نخستین نشست وبیناری «فراغت به مثابه گفتگو» در دانشگاه گیلان برگزار شد

۲۴ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۱:۱۶ کد : ۵۶۹۲۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۴
نخستین نشست وبیناری «فراغت به مثابه گفتگو» در روز یکشنبه ۱۵ شهریور ماه ۹۹ به اهتمام معاونت فرهنگی دانشگاه گیلان، با پشتیبانی دفتر سیاستگذاری فرهنگی وزارت عتف و دفتر دانشگاهی انجمن جامعه شناسی دانشگاه گیلان و با حضور مخاطبانی متشکل از کارشناسان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.
نخستین نشست وبیناری «فراغت به مثابه گفتگو» در دانشگاه گیلان برگزار شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه گیلان، نخستین نشست وبیناری «فراغت به مثابه گفتگو» در روز یکشنبه 15 شهریور ماه 99 با حضور مجازی دکتر محمد سعید  ذکایی استاد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر ایرج شاکری نیا دانشیار روانشناسی دانشگاه گیلان برگزار شد.

دکتر ذکایی نویسنده کتاب فراغت، مصرف و جامعه گفت: گفتگو درخصوص فراغت در اوضاع کنونی که همه با بیماری کرونا مواجه اند و با مشکلات و عوارض آن از قبیل کلافگی، بی حوصلگی و ملال درگیرند امری ضروری است. وی افزود: امر  فراغت به معنای وقت آزاد است که با عاملیت و اراده آزاد فرد گره خورده ولی شرایط کرونایی جدید چنین وقت آزاد را بر ما تحمیل کرده است. وی ادامه داد که حضور دانشجویان در دانشگاه امری فراغت آمیز بوده الان بخشی از وقت دانشجویان از این حضور فراغتی سلب شده است. وی خطاب به سیاستگذاران فرهنگی گفت که شاید دانشجویان با سرمایه های فرهنگی بالا کمتر نیاز به سیاستگذاری فرهنگی ساختارها داشته باشند اما افراد با سرمایه های فرهنگی و اقتصادی پایین به یکسری آموزشهای مناسب و غیردستوری نیاز ضروری دارند.

دکتر شاکری نیا سخنران دیگر این نشست در استفاده از تخصصهای مختلف علمی جامعه شناسی، انسان شناسی، روانشناسی، علوم تربیتی و... در امر جهت دهی، برنامه ریزی و مدیریت اوقات فراغت تأکید کرد. وی گفت درست است که ساختارها مهم است اما علایق و ذایقه های فردی در برنامه ریزی اوقات فراغت نقش عمده ای دارند. اوقات فراغت مهم است اما غنی سازی آن مهمتر است اگر توجه بدان نشود افراد با اتلاف وقت مواجه خواهند شد.

در ضمن این نشست ها با حضور اساتید کشوری تا تاریخ 30 شهریور ماه 99 (روزهای یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 11 الی 12) ادامه دارد.


نظر شما :