مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

مهندسان صنایع استراتژیست های اصلی، راهبران و برنامه ریزان صنعت هستند

۰۶ دی ۱۳۹۹ | ۲۱:۱۵ کد : ۵۹۰۶۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۵
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین اختتاحیه هجدهمین همایش ملی دانشجویی مهندسی صنایع که به صورت برخط در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد گفت:مهندسان صنایع استراتژیست های اصلی، راهبران و برنامه ریزان صنایع مختلف هستند.
مهندسان صنایع استراتژیست های اصلی، راهبران و برنامه ریزان صنعت هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، محمد هادی عسکری در سخنانی با اشاره به جایگاه مهندسان صنایع اظهار داشت بهره مندی از چنین جایگاهی این مکان را به مهندسان صنایع می دهد که علاوه بر بهره گیری از اصول به روز علمی و مهارتی دنیا، توجه ویژه ای به بحث اخلاق حرفه ای داشته باشند.

وی افزود: رشته مهندسی صنایع ماهیت بین رشته ای دارد و به عنوان پلی بین شاخه های مهندسی و علوم دیگر از جمله مدیریت می باشد و محل تلاقی انسان، مواد، انرژی و تجهیزات است .

عسکری ادامه داد: مهندسان در این رشته برای موفقیت نیازمند دانش و مهارت تخصصی در علوم مختلف هستند و همچنین باید صاحب تحلیل و طراحی مهندسی باشند تا بتوانند به بررسی، پیش بینی و ارزیابی نتایج سیستم ها بپردازند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی گفت: مهندسی صنایع به توسعه روش ها و ابزارهای ارزیابی و تصمیم گیری در شرایط گوناگون توجه محوری دارد و امکان مدل کردن رفتارهای سیستمی در حوزه های عمل را با تلفیق مناسب مفاهیم مدیریت، سازمان و اقتصاد فراهم می کند.

عسکری مهندسان صنایع را استراتژیست های اصلی، راهبران و برنامه ریزان صنایع مختلف دانست و افزود: بهره مندی از چنین جایگاهی این امکان را می دهد که مهندسان صنایع علاوه بر بهره گیری از اصول به روز علمی و مهارتی دنیا، توجه ویژه ای به بحث اخلاق حرفه ای داشته باشند و به گونه ای با فرایندها و سیستم ها مواجه شوند که ضمن پیشبرد امور، با حاکم کردن اصول اخلاقی، زمینه رضایت کارکنان و کارگران را فراهم آورند و توجه به اصول اخلاق را در تنظیم روابط آنها به عنوان اصول پیشینی و بنیادین نهادینه سازند. 

 وی گفت: لازم است دانشجویان مهندسی صنایع به مطالعات علمی و علوم انسانی در این حوزه توجه داشته باشند و به تدوین مبانی این اصول در تنظیم روابط کاری و تنظیم روابط بین صنایع مختلف بپردازند و اگر چنین باشد می توان امیدوار بود که راهبری امور در آینده در دست نسلی است که هم دغدغه های علمی دارد و هم این دغدغه ها را با دغدغه های انسانی و اخلاقی ممزوج کرده است و به دنبال افزایش بهره وری صنایع و بهبود نیروی کار و افزایش رضایت از کار است.

مهندس عسکری گفت: انجمن های علمی دانشجویی مهندسی صنایع باید توجه ویژه ای به داشتن رویکرد استراتژیک و راهبردی در دانشکده های صنایع در دانشگاه های کشور داشته باشند و به فرایندها و مسائل سیستمی و امور مدیریتی به ویژه امور مرتبط با حوزه های پژوهشی داشته باشند.

وی افزود: انجمن های علمی دانشجویی در هر دانشگاه باید بتوانند ضمن پایش وضعیت پروژه های پژوهشی در حال اجرا در دانشگاه و یا با صنایع مختلف آموزه های تئوریک خود را در میدان عمل دانشگاه به کارگیرند و محیط دانشگاه میدانی برای کارورزی و کار آموزی شود. 

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت:در سایه این نگاه، انجمن های علمی دانشجویی مهندسی صنایع می توانند به عنوان مشاوران مدیریت دانشگاه، و در میدان عمل، در پروژه های مشترک بین دانشگاه و صنایع ورود کرده و گزارش هایی را آماده و به تیم مدیریتی دانشگاه ارائه نمایند.

عسکری اضافه کرد: هر چند در دهه اخیر در دنیا و در سال های اخیر در کشور گرایش سلامت به یکی از شاخه های مهندسی صنایع اضافه شده است اما با توجه به شیوع بیماری کویید 19 و بروز بحران سیستمی در ارائه خدمات درمانی و مدیریت منابع انسانی و لجستیکی در مراکز بیمارستانی و درمانی، مهندسی صنایع باید ضمن نظام مند کردن فرآیندهای درمانی کشور با بهره گیری از مهندسی سیستم ها، به شناسایی، عارضه یابی و باز مهندسی فرایند های درمانی بپردازد و با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ارتقاء سلامت و بهداشت جامعه کمک کند..

عسکری  در پایان گفت: در کل مهندسان صنایع می توانند با بهره گیری از ذهن مهندسی و خلاق خود به افراد و سازمان ها روش های جدید برای غلبه بر چالش های ناشی از شیوع بیماری را آموزش دهند و در عین حال به سراغ کسب و کارها و بازار هایی بروند که قابلیت ظهور در محیط های امروزی را دارند.

 


نظر شما :