یادداشتی از دکتر خجسته مهر، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز؛

قرنطینه خانگی می تواند تنش، اختلافات و طلاق را بین زن و شوهر دامن زند؟!

۲۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۶ کد : ۵۴۱۳۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۲۱
دکتر رضا خجسته مهر استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس انجمن علمی روانشناسی خانواده ایران در یادداشتی به این مساله پرداخت که قرنطینه خانگی ممکن است میزان تنش، اختلاف و طلاق را بین زن و شوهر دامن زدن شود؟
قرنطینه خانگی می تواند تنش، اختلافات و طلاق را بین زن و شوهر دامن زند؟!

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این یادداشت آمده است:
 لابد این روزها از اخبار شنیده اید که در هنگامه شیوع کرونا میزان اختلاف و بگو مگوها و درخواست طلاق زن و شوهر های چینی بالا گرفته است.
اگر پاسخ به سوال بالا مثبت باشد، کدام دسته زوجین بیشتر مستعد بگو مگوی های خانوادگی  خواهند بود؟
 به عبارت دیگر  همسران با توسل به چه مهارتی می توانند این قرنطیه خانگی و تنش را به فرصت تبدیل کنند تا زندگی زناشویی خود را غنی کنند و از گرفتار شدن در حلقه بگو مگوی های خانوادگی و نهایتا طلاق، خود را نجات دهند.
مهارت طلایی و سرنوشت ساز چیزی نیست جز مدارا که امروزه در ادبیات روانشناسی خانواده و خانواده درمانی از آن به Tolerancce یاد می کنند.
 طبیعی است وقتی زن و شوهر باید در خانه بمانند آن وقت تفاوت هایشان و اختلاف نظر آنها بر سر امور زندگی مشترک بیشتر نمود پیدا می کند و احتمال بیشتری می رود با هم بگو و مگو داشته باشته باشند و اگر نتوانند با اختلاف در سلایق خود و دنیای های متفاوت خود، مدارا کنند احتمال تنش بین آنها و طلاق بالا خواهد رفت.
در شرایط کرونا و قرنطینه خانگی  فاصله ما با دنیای کار و دوستان و دنیای روابط اجتماعی و تفریحات ممکن است انسان را به سوی تنش بکشاند.
البته مسلم است که نمی توان شیوع کرونا را علت اختلاف زن و شوهر تلفی نمود و از تبیین های علت شناختی سخن گفت.  بالا گرفتن بگو و مگو ها و تنش ها در روابط زوجین دلایل اساسی تری دارند، اما کرونا و ماندن اجباری در خانه و به عبارتی قرنطینه خانگی ممکن است باعث شود، برخی زن و شوهرها دچار تنش شده و احساس کنند که دو دنیای متفاوت دارند و فکر کنند تنها راه حل اختلافاتشان، فاصله گرفتن عاطفی از همدیگر یا بی تفاوتی نسبت به هم و یا درخواست طلاق است!
زن و شوهر با بالا بردن و افزایش فضیلتی به نام مدارا در خود می توانند خود را از این وضعیت احتمالی نجات دهند.
مدارا، توافق بر سر تفاوت ها است و زمانی نقش خود را ایفا می کند که زوجین در حال سپری کردن مرحله پرتنش و سختی از زندگی مشترکشان باشند. مدارا داشتن ظرفیت درک کردن و احترام گذاشتن به عقاید همسر و همچنین تحمل کردن سختی ها و رنج ها در زندگی مشترک و نیز عاملی است که به طور پیوسته زندگی مشترک همسران را تحت تاثیر قرار می دهد.
مهارتی که می تواند در هنگامه شیوع کرونا بگو و مگو و بازار اختلافات را کاهش و بر غنای زندگی زن و شوهر بیفزاید.
اما چگونه می توان در همسران مهارت و فضیلت مدارا کردن با تفاوت هایی که در بین آنها وجود دارد را افزایش داد؟
۱- باور داشته باشیم که زن و شوهر از دو دنیای متفاوت هستند و راه رسیدن به آرامش، مدارا با تفاوت های هم است. مدارا با اضطراب همسر ،مدارا با کج خلقی های همسر و مدارا با اختلاف سلیقه های همسر. البته این مدارا دوطرفه است و وظیفه زن و شوهر است که هر دو، مداراگر باشند.
۲- بدانیم و باور داشته باشیم که شاه کلید آرامشگری برای همسر، مدارا کردن با عقاید، سلیقه ها و ارجیحت های همسر است. مدارا کردن با ارجحیت ها و سلیقه هایی که ارجحیت و سلیقه ما نیست و احتمالا مدارا کردن با ارجحیتی که دوستش نداریم.
۲- درک شرایط همسر، درک توانایی ها و درک ظرفیت های همسر،درک اینکه من و همسرم دو شخصیت منحصر به فرد داریم ، از دو خانواده مختلف آمده ایم و این اختلافات طبیعی است و نباید  این اختلافات را از بین برد.
۳- باور کنیم که اگر از اشتباهات همسر خود چشم پوشی نکنیم زندگی تلخی خواهیم داشت.
۴- هر یک از همسران  تلاش کند نیازها و سلیقه های همسر خود را بر تمایل و سلیقه خود ارجح بداند. باور داشته باشیم اگر این کار را نکنیم زندگی و پیوند ما شکسته خواهد شد.
۵- تلاش کنیم رفتار ناشایست همسر را با رفتار نیکو دفع کنیم. همه بدانیم که سخن و رفتار نیکو یکی از بهترین راه های دفع  کج خلقی های همسر است.  این نوع از رفتار مداراگونه شاه کلید آرامشگری در زندگی زناشویی است. بدانیم
هدف از این کار جذب همسر و افزایش صمیمیت بین زوجین است و هرگز معنای کوتاه آمدن و ذلت نیست. دفع بدی با خوبی و مدارا کردن با کج خلقی همسر کینه ها و بدی ها را از بین می رود. بدانید که دفع کج خلقی های همسر با رفتار نیک باعث جذب همسر کج خلق و زمینه تغییر و رشد وی به نقطه مطلوب خواهد شد.
۶- باور کنیم که مشورت باهم  در موضوعات مورد اختلاف، یکی از راه های برخورد با تفاوت ها است.  زوجین همچنین میتوانند برای افزایش رفتارهای   مدارا  گونه خود به هنگام اختلاف به عواملی که موجب تداوم زندگی آنها شده توجه کنند و به آنها فکر کنند.
۷-  همسر خود را مجبور به تغییر نکنید. قرنطیه و در خانه ماندن ممکن است شما را وادار کند سعی کنید به هنگام ظهور اختلاف سلیقه در امور زندگی مشترک، همسر خود را مجبور به تغییر کنید. اگر همسری نتواند با تفاوت های همسر خود مدارا کند و به اجبار درصدد تغییر ویژگی های شخصیتی  تغییرناپذیر وی باشد، وی پژمرده خواهد شد و روح آرامش از زندگی تهی خواهدشد. برای آگاهی همسران گرامی این روایت پیامبر رحمت حضرت محمد(ص)، خطاب به زوجین را تقدیم می کنم :
 "توانایی یکدیگر را در نظر بگیرید و از تحمیل کارها به یکدیگر اجتناب کنید."

نکات طلایی:
مطالعات تجربی بین فرهنگی دکتر خجسته مهر در ایران و کانادا نشان داد که همسران مداراگر به هنگام اختلاف با همسر خود از این ویژگی ها برخوردارند:
۱- خود را به جای همدیگر می گذارند.
۲- به نظرات همسر خود توجه دارند.
۳- توانایی های همسر خود را در نظر دارند.
۴- به هنگام ناراحتی از همسر خشم خود را فرو می برند.
۵- بدون اطلاع و آگاهی از علت رفتار همسر، به وی واکنش نشان نمی دهند. همسران مداراگر در برابر تفاوت ها و کج خلقی های همسر خود، کنترل گر،صبور و بر خشم خود غلبه می کنند.
۶- همسران مداراگر عذر همسر خود را می پذیرند و زمینه تغییر و رشد و پیشرفت همسر خود می شوند. پذیرفتن عذر همسر، زمینه ساز سعادت و پیشرفت و تغییر همسر کج خلق می شود.
۷- همسر مداراگر نسبت به همسر خود اهل احسان و گذشت است؛ همسر مداراگر، کینه توز نیست، خوش گمانست و از عیوب همسر خود چشم پوشی می کند.

خلاصه و نکات طلایی:
نتیجه مطالعه بین فرهنگی دکتر رضا خجسته در ایران و کانادا  نشان داد همسران مداراگر ایرانی و کانادایی به هنگام اختلاف با همسر خود، چهار ویژگی عمده دارند:
الف- اهل همدلی هستند.
ب- اهل صبر و تحمل اند  وبر هیجانات خود کنترل دارند.
ج-زمینه تغییر و رشد و عوض شدن همسر خود را فراهم می کنند.
د- همسران مداراگر اهل احسان و گذشت نسبت به همسر خود هستند.

سمانه کیامنش، دانشگاه شهید چمران اهواز


نظر شما :