یادداشت محمد هادی عسکری، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم

یاداشت مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به مناسبت بزرگداشت روز معلم

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۹:۵۷ کد : ۵۴۵۰۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۴۶
آموزگاران نقشی چنان پایه‌ای و زیربنایی در زندگی ما دارند که شاید گاهی نقش ایشان را از وضوح بسیار، فراموش کنیم...
یاداشت مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به مناسبت بزرگداشت روز معلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی، متن یادداشت در ادامه آمده است:

دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید مطهری و بزرگداشت مقام معلم مبارک باد.با آنکه دربارهٔ شأن آموزش و آموزگار بارها گفته و نوشته‌اند، باز هرچه در این باره بگوییم و بنویسیم، کم است.

آموزگاران نقشی چنان پایه‌ای و زیربنایی در زندگی ما دارند که شاید گاهی نقش ایشان را از وضوح بسیار، فراموش کنیم؛ برای مثال، هرکس که این سطرها را می‌خواند، بی‌گمان آموزگاری داشته که «خواندن» را به او آموخته است اما با آنکه همه‌مان هر روز متن‌های کوتاه و بلند فراوانی می‌خوانیم، از نخستین کسی که الفبا را به ما آموخت، یادی نمی‌آوریم.

جایگاه استادان و معلمان چنان والاست که در آموزه‌های دینی و عرفانی‌مان و نیز ادبیات غنی فارسی، همواره بر بزرگداشت ایشان تأکید شده است. حتی سعدی - علیه الرحمه - کار را تا آنجا پیش برده که سختگیری آموزگار را از مهربانی پدر برتر دانسته است:

پادشاهی پسر به مکتب داد / لوح سیمینْش در کنار نهاد

بر سر لوح او نبشته به زر: / «جور استاد بهْ که مهر پدر»

وجود دو وزارتخانهٔ مستقل آموزش و پرورش، و علوم، تحقیقات و فناوری در ساختار اجرایی کشور، گواه اهمیت امر آموزش در راهبردهای کلان کشور است. در این میان نقش ضروری نهاد دانشگاه در گسترش آموزش و در کنار آن، ارتقای فرهنگ عمومی جامعه بر هیچ‌کس پوشیده نیست. بسیاری از استادان دانشگاه به‌جز آنکه علوم و فنون و مهارتها را به نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند، راهبر فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان نیز هستند و اعتلای آموزش و فرهنگ را توأمان پیگیری می‌کنند.

قدردانی از استادان، مختص یک روز و دو روز نیست اما روز معلم بهانه‌ای است که همه، یک‌صدا و همراه با هم، مقام والایشان را پاس بداریم و با آگاهی کامل به یاد بیاوریم که ایشان عمر خود را وقف کاری بس بزرگ و اساسی کرده‌اند.

این روز را به همهٔ معلمان و استادان محترم سرزمین عزیزم تبریک می‌گویم.

محمد هادی عسکری

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم

 


نظر شما :