به صورت مجازی و با سخنرانی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم؛

اختتامیه رویداد استارت آپی کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۹:۱۸ کد : ۵۸۵۳۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۱
رویداد استارت آپی کارآفرینی اجتماعی (دانش کار۲) در دانشگاه علامه طباطبایی با سخنرانی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، رئیس این دانشگاه، معاون فرهنگی و اجتماعیو تنی چند از مسؤلان برپایی این رویداد با معرفی تیم های برگزیده به کار خود پایان داد.
اختتامیه رویداد استارت آپی کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری در این رویداد طی سخنانی بیان داشت: یکی از برنامه های مهمی که امروز دانشگاه ها و دانشجویان در کنار مهارت های تخصصی کسب می کنند، این است که آنها قابلیت لازم را پیدا نموده و به دانش حرفه ای دست یابند تا از این طریق به رفع نیازهای جامعه کمک کنند.

وی ادامه داد: فراهم کردن این امکان که دانشجویان چه فرآیندی را طی می کنند تا ایده آنها منجر به عمل شود و در قالب کارآفرینی اجتماعی بروز پیدا کند، از جمله کارکردهایی است کهدر معاونت فرهنگی و اجتماعی ایجاد به آن پرداخته شده است.

غفاری افزود: این کارکرد موجب می شود تا دانشجویان واقعت درون خود را کشف کرده و در راستای پذیرش نقش های مهم اجتماعی آمادگی کسب نمایند.

معاون وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود، موضوع کارآفرینی اجتماعی را بحث روی احصاء و شناخت فرصت ها دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین مزایای برپایی چنین رویدادهایی، ترغیب دانشجویان از کنش های فردی به کنش های جمعی و کمک جمعی است وآنچه به این فرصت قوت می بخشد حضور در جمعی است که افق ها و دیدگاه های مشترک دارند. 

وی در تبیین دیگر مزایای این قبیل اقدامات گفت: مزیت دیگری که در این میان وجود دارد، سرمایه نمادین دانشگاه است که با بهره گیری از این ظرفیت، امکان حمایت از ایده های دانشجویان از طریق تعامل با سایر مجموعه هایی که منابع و مسؤلیت لازم را بر عهده دارند، فراهم گردیده و به عبارت دیگر دانشگاه به عنوان یک حلقه تسهیل گر، ارتباط بین کنش گران را برقرار می کند.

 

دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری این رویداد، خواستار تداوم برپایی رویدادهای کارآفرینی اجتماعی شد.

وی در ادامه با طرح این پرسش که دانشگاه ها چگونه می توانند مسئولیت اجتماعی خود را ادا کنند، اظهار داشت: به نظر من بار اصلی مسئولیت اجتماعی دانشگاه بر دوش دانشگاه های علوم انسانی و علوم اجتماعی کشور است. 

سلیمی ادامه داد: اینکه در جامعه ما چه مسائلی وجود دارد و اینکه چگونه برای آنها راه حل عقلایی باید پیدا کرد، مأموریت دانشگاه است چرا که عقلانیت درست، ما را به شناخت بنیادی تر مسائل رهنمون می کند و منجر به ارائه راه حل های بلند مدت و بدون عوارض جانبی می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویژگی دانشگاه های نسل سوم که به سمتدانشگاه کارآفرین پیش می رود، اظهار داشت: کارآفرینی در حوزه های علوم انسانی و علوم اجتماعی به گونه دیگری است و آن گونه معطوف به حل عقلایی مشکلات جامعه است و نه صرفاً معطوف به تولید ثروت و این روند یک الگوی جدید در فعالیت های دانشگاه است.

 

 

در ابتدای این مراسم، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در سخنانی با اشاره به پیچیدگی جوامع امروز گفت: به همین نسبت که جوامع روز به روز پیچیده تر می شوند، مسائل اجتماعی هم دارای پیچیدگی بیشتری می شود و از این رو یافتن راه حل برای رفع آنها نیازمند اقدامات و روش های نوآورانه است.

دکتر وحید شالچی ادامه داد: ظرفیت سازمان های دولتی در مقابله با مسائل و آسیب های اجتماعی محدودیت دارد و در این زمینه نیازمند باز اندیشی در خصوص نحوه مواجهه با این موضوعات هم می باشیم.

وی افزود: از این رو ورود به بحث کارآفرینی اجتماعی اهمیت پیدا می کند، چرا که حل مشکلات جامعه نیازمند مشارکت گسترده جامعه است و بهره مندی از ایده های خلاق و نوآورانه می تواند راهگشا باشد.

شالچی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در راستای رویکردهای نوین خود در عرصه فعالیت های اجتماعی اقدام به برگزاری این قبیل رویدادها با محوریت برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاه علامه طباطبایی نموده تا از این طریق به حل  مسائل و چالش های اجتماعی بپردازند.

وی گفت: این رویداد علاوه بر اینکه در راستای مسئولیت دانشگاه در قبال مسائل و چالش های اجتماعی به شمار می رود، پرداختن به موضوعات مهم اجتماعی توسط دانشجویان می تواند موجب ثمرات زیادی در ارتقای فرهنگ دانشگاه شود.

شالچی در پایان سخنان خود از راه اندازی دبیرخانه دائمی کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبائی برای حل مشکلات جامعه خبر داد.

 

 

 

همچنین در این نشست دکتر هما داوودی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در سخنانی به جنبه های حقوقی موضوع کارآفرینی اجتماعی پرداخت.

دکتر تهمورث بشیریه دبیر علمی رویداد نیز به ارائه گزارش پایانی از رویداد کارآفرینی اجتماعی پرداخت که بر اساس این گزارش، برگزیدگان این رویداد بدین شرح معرفی شدند:

رتبه اول: تیم نوکات با عنوان ایده تانمند سازی نوجوانان در حال بازپروری از دانششگاه امام صادق (ع) توسط خانم فاطمه محمدقلی ها

رتبه دوم مشترک: 

گروه ماه پیشه تیم با عنوان ایده سایت تخصصی سوء رفتار با کودکان از دانشگاه علامه طباطبائی توسط خانم زهرا ساعی

و تیم کاروز با عنوان ایده طرح شناوری و هوشمند سازی مشاغل دشوار از دانشگاه علم و هنر یزد توسط اشکان صادقی

رتبه سوم: تیم تولید پوشاک سنتی ایرانی اسلامی از دانشگاه تهران توسط خانم زهرا دهقانی

4

 


نظر شما :