معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز خبر داد:

انجام بیش از ۸۰۰ فعالیت فرهنگی و اجتماعی در سال ۱۳۹۸

۰۲ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۹:۱۸ کد : ۵۶۵۹۹ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۵۸
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز از انجام ۸۹۰ فعالیت ستادی و دانشجویی این معاونت در سال ۱۳۹۸ خبر داد.
انجام بیش از ۸۰۰ فعالیت فرهنگی و اجتماعی در سال ۱۳۹۸

دکتر عبدالرحیم هوشمند به مناسبت هفته دولت در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: در این هفته یاد و خاطره الگوهای خدمت گذاری به جامعه شهید رجایی و باهنر را گرامی می‌داریم و امیدواریم یادآوری راه و منش این شخصیت‌ها چراغ راهی برای مدیران کنونی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: در حال حاضر ۶۱ انجمن علمی دانشجویی، پنج کانون فرهنگی و هنری، ۱۰ کانون اجتماعی، چهار کانون دینی مذهبی و چهار تشکل دانشجویی در این معاونت فعال است. همچنین برای ۹۱ نشریه دانشجویی مجوز صادرشده است که از این تعداد ۸۷ نشریه چاپ می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به برگزاری ۸۹۰ فعالیت در این معاونت، عنوان کرد: در سال گذشته انجمن‌های علمی دانشجویی برگزارکننده ۳۶۵ فعالیت، کانون‌های فرهنگی و هنری ۷۲ فعالیت، کانون‌های اجتماعی ۶۵ فعالیت، کانون‌های دینی ۵۵ فعالیت بوده‌اند؛ همچنین ۵۱ فعالیت در خوابگاه‌ها، ۱۳ فعالیت قرآنی، ۴۰ فعالیت ستادی و ۱۲۷ فعالیت در تشکل‌های اسلامی انجام‌شده است.
هوشمند با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها مهم‌ترین مراکز رویش کشورها هستند، افزود: دانشگاه و مراکز علمی سامانه‌ی پیش‌برنده‌ی هر جامعه به‌سوی توسعه، رفاه و تمدن‌سازی محسوب می‌شود و دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل با انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی توانایی‌های خود را افزایش دهند. تجربه نشان داده است دانشجویانی که به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌پردازند در ورود به جامعه موفق‌تر هستند.
وی، ادامه داد: در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز بخش‌های مختلفی زمینه فعالیت فرهنگی و اجتماعی دانشجویان را فراهم کرده است؛  ازجمله انجمن‌های علمی است که فعالیت‌هایی را متناسب با رشته‌ی تحصیلی دانشجویان انجام می‌دهند.
وی، بیان کرد: ۶۱ انجمن علمی دانشجویی این دانشگاه در سال ۱۳۹۸ برگزارکننده برنامه‌های ازجمله کارگاه‌های مداخله در بحران، کارگاه‌های آموزشی نرم‌افزارهای تحلیل آماری، برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف، مجموعه سمینارهای بیوتک تایم، رصد ماه و صور فلکی و سمینار روز جهانی خاک، آیین معرفی برگزیدگان یازدهمین جشنواره دانشگاه حرکت، همایش نقش زنان در توسعه شهری، جشنواره روز وکیل و روز مهندس و کنگره ملی دانشجویی طب اسب و... بوده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به فعالیت‌های ستادی این معاونت، گفت: اعزام دانشجویان و کارکنان به مناطق سیل‌زده، برگزاری دومین سوگواره‌ی ملی اربعین، برگزاری رویداد استارت‌آپ، انتخابات الکترونیکی، برگزاری دومین جایزه‌ی ادبی دانشجویی اهواز، برگزاری جشنواره‌ی رویش بخشی از فعالیت‌های ستادی انجام‌شده در سال قبل است.
هوشمند در بخش دیگری از صحبت‌های خود تأکید کرد: کانون‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی خواستگاه رویش و پرورش استعدادهای فرهنگی، هنری و دینی دانشجویان محسوب می‌شوند و زمینه‌ساز رشد فکری و فرهنگی آنان هستند.
وی عنوان کرد: ازجمله فعالیت‌های کانون‌های مذهبی، کانون‌های فرهنگی و کانون‌های اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز در سال ۱۳۹۸ می‌توان به برگزاری مراسم سه قدم تا اربعین، آیین نکوداشت چهلمین روز شهادت شهید سردار سلیمانی، دیدار با خانواده شهدا، اهدای کتاب‌ها به کودکان و نوجوانان مناطق سیل‌زده، رونمایی از مجموعه اشعار استاد قاسم آهنین‌جان، برگزاری مسابقه نوازندگی و خوانندگی، نمایشگاه و برپایی جشنواره‌ی رویش، طرح حمایت از کودکان کار و بد سرپرست و... اشاره کرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به فعالیت‌های قرآنی کانون‌های دانشجویی، افزود: در این کانون‌ها نیز برنامه‌هایی ازجمله برگزاری مرحله دانشگاهی سی و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان، کارگاه تخصصی آموزش قرائت قرآن کریم ویژه‌ی دانشجویان راه‌یافته به مرحله ملی سی و چهارمین جشنواره قرآن و عترت، محفل انس با قرآن کریم، برگزاری مسابقه‌های کتبی آشنایی با مفاهیم نهج‌البلاغه و احکام انجام‌شده است.
هوشمند، ادامه داد: برخی از دانشجویان علایق فرهنگی خود را در قالب نشریه به نمایش در می‌آورند که این نشریات شامل کاغذی و الکترونیک است و فعالیت‌هایی ازجمله کارگاه آموزش روزنامه‌نگاری، اعزام فعالان نشریات به نمایشگاه کتاب، برپایی نخستین جشنواره‌ی نشریات دانشجویی دانشگاه، کارگاه ویرایش و درست‌نویسی و خبرنویسی در واحد نشریات صورت گرفته است.
وی از فعالیت سه تشکل سیاسی و اجتماعی و همچنین فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بسیج دانشجویی خبر داد و اضافه کرد: سال قبل این کانون نیز برگزارکننده برنامه‌هایی ازجمله برپایی موکب به مناسبت اربعین و اعزام دانشجویان به مرز چذابه در این ایام، جشنواره خیریه غذا به نفع مناطق محروم، سخنرانی دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، تریبون آزاد با موضوع مشارکت حداکثری در انتخابات، نقد جریان‌های نوظهور در اسلام، تریبون آزاد انتخابات مجلس و... بوده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در این معاونت، گفت: این کرسی‌ها با موضوع تحلیل اعتراضات اخیر از ابعاد روان‌شناختی، جامعه‌شناختی، اقتصادی و امنیتی، کرسی آزاداندیشی با موضوع انتخابات مجلس یازدهم و آینده‌ی ایران، کرسی آزاداندیشی فمینیسم نقد و بررسی آن، کرسی آزاداندیشی حقوق دانشجویی برگزارشده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف اصلی از برگزاری برنامه‌های در بخش‌های مختلف معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز رشد علمی، فرهنگی و اجتماعی دانشجویان است و امیدواریم بتوانیم با حمایت از برنامه‌های دانشجویی فضایی مطلوب را برای علم‌آموزی و ایجاد روحیه نشاط و شادابی در دانشجویان ایجاد نماییم.
سمانه کیامنش، دانشگاه شهید چمران اهواز


نظر شما :