برگزاری سمینار مجازی تحلیل سبک هنری و مجموعه آثار استاد فتح‌الله عباد در باغ موزه نگارستان

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۸ کد : ۵۴۸۷۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۵
به مناسبت روز جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی، سمینار مجازی تحلیل سبک هنری و مجموعه آثار استاد فتح‌الله عباد، در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
برگزاری سمینار مجازی تحلیل سبک هنری و مجموعه آثار استاد فتح‌الله عباد در باغ موزه نگارستان

به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ مدیریت امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه با همکاری حفاظت ایکوم ایران و نشریه تندیس، همزمان با روز جهانی موزه‌ها سمینار مجازی  تحلیل سبک هنری و مجموعه آثار استاد فتح الله عباد و گزارش حفاظت و مرمت آنها  را برگزار می‌کند.

این نشست مجازی، برای انجام فعالیت‌های پسا کرونای موزه‌ها و با توجه به شعار جهانی موزه‌ها در سال ۲۰۲۰ با عنوان «موزه‌ها برای برابری: تنوع و فراگیری»، دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ به‌صورت مجازی از ساعت ۱۱ در صفحه اینستاگرام باغ موزه نگارستان، برگزار می‌شود.

این سلسله گفت‌وگو با رویکردهای گزارش حفاظت و مرمت تابلو نقاشی‌های استاد فتح‌الله عباد با سخنرانی فتح‌الله نیازی، سرپرست کارگروه مرمت آثار این استاد؛ تحلیل و بررسی سبک هنری فتح‌الله عباد با سخنرانی حسن حامدی، پژوهشگر و مدیر مسئول مجله تندیس، همراه خواهد بود. همچنین رونمایی آنلاین از سه اثر این استاد با عنوان «سفیر ایران- فرخ خان امین‌الدوله -در دربار ناپلئون سوم » به همراه تحلیل این واقعه تاریخی و مروری بر زندگی فرخ خان امین‌الدوله با سخنرانی زینب حقی‌مقدم ، پژوهشگر و مدیر داخلی مجموعه باغ موزه نگارستان، از دیگر برنامه‌های این سمینار است.

استاد فتح‌الله عباد دانش‌آموخته مدرسه صنایع مستظرفه و شاگرد استاد کمال‌الملک، دکتری رشته زیباشناسی هنری و دانشیار باستان‌شناسی دانشسرای عالی و دانشکده هنرهای زیبا و از استادان  بنام دانشگاه تهران بود.

مرحوم استاد فتح‌الله عباد در طول عمر هنری خود خالق آثار ارزشمند و هنری بوده‌ که کلیه این آثار و حتی منزل مسکونی وی توسط خواهرش، مرحوم بانو شریف عباد که خود از فرهنگیان خیر بوده‌اند به دانشگاه تهران اهدا شد. بالغ بر ۳۰ تابلو نفیس از این هنرمند به پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران منتقل و برخی از آثار وی بعد از گذشت چند سال به مجموعه باغ‌موزه نگارستان جهت مرمت، نگهداری و نمایش منتقل شده است.

در همین راستا خیر نیک‌اندیش دانشگاه تهران، خانم نادره حاجیان، خواهرزاده استاد فتح‌الله عباد نیز در سال ۱۳۹۷ به‌منظور شروع پروژه مرمت آثار هنری کمک نقدی خود را به دانشگاه تهران اهدا کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: باغ موزه نگارستان معاونت فرهنگی دانشگاه تهران


نظر شما :