دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دومین همایش ملی ادبیات مقاومت:

دانشگاهیان حافظ جایگاه سردار باشند

۱۸ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۸ کد : ۵۹۳۲۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۳
دانشگاهیان حافظ جایگاه سردار باشند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى معاونت فرهنگى و اجتماعى به نقل از روابط عمومی دانشگاه کوثر و به نقل از خبرگزاری ایکنا غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با حضور مجازی در  دومین همایش ملی ادبیات مقاومت با محوریت سردار حاج قاسم سلیمانی که به میزبانی دانشگاه کوثر برگزار شد، با اشاره به اینکه سردار حاج قاسم سلیمانی همانطور که لقب سردار دلها را به خود اختصاص داد، در واقعیت نیز جایگاه ویژه‌ای در دل مردم دارد، اضافه کرد: سردار سلیمانی به دلیل اینکه با لایه‌های مختلف جامعه برخورد داشت، در دل مردم جای گرفت و از همین جهت حفاظت از این جایگاه به عهده دانشگاهیان است و باید چنین همایش‌هایی فعال‌تر باشد تا قشر جوان جامعه با زوایای مختلف ادبیات ملی مقاومت آشنا شود.

وی با بیان اینکه سردار حاج قاسم سلیمانی از سرمایه‌های نظام جمهوری اسلامی است، افزود: ادبیات میراث و نماد هویتی هر ملت و جامعه‌ای است که پژوهشگران و محققان اگر می‌خواهند پی به گذشته یک ملت ببرند به سراغ ادبیات گذشته آن جامعه می‌روند.

دکتر غفاری با تأکید براینکه بررسی دقیق یک جامعه از طریق ادبیات آن جامعه انجام می‌شود و این نشان از ارتباط تنگاتنگ ادبیات و فرهنگ جامعه با یکدیگر دارد، ادامه داد: وضعیت تمدن یک جامعه بر تولیدات حوزه ادبیات آن جامعه تأثیرگذار است، هر چه ادبیات ملتی فاخرتر باشد آن جامعه در آن دوران از تمدن و جایگاه بالاتری نیز برخوردار است.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه داشته‌های هر ملت در ادبیات آنان به چشم می‌خورد، ادبیات حماسی و مقاومت بخش ارزشمند و مهمی از ادبیاتمان را تشکیل می‌دهد، جهت‌گیری امید بخش و حرکت رو به جلو در این ادبیات دیده می‌شود، گام‌ها را هویت‌ساز می‌سازد و سرنوشت یک ملت را سربلند خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه رسالت هنر این است که زیبایی‌های یک جامعه و یا یک دوره تاریخی را به درستی به تصویر بکشاند و بازنمایی کند، تصریح کرد: این چهره یک سرمایه است و این قهرمان ملی داشته‌های بسیاری برای به تصویر کشیدن دارد.

غفاری با تأکید براینکه سردار حاج قاسم سلیمانی الگوی تمام و کمال برای مردم است، اظهار کرد: قابلیت‌ها و توانمندی‌های شهید سلیمانی مرجع و الگو برای جوانان است که باید عرصه هنر این مسیر و نگاه را زنده نگه داشت


نظر شما :