برگزاری دومین همایش ملی ادبیات مقاومت با محوریت شهید عالی‌ مقام سپهبد حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه کوثر بجنورد

۱۳ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۵ کد : ۵۹۱۹۸ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۴
دومین همایش ملی ادبیات مقاومت با محوریت ویژه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه کوثر بجنورد برگزار می گردد.
برگزاری دومین همایش ملی ادبیات مقاومت با محوریت شهید عالی‌ مقام سپهبد حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه کوثر بجنورد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه کوثر، دومین همایش ملی ادبیات مقاومت با محوریت ویژه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه کوثر برگزار می گردد. دانشگاه کوثر بجنورد در نظر دارد با برگزاری همایش ملی «ادبیات مقاومت» از یک سو به شناخت و بررسی مؤلفه ها و کارکردهای مختلف ادبیّات مقاومت در آثار منظوم و منثور پرداخته و در ادامه به تبیین و بررسی انگاره ها، فرهنگ‌ ها و قومیت‌ها مرتبط با ادبیات مقاومت می‌پردازد. امید است که با بهره گیری از اندیشه‌ها و آثار هنرمندان و صاحب نظران، از غنایی در خور توجّه برخوردار شود و بتواند راه گشای افق های جدید به روی ادبیّات متعهّد شود.

ادبیات پایداری و مقاومت، دلاوری و شجاعت مردم را در مقابل هجوم بیگانگان توصیف و ترسیم می نماید که دارای آهنگی شکوهمند، استوار و پرصلابت است؛ چه بسا بهترین تعریف از ادبیات مقاومت، تجلّی ستیز با بیداد و ستم، با سلاح «ادبیات» باشد. از این رهگذر ادبیات مقاومت محمل خوبی برای ابراز این جدال و دیالکتیک بین انسان و پیرامونش بوده و هست؛ بنابراین درون مایه آثار مقاومت، ستیز با بیداد داخلی یا تجاوز بیرونی در همه حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی ،اجتماعی و ایستادگی در برابر جریان های ضد آزادی است. به عبارت دیگر می‌توان بیان داشت از جمله زمینه‌هایی که انسان ها توانسته‌اند مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم و جور زمانه و ظالمین را برای مخاطبین به تصویر بکشند ادبیات بطور عام و شعر بگونه خاص است که شاعران توانسته‌اند هنرمندانه احساسات و عواطف صادقانه وجدانی خود را با هنر شعر به تصویر بکشند.

ضرورت پرداختن به شعر مقاومت در هر دوره ای از ادوار تاریخ احساس می‌شود. این نوع ادبی به دلیل برخورداری از عواطف ملی و میهنی می‌تواند به خوبی نشانگر گذشته درخشان ادبیاتی باشد که شاعران مثل همیشه طلایه داران عرصه زبان و قلم آن به حساب می‌آیند.

ادبیات مقاومت از آنجا که بیانگر درد و رنج‌هایی است که در برهه‌های تاریخی بر ملت ها و یا بخشی از آن ها می‌گذرد، پیوسته از جایگاه مهمی برخوردار است و ضرورت پرداختن به آن همواره احساس می‌شود. حس عمومی آن زمان، هر کسی را ناخودآگاه به حوزه دفاع از مـیهن تحریک می‌کرد و شاعران با برخورداری از روحیه ملی گرایی و حس تعهد به وطن، همچنان در جایگاه والای خود ثابت قدم ماندند. در این راه شاعران با بروز عواطف و احساسات میهن پرستانه از قافله شعرا دور نماندند و با استفاده از شعرشان، گام به حمایت از مدافع وطن و آزادی پرداختنـد. بنابراین از آنجا که شعر و ادبیات، آینه تمام نمای ماجراهای زمانه شاعر است ناگزیر نمود مفاهیم مقاومت در آثار و تراوشات شاعرانه امری طبیعی و قابل توقع می نماید. لذا با برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی در حوزه ادبیات مقاومت به بررسی ویژگی‌های ادبیات مقاومت و تاریخچه آن در دنیا، جهان اسلام پرداخته می‌شود و با تبیین افکارشان به گونه ای دقیق‌تر الگوها و انگاره‌های زبانی، قومی و فرهنگی آنها مورد کنکاش قرار می گیرد.

زمان: چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۹ صبح

خراسان شمالی، بجنورد، دانشگاه کوثر 

لینک ورود به همایش:

https://www.skyroom.online/ch/farhangi.kub1/icrl

وب سایت همایش: icrl.ir/fa


نظر شما :