دکتر غفاری در آیین رونمایی از سند تربیت دانشجو در دانشگاه امام صادق (ع):

لزوم توجه به بخش فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها

۲۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۶ کد : ۵۷۶۶۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۲۷
آیین رونمایی از سند تربیت دانشجو با حضور دکتر غفاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مسئولین دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد.
لزوم توجه به بخش فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها

 به گزارش پایگاه خبری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به نقل ازخبرنگار معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، مراسم رونمایی از سند اهداف تربیتی دانشجو همزمان با تشکیل شورای دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق (ع) در روز یکشنبه 27 مهرماه با حضور جناب آقای دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رییس محترم دانشگاه امام صادق(ع) حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعدی و با حضور جمعی از اعضای هیأت امنا، مسئولین و دانشجویان دانشگاه و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی در سالن آزمون های دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

دکتر غفاری معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با گرامی داشت یاد و خاطره آیت الله مهدوی کنی قدس سره، تهیه این سند توسط دانشگاه امام صادق علیه السلام را ستود و از دست اندرکاران تهیه این سند تقدیر کرد. وی افزود زمانی که دانشگاه برای خود ماموریت تعریف می کند، توجه به حوزه فرهنگی نیز نیاز است؛ زیرا بخش فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها اهمیت دو چندان دارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی و.زارت علوم با اشاره به اینکه در دانشگاه های معتبر جهانی، صرفاً به مقوله آموزش و پژوهش توجه ندارند افزود امروز خروجی دانشگاه باید علاوه بر متخص ماهر و خبره، زیبنده به فضایل اخلاقی هم باشد.

دکتر غفاری استفاده از فرهنگ بومی را لازمه تهیه هر گونه سند بالادستی در مقوله فرهنگ دانست و گفت همانگونه که در فناوری های نوین، به زیرساخت های بومی یک منطقه توجه می شود، لازم است که در فرهنگ هم منابع و ذخایر بومی مورد توجه قرار گیرند که در سند تربیت دانشجو دانشگاه امام صادق علیه السلام به این نکته توجه شده است.لازم به ذکر است که این سند با تلاش معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق(ع) تدوین و اهداف تربیت دانشجو در دانشگاه امام صادق علیه السلام در این سند آورده شده است. در این سند به موضوعاتی همچون تربیت عبادی، تربیت اخلاقی، تربیت اعتقادی، تربیت علمی و عقلانی، تربیت گرایشی و عاطفی، تربیت زیستی و جسمانی، تربیت هنر و زیبایی شناختی اشاره شده است. همچنین هدف کلان در الگوی ساحات تربیت دانشجو در دانشگاه امام صادق طبق سند ارائه شده تربیت خانوادگی، تربیت اجتماعی، تربیت فرهنگی و تمدنی، تربیت سیاسی، تربیت اقتصادی و شغلی و تربیت زیست محیطی عنوان شده است.

در ابتدای مراسم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر زندیه، قائم مقام معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق (ع) با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت الله مهدوی کنی قدس سره، بنیان گذار دانشگاه امام صادق(ع) بیان کردند: «آیت الله مهدوی کنی(ره) تأکید داشتند که کار فرهنگی دانشگاه امام صادق(ع) باید سطح دانشگاهی داشته باشد و همچنین دانشگاه امام صادق(ع) در کار فرهنگی باید با کل دانشگاه های سطح کشور در ارتباط باشد. از این رو ما (دانشگاه امام صادق علیه السلام) در این جلسه، اعلام آمادگی خود را برای محقق کردن منویات مقام معظم رهبری (مد ظله) و کمک به معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رسیدن به این هدف مقدس، اعلام می داریم».

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعدی به ایراد سخن درباره اهمیت سند اهداف تربیتی دانشجو پرداختند و این سند را یک سند زیر بنایی دانستند. ایشان در ادامه افزودند: یکی از مأموریت‌های محول شده به معاونت دانشجویی و فرهنگی، طراحی سبک زندگی دانشجویی طراز انقلاب اسلامی است. اگر ما می‌خواهیم در زمینه تحقق تمدن نوین اسلامی نقش آفرینی کنیم، یکی از بخش‌های مهم مشخص کردن طراز دانشجوی انقلاب اسلامی است. منویات مقام معظم رهبری (مدظله) و امام خمینی (ره)، نقش مهم دانشجو در جامعه سازی و تمدن سازی را نمایان می‌کنند. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی آرمان گراست، عدالتخواه است، دغدغه مند است. ما باید از این ظرفیت‌ها برای تحقق مطالبات رهبری جهت رسیدن به تمدن نوین اسلامی استفاده کنیم.

سپس دکتر مسعود فکری، مدیر کل دفتر سیاسیت گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز به بیان سخنانی پیرامون سند اهداف تربیتی از نگاه این دفتر پرداختند و افزودند: «دفتر سیاست گذاری، اتاق فکر مسائل فرهنگی دانشگاه‌ها است. این برنامه، نقطه اتصال ستاد وزارت علوم در حوزه مسائل فرهنگی و دانشگاه‌ها است».
وی در ادامه بیان کرد: تجربه دانشگاه امام صادق (ع) به دو دلیل قابل استفاده است: اول خروجی فرهنگی فارغ التحصیلان دانشگاه است که بسیار کم نظیر است و سطح فرهنگی آنها، کمتر از سطح توانایی علمی آن‌ها نیست. دوم اینکه دانشگاه در جهت حرکت به سمت یک دانشگاه طراز در حال حرکت است و موفقیت‌های خوبی را به دنبال داشته است. این موفقیت ها، ناشی از تأثیرات کارهای تربیتی است که در حوزه دانشجویان و استادان پیگیری شده است».

در ادامه برنامه تفاهم نامه همکاری مابین دکتر فکری، مدیرکل سیاست گذاری فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دکتر امامی، معاون پ‍ژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) امضا شد.

 


لینک دانلود فایل

نظر شما :