آغاز درختکاری در دانشگاه گیلان

۲۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۰ کد : ۵۹۳۲۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۷
آغاز درختکاری در دانشگاه گیلان

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه گیلان، با توجه به شیوع بیماری کرونا و عدم حضور دانشجویان در دانشگاه، درختکاری سال 1399 با برنامه ریزی ستاد زیباسازی دانشگاه با شیوه ای دیگر آغاز و تا پایان اسفند ماه به شرح زیر ادامه خواهد داشت شد:

در گام نخست محوطه ای به مساحت 6000 متر مربع در مقابل دانشکده مهندسی مکانیک که در آینده نزدیک  به بهره برداری خواهد رسید، انتخاب گردید. شایان ذکر است در این محوطه از گذشته های دور، نخاله ریخته شده بود.

در گام دوم با پیگیری انجام شده و همراهی و مساعدت اداره کل راهداری استان که در سالیان گذشته از سازمان های حامی دانشگاه بوده، عرصه مذکور تسطیح گردید.

در گام سوم حامیان، خیرین و دانش آموختگان دانشگاه گیلان، با کمک مالی در تهیه و کاشت نهال، ستاد را با فراخوان زیر یاری نمودند:

یکی از اقدامات خداپسندانه، انسان‌ دوستانه و ستایش برانگیز خیرین، حامیان و دانش آموختگان نیک اندیش دانشگاه در سال گذشته، کاشت یکهزار و پانصد (1500) اصله نهال در مجتمع دانشگاه گیلان بود. این اقدام ارزشمند، علاوه بر افزایش قابل توجه پوشش درختی در سطح دانشگاه، گامی مهم برای حرکتی نو  به سمت دانشگاه‌ های سبز،  بوده است. امسال نیز بر آن هستیم تا با کمک شما عزیزان، در این مسیر سبز گام برداریم و به خواست خداوند و همراهی شما بزرگواران، سطح بیشتری از زمین‌های دانشگاه را زیر پوشش درخت قرار دهیم.

بنیاد خیرین دانشگاه گیلان، از هم‌ اکنون از شما بزرگواران دعوت می‌ نماید تا در ایام درختکاری سال جاری، در کنار ما باشید و با پرداخت هزینه هر تعداد درخت که مورد نظر شما است، با ما همراهی نمایید.

در گام چهارم با همراهی نیروهای بخش خصوصی فضای سبز دانشگاه، با اصلاح موضعی خاک مقدمات کاشت درخت فراهم آمد.

در گام پنجم ستاد زیباسازی با استفاده از متخصصین، گونه های مناسب را انتخاب و تهیه نمود. استفاده از گونه های سایه انداز، مقاوم به خشکی، غیر آلرژی زا و بومی از شاخص های مهم این انتخاب بود.

نام گونه

خصوصیات

چنار

هماهنگ با حاشیه سایر بلوار، سایه انداز، غیر آلرژی زا و مقاوم به خشکی

بلوط

سایه انداز، غیر آلرژی زا، مقاوم به خشکی و بومی

لیلکی

سایه انداز، غیر آلرژی زا، مقاوم به خشکی و بومی

 

در گام ششم کاشت درختان با کاشت نمادین درخت توسط مهندس قطب زاده یکی از حامیان دانشگاه آغاز شد و زمینه برای ایجاد یک منطقه جنگلی فراهم آمد.

شایان ذکر است از دیگر اقدامات ستاد در سال جاری تا پایان اسفندماه، کاشت درخت برای اصلاح، ترمیم و جایگزینی در محوطه ها به صورت موضعی در سایت اصلی و واحدهای اقماری دانشگاه خواهد بود.


( ۱ )

نظر شما :