دانشجویان زیادی برای مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرده‌اند

۱۲ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۵ کد : ۵۳۶۰۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۹۱۹
«پویش دانشجویی مقابله با کرونا» راه‌اندازی می‌شود/ دانشجویان زیادی برای مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرده‌اند
دانشجویان زیادی برای مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرده‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی، به نقل از مفدا، نشست هماهنگی پویش دانشجویی مقابله با بیماری کرونا امروز دوشنبه ۱۲ اسفندماه با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست دکتر حسن زائری‌لطف سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت، مهندس محمدهادی عسکری مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی، دکتر مسعود فکری مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر فریدون رحیم‌زاده مشاور معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و سیده مریم حسینی رییس اداره کانون‌های فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.

در این نشست که در محل وزارت علوم برگزار شد، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعاطی و تعامل بین مجموعه‌های فرهنگی و دانشجویی را ظرفیتی مؤثر در مبارزه با کرونا دانست و گفت: ما می‌توانیم با همکاری وزارت بهداشت که در رأس مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد و ستاد ملی بیماری کرونا را مدیریت می‌کند، از ظرفیت دانشجویی در قالب یک پویش گسترده استفاده کنیم. چرا که «پویش دانشجویی مقابله با بیماری کرونا» یک حرکت تدریجی، عالمانه و آگاهانه است که در درجه اول شناخت و دانش قابل استناد تولید می‌کند.

وی ادامه داد: امروزه برای مبارزه با کرونا باید به اطلاعات و خودمراقبتی و پیشگیری توجه داشته باشیم و به دانش بهداشتی مجهز شویم تا بتوانیم تنش روانی و مشکلات جسمانی آن را حل و فصل کنیم. دانشجویان ظرفیت فرهنگی و علمی بالایی برای کاهش این ظرفیت روانی و مقابله با بیماری دارند.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برخورداری از ظرفیت علمی دانشجویان را راه مقابله با اطلاعات غلط و غیرکارشناسی در این حوزه دانست و بیان کرد: دانشجویان ما در عرصه‌های مختلف اعلام آمادگی کرده‌اند که در این حوزه فعالیت کنند و می‌خواهند نقش فعالی داشته باشند. ما از این ظرفیت که مبتنی بر علم و دانش است، به عنوان مجموعه پشتیان در انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی بهره می‌بریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به توان علمی و ظرفیت بالای اجتماعی دانشجویان عنوان کرد: خوشبختانه با تشکیل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در وزارت بهداشت وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی و دانشگاه‌های سراسر کشور با سرعت مورد بررسی قرار گرفت و زمینه تعطیلی دانشگاه‌ها فراهم شد تا از اجتماعات دانشجویی و دامن زدن به گسترش ویروس کرونا جلوگیری شود. همچنین توانستیم دستورالعمل ضدعفونی کردن خوابگاه‌ها را تدوین و ابلاغ کنیم.

وی اضافه کرد: زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی مبتنی بر شیوه زندگی جمعی است و نیاز به دقت و فعالیت‌های پیشگیرانه برای ممانعت از گسترش ویروس کرونا دارد که این موضوع مورد توجه ما قرار گرفت و مدیریت شد. علاوه بر تعطیلی دانشگاه، کادر درمانی و بهداشتی توانستند فضای سالمی را در خوابگاه‌ها و سایر مراکز عمومی در سطح دانشگاه فراهم کنند. امروز کادر درمانی کشور در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا قرار دارند و با تلاش شبانه‌روزی در این حوزه فعالیت‌های مفید و اثربخشی را رقم می‌زنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت «بالا بردن حس مسؤولیت جمعی» و «خودمراقبتی» را مهم ترین راه مبارزه با ویرووس کرونا دانست و اشاره کرد: پویش دانشجویی مقابله با بیماری کرونا یک فعالیت دانشجویی مؤثر است که تلاش دارد نیروهای اجتماعی، فرهنگی و علمی کشور را منسجم کند و با ساماندهی آن پیام‌های خوبی را به جامعه و در سطح دانشگاه‌ها منتقل کند. خوشبختانه امروز دانشجویان زیادی برای فعالیت در این حوزه اعلام آمادگی کرده و داوطلب انجام فعالیت‌های فرهنگی و سلامت هستند. تلاش داریم تا با سامان دهی دانشجویان داوطلب، بانک اطلاعاتی از توانایی و ظرفیت دانشجویی تهیه و تکمیل کنیم.

در این نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، از تمام کنشگران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها اعم از مجموعه‌های دانشجویی نظیر کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، تشکل‌های اسلامی، نشریات دانشجویی،  شوراهای صنفی، معاونان و مدیران فرهنگی دانشجویی، استادان مشاور فرهنگی و کارشناسان فرهنگی که همواره همراه حرکت فرهنگی دانشگاه‌ها هستند، دعوت کردند تا با پیوستن به این پویش بزرگ در ریشه کنی این بیماری مؤثر باشند. 

در این نشست درباره شرایط دانشگاه‌ها، وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی، اتخاذ تصمیمات برای مقابله با گسترش ویروس کرونا، نحوه اجرایی شدن «پویش دانشجویی مقابله با بیماری کرونا»  در دانشگاه‌های سراسر کشور و... بحث و تبادل نظر شد.  

بیژن سهیلی/53601.98


( ۱ )

نظر شما :