جلسه شورای سیاست گذاری دومین همایش بین‌المللی قرآن در اندیشه و عمل حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد

۲۵ آذر ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۴ کد : ۵۱۸۹۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۴۲
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در جلسه شورای سیاستگذاری دومین همایش بین‌المللی قرآن در منظر نظری و عملی حضرت امام خمینی(ره) گفت: بازکاوی و مداقه عالمانه در منظومه فکری و عملی امام خمینی(ره) در چارچوب دومین همایش بین‌المللی قرآن در اندیشه و عمل امام خمینی(ره) می‌تواند موجب افق‌گشایی‌های تازه‌ای در بین عالمان و دانشجویان شود.
جلسه شورای سیاست گذاری دومین همایش بین‌المللی قرآن در اندیشه و عمل حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر غفاری در این جلسه با اشاره به ثمرات بسیار این همایش بین‌المللی، ویژگی اول این همایش را اهمیتی که بازکاوی اندیشه‌های حضرت امام دارد و همچنین بازنگری و تأمل در باب اندیشه فردی که معمار بزرگ انقلاب اسلامی بوده است دانست و استمرار بازکاوی و بازنگری افکار امام را از منظر نظری و عملی یا همان خط‌مشی در این همایش مورد تأکید قرار داد.

وی افزود: قرآن جایگاه اول و اندیشه‌های حضرت امام (ره) که معمار بزرگ در ایجاد یک انقلاب بوده‌اند جایگاه بعدی را در برگزاری این همایش دارد و دستگاه‌های مهمی در این همایش مشارکت و انجام‌وظیفه خواهند کرد و به همایش جلوه و درخشش خاصی خواهند بخشید.

در ادامه این نشست دکتر عبدالهادی فقیهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر نقش مهم مؤسسه نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) و پژوهشکده انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) در برگزاری این همایش گفت: شخصیت حضرت امام و اندیشه‌های قرآنی و عناصر قرآنی حاضر در سیره ایشان از دو منظر قابل‌توجه است؛ یکی اینکه حضرت امام بی‌شک از برجسته‌ترین فقهای شیعه هستند که فقه ایشان از نوع فقه اکبر است یعنی هم مسلط بر قرآن و هم سنت و همین نگرش امام بسیاری از گمانه‌ها را از بین می‌برد و جنبه دوم شخصیت ایشان به تفکر انقلابی حضرت در جهان برمی‌گردد که جهانی وام‌دار اندیشه‌های روشن و عالمانه ایشان است.

وی ادامه داد: پیوند عمیقی که امام (ره) بین سنت و قرآن داشتند، ایشان را به‌عنوان یک مصلح بزرگ اجتماعی و دینی معرفی می‌کند که در میان بزرگان و مصلحان دینی ایشان نقطه عطف مهمی به شمار می‌روند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهداف برگزاری این همایش اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش بین‌المللی، تبین اندیشه و عمل امام در ارتباط با قرآن برای دستیابی به شناخت مبانی فکری بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به‌عنوان یک پدیده برجسته در جهان معاصر و شناخت مبانی قرآن و نهضت انقلاب اسلامی است که بی‌تردید امام نقش بسیار اساسی در این مورد داشتند.

وی به ماهیت انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: نفی خرافه‌پرستی، تأکید بر نگرش فقه المقاصدی، نگرش اخلاق‌گرایی، نگرش عقلانیت، نگرشی که جریان عدالت را دنبال می‌کند و نگرش خردگرایی از ارکان‌ها اصلی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

 


نظر شما :