با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

مراسم رونمایی از سامانه باشگاه دانشجویان ایران، برگزار شد

۲۴ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۷ کد : ۵۹۴۲۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۶۳
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مراسم رونمایی از سامانه باشگاه دانشجویان ایران، فضای دیجیتال و بهره‌برداری از مزیت‌های بستر مجازی را زمینه‌ساز ایجاد عدالت آموزشی دانست.
مراسم رونمایی از سامانه باشگاه دانشجویان ایران، برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در مراسم رونمایی از سامانه مرکز فرهنگی و اجتماعی دانشجویان کشور (باشگاه دانشجویان ایران) که روز (سه‌شنبه) در محل این وزارت علوم، با تاکید بر اهمیت فضای مجازی و دیجیتال، از نقش مهم فضای مجازی و دیجیتال و آموزش‌های الکترونیکی در بحث ایجاد عدالت آموزشی سخن گفت.
وی با اشاره به تغییرات دنیا و ایجاد شکاف اطلاعاتی و فاصله دیجیتالی ایجاد شده یکی از پراهمیت‌ترین موارد از لحاظ دسترسی به فرصت‌ها را دسترسی به فضای دیجیتال و فعالیت‌های مجازی عنوان کرد.

دکتر غفاری در ادامه افزود: با توجه به شرایطی که به لحاظ شیوع بیماری کرونا با آن مواجه هستیم و به دلیل فواصل فیزیکی، امکان حضور تجمعات دانشجویی را نداریم؛ لذا استفاده از امکانات فضای مجازی و دیجیتال از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و باعث ایجاد عدالت آموزشی برای دانشجویان کشور می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر دغدغه‌هایی که در زمینه فعالیت‌های دانشجویی وجود داشت، تصریح کرد: برای آنکه دانشجویان سراسر کشور بتوانند از فرصت‌ها و فعالیت‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی برخوردار شوند، مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و همکاران ما در دانشگاه مازندران و بابل سامانه‌ای را تعریف کردند که امروز در مرحله افتتاح سامانه‌ای با عنوان «مرکز فرهنگی و اجتماعی دانشجویان کشور» هستیم که هدف از راه‌اندازی آن ایجاد توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای استفاده از شیوه‌های نوین علمی و ایجاد فرصت‌های بهره برداری و استفاده از ظرفیت‌ها برای جمعیت وسیع دانشجویی در سراسر کشور است.
وی در پایان سخنان خود از همکاری و مشارکت دانشگاه مازندران و بابل و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ایجاد این سامانه تشکر و قدردانی کرد.
در ادامه این نشست مهندس محمدهادی عسگری مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تقدیر از همکاری دانشگاه مازندران گفت: پس از همه‌گیری بیماری کرونا، ضرورت استفاده از فناوری اطلاعات کاملاً حس می‌شد و زیرساخت‌های نرم‌افزاری در دانشگاه‌ها ایجاد شد و شبکه ارتباطات دانشجویی شکل گرفت تا بخشی از نیازهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان در این سامانه تامین شود.
وی افزود: در حقیقت سامانه باشگاه دانشجویان ایران بر آمده از خود دانشجویان است که امیدواریم محل تعامل و کنشگری دانشجویان باشد و به حیات و پویایی نهاد علم و فناوری کمک کند.

 عسکری درباره این سامانه گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور و شیوع ویروس منحوس کرونا در سرتاسر جهان، فضای دانشجویی و دانشگاهی کشور نیز همچون سایر حوزه های متاثر از این موضوع دچار تغییراتی اساسی شده است. 

وی ادامه داد: این بیماری به جهت عدم حضور دانشجویان در محیط دانشگاه ها به مراتب اثرگذاری بیشتری در روند فعالیت های فعالین دانشجویی در زمینه های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری و صنفی داشته است. موضوعی که نه تنها دامنه اثرگذاری و محدوده فعالیتی این گروه های دانشجویی را دست خوش تغییرات جدی قرار داده است بلکه علی رغم تلاش های مجدانه و پیگیرانه این عزیزان در تمامی زمینه ها و برگزاری برنامه ها و پیشبرد رسالت هایشان در حوزه های مختلف راه های ارتباطی شان را با سایر دانشجویان بعنوان همراهان اصلی این گروه های دانشجویی دچار محدودیت های ساختاری کرده است. 

عسکری گفت: ازین رو در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و اداره کل فرهنگی و اجتماعی از ابتدای همه گیری این بیماری در کشور با توجه به پیش بینی های انجام شده در خصوص احتمال قابل توجه بودن مدت زمان درگیری با شرایط کرونایی موجود، ماموریت ویژه ای جهت ایجاد بسترسازی مناسب برای ارتقا زمینه های ارتباطی با هدف اصلاح ساختاری و وفق دادن خود با وضعیت کنونی بمنظور تقویت جایگاه گروه های دانشجویی مقرر گردید. 

وی افزود: در همین راستا تا به حال دو سامانه تحت عنوان سامانه ملی نشریات دانشجویی و سامانه جامع مجمع های دانشجویی رونمایی و شروع بکار کرده و در ادامه این مسیر هم سامانه دیگری با جامعیت و گستره وسیع تری در مقایسه با دو سامانه قبلی در معاونت فرهنگی وزارت علوم رونمایی و افتتاح شد.

عسکری اظهار داشت: این سامانه، سامانه ای چند بعدی با در اختیار داشتن چندین زیر سامانه کارآمد است که به حول قوه الهی اتفاقات مثبتی را در زمینه دانشجویی و دانشگاهی کشور رقم خواهد زد و روح دیگری در کالبد فعالیت های دانشجویی خواهد دمید. 

در پایان این مراسم این سامانه توسط دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افتتاح شد.


نظر شما :