آیین‌نامه تشکیل صندوق نیکوکاری دانشگاهیان ابلاغ شد

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۱ کد : ۵۴۳۷۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۸۰
دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ آیین‌نامه تشکیل صندوق نیکوکاری دانشگاهیان به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خبر داد
آیین‌نامه تشکیل صندوق نیکوکاری دانشگاهیان ابلاغ شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی، غلامرضا غفاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، ‌ پژوهش و فناوری با دریافت این دستورالعمل و با هدف عمل به ایده دانشگاه اجتماعی و مسوولیت اجتماعی این نهاد در روزهای ماه رمضان به منظور شرکت در پویش ملی «زندگی دست یاریگر توست» در قالب تشکیل صندوق نیکوکاری دانشگاهیان، اقدام لازم را باید انجام دهند.

وی این اقدام را به منظور مشارکت مالی و داوطلبانه دانشگاهیان برای تامین بخشی از نیازهای ضروری سایر دانشگاهیان درگیر پیامدهای درمانی، اقتصادی و روانی کرونا اعلام کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: در برخی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای عملی کردن این آیین نامه ظرفیتی وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد.

غفاری اهداف تشکیل صندوق نیکوکاری دانشگاهیان را تشریح کرد و اظهار داشت: ایجاد همبستگی و همدلی در امور خیر و نیکی رسانی به دیگران در بین دانشگاهیان، زمینه سازی برای ایجاد نهادهای کمک رسان و خیریه غیردولتی برای فعالیت های ماندگار و بلند مدت، ترویج فرهنگ کمک رسانی و نهادسازی امر نیکوکاری مبتنی بر تلاش داوطلبانه برای فعالیت های ماندگار و بلند مدت، کمک و مشارکت در کاستن از مشکلات و پیامدهای ناخوشایند شیوع بیماری کرونا در ابعاد معیشتی، روانی و اجتماعی نیازمندان، اهداف تشکیل این صندوق است.

وی به ترکیب شورای سیاست گذاری این صندوق، خاطرنشان کرد: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، رییس سازمان امور دانشجویان، دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، معاون اداری و مالی وزارت علوم، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، رییس صندوق رفاه دانشجویان و مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، شورای سیاستگذاری این صندوق را تشکیل می دهند.

وی همچنین از تشکیل کمیته اجرایی این صندوق خبر داد و گفت: به منظور تحقق اهداف این آیین نامه، ساماندهی، بررسی شیوه ها و نحوه جذب کمک های دانشگاهیان، همچنین شناسایی جامعه هدف و گیرنده خدمت با حفظ شأن و کرامت آنها، در هر دانشگاه و مراکز آموزش عالی یک کمیته اجرایی تشکیل می شود.

به گفته معاون فرهنگی وزیر علوم، تعیین چگونگی کمک یا تهیه و توزیع بسته های کمک معیشتی، تعریف ساز و کار لازم جهت مشخص شدن افراد نیازمند در جامعه هدف(دانشجویان، کارکنان و بازنشستگان) به این کمک، اطلاع رسانی مناسب مصوبات کمیته به دانشگاهیان، همکاری با نهادهای خیریه و مردم نهاد در استان، جلب مشارکت و استفاده از نظرات و دیدگاه های دانشگاهیان برای فعالیت های آتی و بلند مدت صندوق، از جمله اهداف تشکیل این کمیته است.

بیژن سهیلی/۵۴۳۷۸


( ۱ )

نظر شما :