با سخنرانی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم؛

اختتامیه رویداد استارت آپی"دانش کار" در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد

۲۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۰ کد : ۵۸۷۱۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۰۹
آئین پایانی رویداد استارت آپی کارآفرینی اجتماعی(طرح دانش کار ۲)، با سخنرانی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و در حضور دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر به میزبانی این دانشگاه برگزار شد.
اختتامیه رویداد استارت آپی"دانش کار" در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در این مراسم که به صورت مجازی برگزار شد، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن گرامی داشت روز دانشجو، کنش گری و فعالیت های دانشجویی را به عنوان یک واقعیت در پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر دانستند و برگزاری رویدادهای استارت آپی را به جهت ایجاد فرصت ابداع و خلاقیت برای دانشجویان به منظور ترسیم آینده بهتر،همراه با خودشکوفایی جوانان را مثبت اریابی نمود. 

دکتر غلامرضا غفاری یادآور شد؛ همه ما بر این باوریم که هرچه میزان داشته ها، تجربیات و مهارت های دانشجویان افزایش یابد، زمینه ورود آنها به معضلات اجتماعی کاهش می یابد و این مهم نیازمند یک کار جمعی است.

وی افزود: فعالیت های گروهی دانشجویان به جهت هم فکری و بهره مندی از خرد جمعی در پرورش ایده ها به غنای آنها می انجامد و منجر به کارهای خلاقانه و جدید می شود. 

غفاری ادامه داد: فرآیند ارائه ایده تا تحقق یک رخداد و ایجاد خوداتکایی در افراد را استمرار ببخشیم تا اثر گذاری بیشتری را در پی داشته باشند و دانشگاه ها به جهت برخورداری از سرمایه نمادین می توانند از طریق ارتباط بین دستگاهی و نهادی، صاحبان ایده های ارزشمند را به جامعه معرفی نمایند و ارتباط دانش آموختگان با چرخه های اجتماعی فرهنگی و اقتصادی می تواند علاوه بر رفع نیازهای جامعه، کمک کند تا جوانان نخبه نیز به هویت و قابلیت های جدیدی دست یابند.

وی گفت: قابلیت هایی که بالندگی و رشد یکایک این جوانان را به دنبال خواهد داشت و با امید و انگیزه بیشتر، زندگی معنادار تر با افق ها و زمینه های تازه تری پیش روی آنها قرار دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ضمن قدردانی از حمایت های ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری به جهت حمایت از انجام این رویداد در دانشگاه های مختلف، از اهتمام دانشگاه های مشارکت کننده و نیز بازآرایی های انجام شده در این رویداد به دلیل شیوع بیماری و اجرای شایسته در فضای مجازی، زحمات و تلاش های عوامل برگزاری در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر کرمان، مربیان، داوران و دانشجویان شرکت کننده نیز تقدیر نمودند و ابراز امیدواری کردند تا به زودی و پس از مهار بیماری، شاهد حضور واقعی و پرشور و نشاط دانشجویان در دانشگاه ها باشیم.

در ابتدای این نشست، دکتر محمدعلی طاهر، رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز طی سخنانی ضمن تشکر از دکتر امیرحسین یاوری، معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر و دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و همکاران حوزه ستادی به جهت پیگیری و حمایت از اجرای این برنامه، از مشارکت دانشگاههای کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، فارس و کهگیلویه و بویراحمد به جهت فراهم نمودن زمینه شرکت دانشجویان در این رویداد قدردانی نمود.

وی با اشاره به نقش مؤثر آموزش عالی در توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور، پرورش صدها هزار دانش آموخته نخبه، مدیر و کارآفرین را از برکات فعالیت علمی و آموزشی دانشگاه ها دانستند و دانشگاه شهید باهنر کرمان را به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشگام در طرح دانشگاه عاری از مواد معرفی و اعلام نمودند با همکاری حوزه فرهنگی و اجتماعی و مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه تلاش می شود با بهرهمندی از روش‌های مختلف آگاه سازی، فرهنگ سازی، ارائه خدمات مشاورهای، بهینه سازی اوقات فراغت، توسعه فضاهای ورزشی، کاهش سطح دسترسی به مواد، محیطی سالم و ایمن برای دانشجویان فراهم گردد. 

دکتر محمدعلی طاهر، با بیان رسالت دانشگاه ها به منظور پایش معضلات و ارائه راهکار و مشارکت در بهبود شرایط اجتماعی کشور، ایجاد شبکه ملی جامعه و دانشگاه به منظور شناسایی عوامل بروز آسیب های اجتماعی و انجام پژوهش های علمی به منظور کاهش این معضلات را گامی بزرگ و موثر توصیف نمودند و انتخاب دانشگاه شهید باهنر به عنوان دانشگاه معین استان کرمان به جهت ایفای نقش هماهنگ کننده و پشتیبان علمی و پژوهشی را یک فرصت مناسب برای ایجاد پل ارتباطی بین جامعه علمی و دستگاه های دولتی معرفی نمود.

 

در پایان دکتر خضری، دبیر علمی رویداد، گزارشی از حضور دانشجویان دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شامل استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، فارس و کهگیلویه و بویر احمد در این دوره 3 روزه ارائه نمود.

وی همچنین اعلام نمود: در این رویداد 172 نفر از دانشجویان در قالب تیم های مختلف شرکت نموده و از 45 ایده ارائه شده، 10 ایده به مرحله نهایی راه یافتند و سرانجام پس از برگزاری 54 ساعت دوره های مختلف آموزشی وخدمات منتورینگ متعدد، هر تیم با ارائه نهایی ایده در حضور داوران مورد ارزیابی قرار گرفت و بر اساس مجموع امتیازات داده شده، 3 ایده برتر این رویداد شامل تیم فراس (احیاء فرش دستباف از دانشگاه سیستان و بلوچستان)، تیم تپکو (تولید پلتفرم ارتقاء و سلامت کارمندان و کاهش فشارهای روانی از دانشگاه شهید چمران کرمان) و تیم خوشه‌های تولید (اپلیکشین ارتقاء مشاغل با بازار مصرف بصورت مشترک از دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه یاسوج) به ترتیب به عنوان تیم های اول تا سوم معرفی شدند.

وی ابراز امیدواری کرد: برگزاری این گونه رویدادها همراه با ارائه روش های نوین و کارآمد در حوزه کارآفرینی و انتقال مهارت های رشد و توسعه فردی بتواند نقش بسزایی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه در جامعه دانشجویی داشته باشد.

 


نظر شما :