معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در آئین اختتامیه رویداد کمند دانشگاه های استان لرستان:

رویدادکمند؛ گام مهمی برای افزایش مشارکت اجتماعی و اقتصادی دختران دانشجو

۲۶ آبان ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۵ کد : ۵۸۱۵۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۰
آئین اختتامیه رویداد کمند (کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر) دانشگاه های استان لرستان، با حضور برخط (مجازی) معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و رئیس دانشگاه لرستان برگزار شد.
رویدادکمند؛ گام مهمی برای افزایش مشارکت اجتماعی و اقتصادی دختران دانشجو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: «اجرای رویداد کمند، باعث توسعه کارآفرینی و افزایش مشارکت اجتماعی و اقتصادی زنان در جامعه می شود».

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تصریح کرد:«اجرای رویداد کمند، مرهون این موضوع است که مسئولیت پذیری اجتماعی دانشگاه ها بیشتر از گذشته شود و دانشگاه یک دانشگاه کارآفرین باشد».

وی بیان کرد:«هرچقدر میزان مهارت آموزی و مشارکت اجتماعی و اقتصادی دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر، بیشتر شود سریعتر می توان در مسیر توسعه پایدار، گام برداشت».

غفاری تصریح کرد:«اجرای برنامه هایی همچون رویداد کمند (کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر)، بسترسازی مناسب برای حمایت از خلاقیت ها و نوآوری های دانشجویان دختر است و نتایج اجتماعی و اقتصادی مثبتی برای جامعه به دنبال دارد».

دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز گفت:«اجرای موفق رویداد کمند، یک اقدام خوب برای حمایت از اشتغالزایی، کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری دانشجویان دختر است و بایستی این رویداد در سطح دانشگاه های کشور توسعه یابد».

وی تصریح کرد:«هدف ما این است که بسترهای کار به گونه ای تقویت شوند که تعداد بیشتری از دانشجویان دختر کشور بتوانند در این رویداد اثرگذار، مشارکت داشته باشند».

ابتکار، توضیح داد:«از جمله اهداف و برنامه های آتی این است که بتوانیم رویدادهای استارتاپی در حوزه کارآفرینی دانشجویان دختر را در سطح کشور، توسعه دهیم».

وی بیان کرد:«اینکه بیش از ۳۰ درصد از نیروی کار شرکت های دانش بنیان در اقتصاد ما را زنان تشکیل می دهند یک دستاورد مهم است و تلاش ما هم این است که مشارکت اجتماعی و اقتصادی زنان گسترش یابد».

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از تیم مدیریتی دانشگاه لرستان به خاطر برگزاری رویداد کمند، قدردانی کرد.

وی توضیح داد:«از جمله برنامه های رویداد کمند این است که دانشجویان دختر بتوانند توانمندی های خود را ارتقاء داده و در همه حوزه ها، موفقیت های بیشتری کسب کنند».

در ابتدای این مراسم، دکتر خسرو عزیزی، رئیس دانشگاه لرستان گفت:«اجرای رویداد ملی کمند، در جهت تقویت کارآفرینی و مهارت آموزی دانشجویان دختر، یک اقدام اثرگذار است که خوشبختانه در دانشگاه لرستان نیز اجرا شده است و در مجموع در سطح کشور، تعداد ۱۰ دانشگاه این رویداد ملی دانشجویی را برگزار کرده اند».

عزیزی، افزود:«رویکرد وزارت علوم، سوق دادن دانشگاه های کشور به سوی دانشگاه های کارآفرین است و خوشبختانه در دانشگاه لرستان نیز اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است از جمله:راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه،ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری در محل سایت مرکزی دانشگاه لرستان، ایجاد پژوهشکده زنبور عسل و فرآورده های آن، ایجاد مرکز تحقیقات بلوط، ایجاد مزرعه آموزشی و تحقیقاتی پرورش مرغ بومی و ...».

رئیس دانشگاه لرستان بیان کرد:«با اقدامات انجام شده، از بین ۲۷۵ آزمایشگاه مرکزی در سطح دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و مؤسسات تحقیقاتی و پژوهشی کشور، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه لرستان رتبه ۲۵ را کسب کرده است که این هم یک موفقیت مهم در راستای تقویت تحقیقات و پژوهش های کاربردی در محیط دانشگاهی است».

وی تشریح کرد:«هرچه مهارت آموزی و کارآفرینی را در سطح دانشجویان گسترش دهیم نقش و اثرگذاری دانشگاه برای رفع مشکلات و چالش های استانی و منطقه ای، بیشتر خواهد شد».

رئیس دانشگاه لرستان افزود:«حمایت از پایان نامه های دانشجویی تقاضامحور نیز در راستای توسعه کارآفرینی و تحقیقات و پژوهش های کاربردی است».

عزیزی، تصریح کرد:«بایستی بیش از پیش، همکاری ها و ارتباطات مشترک دانشگاه با بخش های اجرایی، خصوصی، صنعتی، اقتصادی و دانش بنیان را تقویت کرد تا بتوان گام های اثرگذارتری برای رفع مشکلات جامعه برداشت». 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین فلاحی اصل، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان و دبیر رویداد ملی کمند دانشگاه های استان لرستان نیز گفت:«باعث خرسندی است که دانشگاه لرستان نیز از جمله ۱۰ دانشگاه منتخب کشور است که طرح ملی کمند در آنها اجرا شده است».

فلاحی اصل، توضیح داد:«در مرحله اول داوری آثار ارسال شده، از تعداد ۱۹۳ اثر تعداد ۱۶۸ اثر به مرحله بعدی ارسال شدند و در نهایت براساس داوری نهایی، تعداد ۱۳ اثر در رویداد کمند استان لرستان که ویژه دانشجویان دختر دانشگاه های این استان است به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند».

وی تشریح کرد:«ایده ها و آثار برتر مورد حمایت مدیریت کارآفرینی دانشگاه، قرار می گیرد؛ همچنین تلاش شده است نشست های مختلف نقد و بررسی همراه با کارگاه های مختلف آموزشی برای ارتقای این رویداد ملی برگزار شوند».

وی افزود:«اجرای رویداد کمند، یک گام مهم در راستای حمایت از توانمندی ها و استعدادهای دانشجویان دختر است که خود به خود، منجر به رشد کارآفرینی و اشتغال در جامعه می شود».

گفتنی است: اسامی برگزیدگان رویداد کمند استان لرستان به این شرح است:

بخش اول: طراحی و گرافیک:

رتبه اول: ملیکا اسلامی، دانشگاه لرستان.

رتبه دوم: فاطمه فتاحی، دانشگاه لرستان.

رتبه سوم: هانیه آسال، دانشگاه لرستان.

شایسته تقدیر: پردیس طاهری، دانشگاه فنی و حرفه ای.

بخش دوم: طراحی و دوخت لباس:

رتبه اول: شکوفه محمدپور، دانشگاه فنی و حرفه ای.

رتبه دوم: کلثوم رضایی، دانشگاه فنی و حرفه ای.

رتبه سوم: محدثه آذرخش، دانشگاه لرستان.

شایسته تقدیر: شهلا گله دار.

بخش سوم: صنایع دستی:

رتبه اول: خاطره زمانیان، دانشگاه فنی و حرفه ای.

رتبه دوم: یلدا یعقوبی منش، دانشگاه پیام نور خرم آباد.

رتبه سوم: تیم گروهی کانون مهدویت، دانشگاه لرستان.

شایسته تقدیر: سیما رضا، دانشگاه لرستان.

بخش چهارم: مهندسی و معماری:

شایسته تقدیر: فاطمه گودرزی، دانشگاه فنی و حرفه ای. 


نظر شما :