مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛

تربیت شهروندان ارزش آفرین در حوزه محیط زیست از کارکردهای آموزش عالی است

۲۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۶ کد : ۵۸۷۱۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۰۳
نشست هم اندیشی مسؤلیت اجتماعی دانشجویان در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی توسط باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و با سخنرانی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد.
تربیت شهروندان ارزش آفرین در حوزه محیط زیست از کارکردهای آموزش عالی است

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان جهاد دانشگاهی؛ محمد هادی عسکری در این نشست ضمن گرامی داشت روز دانشجو و ادای احترام نسبت به دانشجویان شهید دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: غایت توجه به حوزه مسئولیت اجتماعی شکل‌گیری یک جامعه مسئول خواهد بود که در قبال رشد و تغییر جامعه احساس مسئولیت کنند و هر کاری که از دست آنها بر بیاید برای جامعه انجام دهند.

وی افزود: وقتی صحبت از مسئولیت اجتماعی می شود باید توجه کنیم که ایفای یک نقش اجتماعی لزوماً نیازمند یک فرآیند سخت و پیچیده نیست و از آنجا که حفظ منابع طبیعی از جمله مسئولیت اجتماعی همه کنش گران جامعه است، جایگاه دانشجویان و به ویژه مجموعه های دانشجویی از اهمیت والایی برخوردار است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ انسان آزاده و امیدوار به آینده ای وجود ندارد مگر آنکه گوشه چشمی به محیط زیست و حفاظت از آن داشته باشد تصریح کرد: محیط زیست به عنوان یکی از مسائل عمده نیازمند حداکثر اهمیت است به گونه ای که یکی از شاخص ها و مولفه های توسعه پایدار می باشد و بسیاری از پژوهشگران قرن حاضر را قرن محیط‌زیست به شمار می آورند و هنگامی این مسئله مهم تر می‌شود که ما هم در جمهوری اسلامی ماهم آموزه‌های دینی برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و هم الزام های قانونی داریم.

عسکری ادامه داد: لازم است یک برنامه مستمر و فراگیر را برای ارتقاء جایگاه محیط زیست و افزایش تاب آوری های محیط زیستی برای افراد جامعه توسط دولت ایجاد شود.

وی با بیان اینکه آگاهی محیط زیستی و قابلیت افزایی در حوزه محیط زیست یکی از مقوله‌های مهم فرهنگی به شمار می رود گفت: آموزش در این زمینه در صورتی موفق است که در بستر فرهنگ و برنامه سازی در آن بروز پیدا کند و همان طور که حوزه‌های مختلف از جمله کنترل آسیب های اجتماعی را به وسیله مشارکت‌های اجتماعی مورد توجه قرار دادیم وقتی در زمینه صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی موفق می‌شویم که این امر را به یک امر اجتماعی تبدیل کنیم.

عسکری اذعان داشت: دانشجویان با عضویت در کانون های مرتبط و انجمن های علمی دانشجویی محیط زیستی می توانند در ارتقاء سطح آگاهی عمومی از محیط زیست و اتخاذ رفتارهای صحیح محیط زیستی توسط شهروندان تاثیر گذار باشند.

وی ضمن بیان اینکه برای صیانت از محیط زیست وگفتمان سازی در حوزه محیط زیست به چانه زنی و تلاش برای گفتمان‌سازی باورهای محیط زیستی نیاز داریم اظهار کرد: ما در این زمینه به کنش گران جوان و آرمانخواه نیاز داریم واز سوی دیگر بخش مدنی نهاد علم دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه در ایجاد فضاهای عملیاتی و مدنی برای کاهش آلاینده ها و روندهای صنایع مولد آلاینده نقش برجسته بر عهده دارند.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اینکه اقدامات برجسته و قابل توجهی در زمینه بهبود فعالیت های محیط زیستی اتفاق افتاده برعهده دانشجویان مسئولیت پذیر در دانشگاه‌ها بوده گفت: دانشجویان و تلاشگر و خستگی ناپذیر برای مجاب سازی دولت و کاهش صنایع آلاینده و ایجاد اقدامات کاهش دهنده یا بازیافت می توانند نقش محوری عمده‌ای ایفا کنند، نظام آموزش عالی موظف است با تربیت شهروندان شایسته مسئول برخوردار از دانش و مهارت و ارزش آفرین در حوزه محیط زیست و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی عمل کند.


نظر شما :