آئین گرامیداشت شهدای دانشجو برگزار شد

۱۶ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۴ کد : ۵۱۶۲۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۴۷۷
همزمان با ۱۶ آذر روز دانشجو، آئین گرامیداشت سه شهید دانشجو بر سر مزار آن‌ها در شهر ری برگزار شد.
آئین گرامیداشت شهدای دانشجو برگزار شد

در پی سفر نیکسون معاون رییس جمهور آمریکا به ایران در سال ۱۳۴۲، دانشجویان دانشگاه تهران اقدام به اعتراض کردند که با دخالت رژیم پهلوی سرکوب شد. مصطفی بزرگ نیا، مهدی شریعت رضوی و احمد قندچی سه شهید دانشجو هستند که در جمع اعتراض دانشجویان به سفر نیکسون شرکت داشتند که توسط رژیم پهلوی به شهادت رسیدند و این روز به نام روز دانشجو در ایران نامگذاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  معاونت فرهنگی  و اجتماعی وزارت علوم، آئین گرامیداشت شهدای دانشجو مصادف با شانزدهم آذر که به نام روز دانشجو نامگذاری شده است، بر سر مزار این شهدای گرانقدر واقع در آستان امامزاده عبدالله شهرری برگزار شد.  

مراسم ادای احترام به دانشجویان شهید ۱۶ آذر صبح امروز (شنبه) با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، حسین توکلی، فرماندار ویژه شهر ری، رضا مهدی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فنی و حرفه‌ای، سیماسادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حجت الاسلام صادقی، تولیت آستان امامزاده عبدالله و تنی چند از معاونان ستادی وزارت علوم در امامزاده عبدالله (ع) شهر ری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر غفاری، با اشاره به فرارسیدن شهادت حضرت فاطمه معصومه (س) و نیز روز دانشجو اظهار داشت: نام دانشجو در تاریخ ایران همواره با فعالیت‌های استکبارستیزی گره خورده است. روز دانشجو به نوعی بازخوانی تاریخ ایران است. ۴ ماه بعد از کودتا علیه دولت ملی دکتر مصدق، نظام‌های استعمارگر دنیا همچنان استقلال دیگر کشورها را برنمی‌تابند. این سیطره استکباری از سوی استعمارگران دنیا، چیزی نیست که از جانب فرهیختگان و به ویژه دانشجویان پذیرفتنی باشد. به همین دلیل تاریخ جنبش‌های دانشجویی همواره با مبارزه علیه ظلم و استکبار خارجی پیوند خورده است.
وی با اشاره به گرامی داشت یاد و خاطره سه شهید دانشکده فنی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشگاه از سال ۱۳۳۲ به این سو، همواره نقش مهمی در تحولات تاثیرگذار جامعه داشته است. در انقلاب اسلامی، در جنگ تحمیلی و در دیگر رویدادهای مهم حضور و تاثیرگذاری دانشجویان و اهالی علم را می‌توان به خوبی نشان داد. امیدواریم نسل جدید هم همین روحیه فداکاری را از نسل قبل به ارث ببرد. در پایان نیز از مجموعه‌هایی که در برگزاری این برنامه همکاری داشتند، از جمله فرمانداری شهر ری، بنیاد شهید انقلاب اسلامی، تولیت امامزاده عبدالله و مجموعه‌های ستادی، وزارت بهداشت و وزارت علوم تشکر می‌کنم.

در ادامه این مراسم حسین توکلی، فرماندار شهر ری، اظهار داشت: آنچه باید با تعمق در این روز به یاد داشت این است که در مدیریت کشور بایستی از جوانان و دانشجویان کمک گرفت. خوشبختانه هدف دولت تدبیر و امید نیز استفاده از توان جوانان در مدیریت کشور بوده است. امیدواریم در ادامه گام دوم انقلاب بیش از پیش از جوانان و نخبگان علمی کشور استفاده کنیم

قرائت فاتحه، عطرافشانی و نثار گل به مقام شامخ شهیدان، قرائت بیانیه روز ۱۶ آذر و سخنرانی معاون وزیر علوم، ازجمله برنامه‌های این مراسم بود.

امروز دانشجویان با حضور بر سر مزار شهدای دانشجو ضمن زنده نگه داشتن یاد این شهدا و تأکید بر پیروی از راه آن‌ها، با آرمان‌های والای امام(ره)، شهدا و مقام معظم رهبری تجدید بیعت کردند. 


( ۱ )

نظر شما :