اختتامیه رویداد کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر دانشگاه‌های یزد

۰۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۹ کد : ۵۷۸۳۶ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۷۰
آیین اختتامیه طرح ملی کمند عصر روز دوشنبه ۵ آبان ماه جاری به طور نیمه حضوری در تالار اندیشه دانشگاه یزد برگزار و از برگزیدگان این جشنواره تقدیر شد.
اختتامیه رویداد کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر دانشگاه‌های یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در این مراسم دکتر قاسم بریدلقمانی رئیس دانشگاه یزد با ابراز خرسندی از اینکه دانشگاه یزد جزء ده دانشگاه منتخب کشور در برگزاری طرح ملی کمند بوده است، گفت: هدف از این طرح که با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و صندوق کارآفرینی امید اجرا شد، آشنایی دانشجویان با مفاهیم کار، مهارت آموزی و کارآفرینی، ایجاد ارتباط بین دانشجویان و شرکت‌های دانش بنیان و فضای بانشاط در بین دانشجویان، توانمندسازی دختران دانشجو و حمایت از ایده‌ها و طرح های نوآورانه آنان است.

دکتر بریدلقمانی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید به دانشگاه های کارآفرین تبدیل شوند گفت: یکی از راه های برون رفت از معضلات اشتغال در کشور، تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های کارآفرین است.

وی طرح ملی کمند را شروعی برای دست یابی به نتایج قابل قبول برای دانشگاه ها دانست و ابراز امیدواری کرد: با استمرار طرح ملی کمند و دیگر طرح های مشابه بتوانیم در مسیر حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم و چهارم که دانشگاه های کارآفرین و مسئول در مواجهه با مسائل اجتماعی هستند قدم برداریم.

در آیین اختتامیه رویداد کمند دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور نیز سخنرانی خود را به صورت ویدیو کنفرانس ارائه کردند.

دکترمعصومه ابتکار با اشاره به همکاری های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آنچه در حال حاضر اهمیت فراوان دارد اینست که دانشجویان ما بتوانند چه در دوره های مهارت افزایی و کارآفرینی و چه در قالب برنامه هایی مانند کمند با دنیای کار، اشتغال، خلاقیت، نوآوری، استارت آپ ها و بحث روز فناوری های نوین آشنا شوند تا زمینه ورود آنها به بازار کار و فعالیت و اشتغال فراهم آید.

وی افزود: ما به دلیل ماموریت ذاتی خود و همچنین تعداد رو به افزایش دختران دانش آموخته دانشگاهی و نیاز آنان به معیشت پایدار باید تلاش کنیم زمینه های مناسبی برای ورود آنها به بازار کار ایجاد شود.

معصومه ابتکار تصریح کرد: در این رویداد علاوه بر ارائه آموزش های مختلف، طرح تجربیات هم مهم است و البته باید شکست ها را هم به عنوان تجربه ثبت کنیم. چرا که موفقیت ها حاصل تجربیاتی است که در شکست ها به دست می آید و ثبت شکست ها، به کارگیری تجربیات برای موفقیت است.

در ادامه دکتر غلامرضا غفاری معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از نکات اصلی و ارزنده ای که از نهاد دانشگاه برخواسته طرح ملی کمند است که در دانشگاه تعریف و پیگیری و این طرح را به عنوان رسالت و ماموریت خود می شناسد. وی افزود: این طرح خود شکوفایی و تعالی را در نزد دانشجویان از طریق فرآیند توانمند سازی به ویژه در نزد زنان و دختران دانشجو که نقش آنان در گستره اجتماعی و توسعه فرهنگی اگر بیشتر از مردان نباشد کمتر نیست توسعه می‌دهد.

وی با استناد به تجارب به دست آمده از طرح‌های مشابه، اذعان داشت: زمانی‌که خود شکوفایی، تعالی و توانمندسازی در بستر جمعی شکل بگیرد و حاصل کار تیمی باشد به مراتب اثرات مضاعفی از خود برجای می گذارد که در زندگی دانشجویان و توانمندی حاصل از مهارت آموزی آنان و شناخت نسبت به دیگران می تواند بسیار موثر واقع باشد و جامعه را ارتقا می بخشد و آن را وارد فاز جدید و توانمندتر می‌کند.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر، از برگزیدگان جشنواره تجلیل شد.

طرح ملی کمند در بخش‌های صنایع دستی ازجمله چرم، کیف، کفش، زیور آلات، قاب سازی، کارهای چوبی و غیره، تولیدات غذایی و خوراکی، تکنولوژی و مهندسی، پوشاک، دوخت، طراحی پارچه و لباس، گرافیک و هنرهای تجسمی، محیط زیست با عنوان های زیست فناوری، تولیدات بازیافتی و غیره، کارآفرینی اجتماعی و گردشگری برگزار شد که اسامی برگزیدگان بدین شرح است:

رتبه نخست رویداد: فاطمه لطفی از دانشگاه علم و هنر

رتبه دوم رویداد: مژگان ملک زاده از دانشگاه یزد

رتبه سوم رویداد: سیده مارال موسوی از دانشگاه یزد

و همچنین فاطمه شیرازی و آزاده امتی از دانشگاه یزد شایسته تقدیر در این جشنواره معرفی شدند.


( ۱ )

نظر شما :