سیاست وزارت علوم گسترش آموزه‌های قرآنی است

۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۶ کد : ۵۸۲۰۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۶۴
جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از قدیمی‌ترین جشنواره‌های فرهنگی دانشجویی در کشور است که امسال سی‌وپنجمین دوره آن برگزار شد. این جشنواره جزء پرمخاطب‌ترین جشنواره‌های دانشجویی کشور به شمار می‌رود و از تنوع زیادی نیز برخوردار است.
سیاست وزارت علوم گسترش آموزه‌های قرآنی است

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل ازایکنا از اصفهان، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  روز یکشنبه ۲۵ آبان‌ماه در مراسم اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان که با شعار «محمد(ص)؛ پیامبر رحمت و مهربانی‌ها» و به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان و به صورت برخط برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از قدیمی‌ترین جشنواره‌های فرهنگی دانشجویی در کشور است که امسال سی‌وپنجمین دوره آن  برگزار شد. این جشنواره جزء پرمخاطب‌ترین جشنواره‌های دانشجویی کشور به شمار می‌رود و از تنوع زیادی نیز برخوردار است.

وی افزود: مسئولیت این جشنواره، حفاظت از امانت پیامبر اسلام(ص) است که فرمودند: «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ....» که منظور قرآن و عترت است که آن را برای امت خود به یادگار گذاشته‌اند و به این موضوع مهم در سال‌های اخیر و در برگزاری این جشنواره توجه شده است که امسال نیز حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با همکاری سایر معاونت‌های این وزارتخانه و دانشگاه‌های کشور و با میزبانی دانشگاه اصفهان این جشواره را برگزار کرد.

غلامی بیان کرد: فضای حاصل از گسترش بیماری کرونا، امسال ویژگی خاصی به این جشنواره بخشیده است و آن هم اینکه استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی امکانی فراهم کرده تا ممارست و تمرینی در این زمینه صورت گیرد تا در سال‌های آینده و بعد از نابودی ویروس کرونا، از ظرفیت‌های فضای مجازی برای پوشش این برنامه در سطح ملی و بین‌المللی استفاده کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: براساس آموزه‌های دینی، باید اخلاق را زمینه اصلی تلاش و فعالیت‌های زندگی‌ فردی و اجتماعی خود قرار دهیم. قطعا مکارم اخلاق از پیام‌های برگزاری این نوع جشنواره‌ها خواهد بود که مزین به نام قرآن و عترت است، چنانکه پیامبر(ص) نیز فرمودند: «بُعِثتُ لِاُتَمّمَ مَکارِمَ الاخلاق»؛ ایشان هدف از بعثت خود را احیای مکارم اخلاق میان بشر دانستند. قرآن نیز به این نکته مهم تاکید دارند که پیامبر(ص) اسوه کامل برای مومنین و مسلمانان است. علاوه بر این خداوند عامل بودن پیامبر(ص) به رعایت اخلاق اسلامی را مورد توجه قرار می‌دهند و می‌فرمایند: «وَ اِنَّکَ لَعَلَی‌ٰ خُلُقٍ عَظیم»، این خلق عظیم بیانگر اسوه بودن پیامبر(ص) است.

وی بیان کرد: وزارت علوم تمام تلاش خود را به کار گرفته و خواهد گرفت تا در چارچوب سند دانشگاه اسلامی، موضوع توجه به آموزه‌های قرآنی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهد. به همین دلیل سعی داریم در برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌های مختلف به خصوص جشنواره قرآن و عترت، تمام زمینه‌های ممکن را برای گسترش آموزه‌های قرآنی به‌کار گیریم که البته این رویکرد در سال‌های گذشته پیگیری شده، اما قطعا فضاها، زمینه‌ها و نوآوری‌های جدیدی در این زمینه باقی مانده که باید در استمرار برگزاری این جشنواره و با بهره‌گیری از تجربیات جشنواره‌های گذشته مورد توجه قرار گیرد.


نظر شما :