یادداشت محمد هادی عسکری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گرامیداشت روز صنایع دستی

۲۰ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۹:۱۵ کد : ۵۵۲۰۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۱
۲۰خرداد، روز جهانی صنایع دستی است؛ روزی متعلق به دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها و جلوه هایی که عاشقانه خلق شده اند و ارزش آنها به حدی است که نمی توان قیمتی را برای‌شان متصور شد.
یادداشت محمد هادی عسکری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گرامیداشت روز صنایع دستی

                                                                                                                                                                    ۲۰ خرداد مصادف با روز جهانی صنایع دستی است. روزی که به ما یادآوری می‌کند حیات فرهنگی‌مان وام‌دار خلاقیت و ذوق مردان و زنان هنرمندی است که خالصانه و عاشقانه، جلوه‌ها و آثار ارزشمند هنری خلق می‌کنند. صنایع دستی، این جهان پر نقش و نگار، گزارشگر تاریخی فرهنگ، رسوم و هویت کشورهای مختلف دنیا است.  به عبارتی صنایع دستی را می‌توان سفیران فرهنگی جوامع نیز قلمداد کرد که روایتگر مناطق، مردمان و ویژگی‌های خاص آنان هستند.
 صنایع دستی تنها یک ابزار برای مبادله و خرید و فروش نیست؛ بلکه در این مبادله ویژگی‌های فرهنگی اقوام از طریق صنایع دستی مبادله می‌شود و نوعی ارتباط  و همبستگی هنری در سطح جهانی شکل می‌گیرد. این هنر عمری به درازای عمر بشر دارد؛ چرا که از زمانی که انسان بوده، ابزارهای دست ساز او هم وجود داشته است؛ و وقتی صحبت از تمدن بشری به میان می‌آید دور از ذهن نخواهد بود که کشور عزیزمان ایران را با ثبت ۱۱ شهر و ۳ روستای جهانی صنایع دستی، در صدر کشورهای جهان از این لحاظ ببینیم. 
روز جهانی صنایع دستی را قدر نهاده و این روز را به همه خالقان هنر و طراوات بخشان روح زندگی، به ویژه دانشجویان خوش ذوق و قریحه فعال در کانون‌های دانشجویی صنایع دستی و انجمن های علمی دانشجویی این رشته تبریک می‌گویم.


نظر شما :