دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

مسئولیت اجتماعی، توجه به خویشتن خود، جامعه و محیط را می‌طلبد

۲۶ آذر ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۵ کد : ۵۸۸۳۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۲
دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به موضوع مسئولیت اجتماعی در دانشگاه‌های نسل جدید گفت: دانشگاه، دانشجویان و اساتید در امر مسئولیت اجتماعی باید دغدغه توجه به خویشتن خود را داشته باشند، یعنی دانشگاهی نباید وارد هر عرصه‌ای شود؛ باید دغدغه توجه به دیگران و جامعه و دغدغه محیط زندگی را داشته باشند که این سه نیاز تنها با ممارست و تمرین در این حوزه حاصل می‌شود.
مسئولیت اجتماعی، توجه به خویشتن خود، جامعه و محیط را می‌طلبد

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غفاری در پانزدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور که امروز (چهارشنبه) به صورت مجازی در محل سالن شهدای جهاد علمی برگزار شد، یکی از نکات مهم در مورد دانشگاه‌های نسل سوم را نگاه نقادانه دانست و گفت: نهاد علم یکی از کلیدی‌ترین نهادها در تغییر و تحولات جامعه است دانشگاه‌ها باید بدانند که فعالیت‌هایشان چه اثری بروی جامعه دارد. دانشگاه صرفاً یک نهادعلمی محض نیست بلکه دانشگاه در کنار امر آموزش و علم‌آموزی نهادی اجتماعی است و فراتر از فعالیت‌های آموزشی نقش ایفا می‌کند.
وی در ادامه افزود: دانشگاه علاوه بر تربیت نیروی متخصص و ارائه مدرک در ایجاد امنیت در خانواده‌ها، تولید دانش، مرجعیت و اقتدار جامعه، آموزش اصول شهروندی به افراد، ایجاد تفکر پرسشگر در دانشجو نیز نقش موثری ایفا می‌کند.
دکتر غفاری گفت: در دانشگاه‌ها به جز شاخص‌های ارزیابی داخلی دانشگاه، ما به یک ارزیابی بیرونی هم نیاز داریم و آن ارزیابی بیرونی قضاوت جامعه در مورد فارغ‌التحصیلان دانشگاه است اینکه متخصصان ما در جامعه و در رویارویی با تنوع مسائل و مشکلات به گونه‌ای عمل کنند که جامعه بتواند بالاترین حد تاب‌آوری را داشته باشد.

یکی از ساز و کارهای تبدیل ایده به محصول ایجاد نظام حقوقی قانونمند است
دکتر علی اسلامی پناه، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه این نشست گفت: برای تبدیل فکر و ایده به محصول و امر سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی باید نظام حقوقی قانونمند برای حفاظت از فکر و ایده تهیه شود تا هم سرمایه‌گذار و هم تولیدکننده ایده احساس امنیت کنند.
وی افزود: یک زمان در کشور با کمبود نیروی متخصص روبرو بودیم و بخشی از سرمایه و انرژی کشور صرف آوردن نیروی متخصص از خارج کشور می‌شد ولی به برکت انقلاب توانستیم این خلاء را پر کنیم و در کشور نیرو متخصص تربیت کنیم. حتی در گذشته ایده نو در بین جوانان ما نبود در حالی که الان در زمینه ارائه مقالات، اختراعات و تالیفات از رتبه خوبی در دنیا برخوردار هستیم و می‌توانیم نیروهای متخصص را با ایده‌های نو وارد بازار تولید محصول کنیم و حتی این محصولات را صادر کرده و پیوند محکمی میان دانشگاه و جامعه برقرار کنیم.


نظر شما :