یادداشت محمد هادى عسکرى مدیر کل فرهنگى و اجتماعى وزارت علوم، تحقیقات و فناورى بمناسبت:

شانزدهم دی ماه سالروز حماسه شهدای هویزه در سال ۱۳۵۹

۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۸ کد : ۵۹۲۹۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۷۳
امروز جمعی از دانشجویان پیرو خط امام و بسیجیان در منطقه هویزه در محاصره یگانهای زرهی دشمن بعثی قرار گرفته و جمع بسیاری از آنان به شهادت رسیدند . این حادثه در ادامه عملیات نصر اتفاق افتاد . پس از آن که نیروهای ارتش توانستند به اهداف از پیش تعیین شده دست یابند ؛ به دلیل نبودن مهمات و عدم احداث جاده تدارکاتی در عقبه منطقه ، نیروهای ارتش عقب نشینی کردند اما جمعی از رزمندگان سپاه خوزستان به فرماندهی حسین علم الهدی در منطقه باقی مانده و پس از مدتی در محاصره تانکهای دشمن قرار گرفتند . در پی این محاصره بیش از ۱۶۰ نفر از این عزیزان به فیض شهادت نایل آمدند .
شانزدهم دی ماه سالروز حماسه شهدای هویزه در سال ۱۳۵۹

در روز شانزدهم دی ماه سال ۱۳۵۹ برگی زرین از تاریخ این سرزمین ورق خورد. در هویزه آوردگاهی عاشورایی بر پا شد و دانشجویان شهید حماسه ای جاویدان آفریدند: حماسه‌ای از جنس مقابلۀ تن با تانک.

در آن روز، طنین واژۀ پرصلابت «شهادت»، سکوت شب‌های سیاه را شکست؛ زمین آسمانی شد و ستارۀ پرفروغ شهادت درخشیدن گرفت. این‌گونه است که هویزه را باید قطعه‌ای از بهشت بدانیم.

سال‌های دفاع ملت بزرگ ایران، ماجراهای فراوانی در خود داشته است: ماجراهایی که اصالت و صداقت قهرمانانش در مخیّلۀ انسان مدرن نمی‌گنجد و این‌گونه باید «رؤیاگونه»شان نامید. گویی جهان اساطیر در خاکریزهای جنوب ایران تجلی یافته بود.

یکی از شاخص‌ترین ماجراهای دفاع ایرانیان، حماسۀ شهدای دانشجو در هویزه است. در این حماسه، جوانانی نقش آفریدند که با شعور دانشگاهی خود، شعر شهادت را سرودند. ایشان تا آخرین نفس، در برابر دشمن ایستادند و آبروی دانشجویان شدند. بدین‌سان تربت دانشجویان شهید هویزه دارالشفای آزادگان گشت.

شانزدهم دی‌ماه هرسال فرصت مناسبی است که پیوسته با خود بیندیشیم امروزه نهاد دانشگاه چه نسبتی با فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت دارد. بن‌مایۀ این فرهنگ «آزادگی» است و دانشگاه آزاده‌پرور نویدبخش آسمانی پاک و درخشان برای جامعۀ ماست. 

یاد و خاطرۀ همۀ شهدای گلگون‌کفن گرامی باد، به ویژه دانشجویان شهید هویزه.

محمد هادى عسکرى

 مدیر کل فرهنگى و اجتماعى وزارت علوم، تحقیقات و فناورى


( ۳ )

نظر شما :