۹ طرح به عنوان طرح های برتر برگزیده شدند.

همچنین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در این دوره از جشنواره آمار طرح‌های پذیرش شده سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی به شرح زیر است؛

- در بخش برق و کامپیوتر تعداد طرح‌های داخلی ۳۴ طرح، ۷ طرح خارجی

- گروه زیست فناوری و علوم پایه پزشکی تعداد طرح‌های داخلی ۱۱ طرح، ۲ طرح خارجی

- گروه فناوری‌های شیمیایی تعداد طرح‌های داخلی ۱۳ طرح، ۹ طرح‌های خارجی

- گروه طرح‌های موفق در تولید ملی تعداد طرح‌های داخلی ۷ طرح و هیچ طرح خارجی وجود نداشت

- در بخش مهندسی صنایع و مدیریت فناوری تعداد طرح‌های داخلی ۶ طرح، تعداد طرح‌های خارجی یک طرح

- در گروه علوم پایه ۱۱ طرح داخلی، ۳ طرح خارجی

- در گروه علوم پزشکی طرح داخلی وجود نداشت، طرح‌های خارجی ۹ طرح

- گروه عمران ۷ طرح داخلی، طرح خارجی وجود نداشت

- در گروه فناوری نانو ۱۰ طرح داخلی و طرح خارجی وجود نداشت

- در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۶ داخلی ۷ طرح خارجی

- در گروه محیط زیست ۵ طرح داخلیو طرح خارجی وجود نداشت

- در گروه مکاترونیک ۱۱ طرح داخلی و طرح خارجی وجود نداشت

- در گروه مکانیک ۱۱ طرح داخلی و ۴ طرح خارجی

- در گروه مواد متالورژی و انرژی‌های نو ۱۱ طرح داخلی و ۵ طرح خارجی

- در گروه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات ۱۸ طرح داخلی و طرح خارجی وجود نداشت

- در گروه معماری و شهرسازی ۸ داخلی و طرح خارجی وجود نداشت

- در گروه هنر ۶ طرح داخلی و طرح خارجی وجود نداشت،

- در گروه هوافضا ۷ طرح داخلی و طرح خارجی وجود نداشت.

طرح‌های برگزیده این دوره از جشنواره در گروه بنیادی و در بخش فناوری‌های شیمیایی یک طرح از کشور چین و در بخش مواد متالورژِی و انرژی‌های نو یک طرح از کشور سوئیس، در بخش‌های داخلی یک طرح از گروه علوم پایه، ۲ طرح از گروه مکانیک، ۳ طرح از گروه برق و کامپیوتر، یک طرح مکانیک، یک طرح مواد و متالورژی و یک طرح برق و کامپیوتر به عنوان برگزیده این دوره از جشنواره بودند.

نفرات برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی دکتر یوسف ثبوتی از دانشگاه زنجان، مهندس مصطفی نمازی از شرکت صنعتی دیزل، دکتر نعمت الله فولادی از پژوهشگاه فضایی ایران، مهندس عبدالرضا یعقوب زاده طاری از شرکت پویندگان راه سعادت، دکتر شاهرخ شهرام از شرکت صنایع الکترونیک ایران،  مهندس علی اصغر پاشایی از سازمان صنایع دریایی، دکتر احمد مولودی از سازمان جهاد دانشگاهی خراسان، مهندس ابوالفضل دیانی از پژوهشگاه فضایی ایران، دکتر حسین جهان خواه از پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و نفرات برگزیده خارجی این دوره از جشنواره دکتر محمد خواجه نظیرالدین از کشور سوئیس و دکتر لی جیانگ از کشور چین هستند.

جشنواره بین‌المللی خوارزمی، رهیافت سنجیده‌ای برای شناسایی و معرفی طرح‌های برتر ملی و قدردانی از دانشمندان، پژوهشگران و نوآورانی است که با دانش، نوآفرینی‌های ذهنی و عملی خود دنیای پرتلاطم امروز را به سوی روشن‌تر می‌برند، افرادی که با کنکاش و شناخت بیشتر جهان هستی و قوانین حاکم بر آن و توسعه علمی در زمینه‌های بهداشت و سلامت، کشاورزی، منابع غذایی، محیط زیست، علوم مهندسی ارتباطات مواد و عناصر، آب و خاک. آسایشی بیشتر رابرای مردمان خود و دیگر ملل به وجود می‌آورند.

این جشنواره پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۶ ایجاد شد و اکنون به عنوان با سابقه‌ترین جشنواره علمی جمهوری اسلامی ایران، بیش از سه دهه افتخار آمیزی از برگزاری مستمر و موفقیت آمیز را پشت سر نهاده است.

فرآیند اجرایی این جشنواره در پنج بخش رقابتی عبارتند از: طرح‌های داخلی، طرح‌های خارجی، طرح‌های ایرانیان مقیم خارج، طرح‌های برگزیده موفق در تولید ملی، طرح‌های تجاری شده از میان برگزیدگان دوره‌های قبل و برگزیده ویژه (برای تکریم فرهیختگان و دانشمندان ایرانی) است.


نظر شما :