در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم به صورت حضوری و مجازی؛

پنجاه و سومین نشست(مجازی) معاونان فرهنگی و اجتماعی و شصت و هشتمین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور برگزار شد

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۴:۰۱ کد : ۵۶۸۳۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۳
پنجاه و سومین نشست(مجازی) معاونان فرهنگی و اجتماعی و شصت و هشتمین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پنجاه و سومین نشست (مجازی) معاونان فرهنگی و اجتماعی و شصت و هشتمین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، بر توسعه فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: باید بتوانیم در پایان این شرایط جدید بیماری، فضای جدیدی از تعامل در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم .

دکتر غلامی در این نشست که امروز (سه‌شنبه) در سالن شهدای جهاد علمی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) و یارانش و تبریک آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها، اظهار داشت: شروع سال تحصیلی جدید با توجه به وضعیتی که در ارتباط با این بیماری عالم‌گیر وجود دارد، باید با نگاه بازشدن ورق زرینی در آموزش عالی کشور، مورد توجه قرار گیرد و تمام تلاش‌مان در این دوره‌ای که عدم حضور دانشجویان را شاهد هستیم صرف آن شود که از ظرفیت‌های فناوری، توان علمی و تجربیات اساتید استفاده کنیم تا تاثیرگذاری وسیع‌تری را در مجموعه دانشگاهی کشور شاهد باشیم.

وزیر علوم در ادامه افزود: فعالیت‌های نیمسال گذشته نشان می‌دهد که ظرفیت‌های بخش مجازی توانسته است بخشی از خلاءهایی که در فعالیت‌های حضوری به دلیل عدم امکان تجمع همه افراد پیش می‌آید را مرتفع سازد.
وی تصریح کرد: از آمار تعداد دانشجویانی که در نیمسال گذشته در مناسبت‌ها حضور داشتند می‌توان فهمید وجود ارتباط برخط حاصل از فضای مجازی می‌تواند مخاطبان بیشتری را پوشش دهد. همچنین باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهیم که دانشجویی که به علت بیماری در دانشگاه حضور ندارد و در کنار خانواده به سر می‌برد؛ در این شرایط خانواده‌اش نیز به نوعی شاهد فعالیت‌های فرهنگی ما می‌باشد و باید جنبه مفید بودن برنامه‌ها برای خانواده‌های دانشجویان نیز مورد توجه قرار گیرد.
دکتر غلامی با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در توسعه کشور گفت: دانشگاهیان کشور نشان داده‌اند که هر جا لازم بوده در کنار مردم حضور پیدا کرده‌اند و در حل مسائل و مشکلات کشور، تقویت نیروی انسانی کارآمد، توسعه فناوری و دانش‌پژوهی و رشد اقتصادی، اشتغال و تبدیل دانش به ثروت نقش ارزنده‌ای داشته و روندی تکاملی را طی کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی آنچه مورد انتظار است این است که در خدمت جامعه باشیم و حل مسائل جامعه جزو تکالیف و ماموریت‌های مجموعه آموزش عالی کشور باشد و فعالیت‌های همکاران ما در این سه سال هم گویای همین امر است که توانسته ایم دستاوردهای قابل توجهی در حل مشکلات کشور داشته باشیم و با این پیشینه و با توجه به تحولات سریع دنیا لازم است جامعه دانشگاهی در برنامه‌های آتی خود به آینده‌نگری و آینده‌پژوهی توجه ویژه‌ای داشته باشند.
وزیر علوم با اشاره به نقش حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بیان کرد: حوزه‌های فرهنگی جایگاه ویژه‌ای در تربیت نسلی که نسبت به جامعه خود احساس تکلیف می‌کند، دارند؛ لذا باید سعی کنیم دانشجویان را برای مدیریت بخش‌های مختلف کشور آماده و تربیت کنیم و به آنها بیاموزیم تا در کنار هم و با هم‌فکری و اندیشمندی مسائل را حل کنند و تلاش کنند تا به یک راه حل واحد برای حل مشکلات کشور برسند.
دکتر غلامی در پایان اظهار داشت: علی‌رغم تصور عده زیادی از مردم که عدم حضور دانشجویان را دلیلی بر تعطیلی دانشگاه‌ها می‌پندارند اما گزارشات و عملکردهای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها نشان می‌دهد که نه تنها فعالیت‌های دانشگاه‌ها تعطیل نبوده بلکه با یک رویکرد جدید و با تاثیرگذاری بهتر از گذشته فعالیت‌ها ادامه داشته و تجربه نیمسال گذشته برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در نیمسال آینده می‌تواند کمک شایانی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سید سعیدرضا عاملی، در پنجاه و سومین نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی و شصت و هشتمین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور با اشاره به اهمیت به حساب آورده شدن در فرهنگ و حس تعلق اجتماعی، اظهار داشت: در محیط دانشگاه استاد و دانشجو به میزانی که مورد توجه قرار می‌گیرد، به همان میزان احساس پیوستگی به محیط دانشگاه برایشان فراهم می‌شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: این به حساب آوردن دیگران، حداقل ارتباط و تماس اما در سطحی دیگر تأمین نیازها مطرح است، افراد چون در قرنطینه و به نوعی در انزوای اجتماعی هستند، نیازمند توجه بیشتر هستند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حرکت دانشگاه علامه طباطبایی در تماس تلفنی با ۱۲ هزار دانشجوی خود، افزود: احساس به حساب آمدن یک احساس واقعی است که در زندگی اجتماعی جدید اهمیت بیشتری پیدا کرده است. افراد نیاز دارند تا دیگران به آنها توجه کند.
وی با اشاره به خصوصیت دنیاگیری کرونا، و فراگیری این بیماری، تصریح کرد: در شرایطی از کار و تلاش در محیط علمی صحبت می‌کنیم که مردم، دانشجویان و دانشگاهیان احساس خطر می‌کنند. در شرایط اضطرار، مدیریت آموزشی با شرایط غیراضطرار تفاوت جوهری پیدا می‌کند؛ باید به این تفاوت‌ها توجه کرد.
وی به شرایط خاص کرونایی در جهان به خصوص وضعیت اقتصادی مردم، اشاره کرد و افزود: افراد از یک سطح درآمدی و اقتصادی مساوی برخوردار نیستند. مسأله اقتصادی مهم است. اینکه ۱۳ سال است مقام معظم رهبری عناوین سال را اقتصادی اعلام می‌کنند به این جهت است که زندگی اقتصادی مردم در یک سطح متوسط و محترمی تأمین شود و تا این تأمین نباشد، سایر اقدامات نمی‌تواند مؤثر واقع شود. از این منظر توجه به شرایط اقتصادی مهم است. باید شرایط فرهنگی متداول را کمی تغییر دهیم. بنابراین توجه به دیگران به خصوص جامعه دانشجویی ما بسیار اهمیت دارد.


لینک دانلود فایل

نظر شما :