پیام مدیرکل فرهنگی وزارت علوم در آستانه روز جهانی کتابخوانی؛

فضای مجازی موجب کاهش میزان مطالعه کتاب نشود

۲۳ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۵ کد : ۵۱۱۷۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۵۵
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پیامی به مناسبت روز جهانی کتاب و کتابخوانی تاکید کرد که کتاب و کتابخوانی بسترساز توسعه فرهنگی است و فرصت بهره‌مندی از ظرفیت فضای مجازی نباید موجب کاهش میزان مطالعه شود.
فضای مجازی موجب کاهش میزان مطالعه کتاب نشود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی  وزارت علوم به نقل از ایرنا، «محمدهادی عسکری» در این پیام ضمن نکوداشت این روز، کتاب را بسترساز توسعه فرهنگی جامعه و کتابخوانی را مستلزم گسترش فرهنگ مطالعه دانست.
وی در بخش دیگری از این پیام که از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شد، آورده است: فرصت بهره مندی از ظرفیت فضای مجازی نباید موجب کاهش میزان مطالعه کتاب شود بلکه باید تسهیل دسترسی به متون را موجب شود.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آورده است: اختراع خط و ماشین چاپ نقش بسزایی در تحولات فرهنگی و اجتماعی جوامع ایفا کرد چرا که در این محمل، روند انتشار مفاهیم و آموزه های بشری در قالب کتاب تسهیل و تسریع شد و زمینه توسعه دانش و اشتراک گذاری آن بیش از پیش فراهم شد.
به گفته عسکری، این که امروز شاهد پهنای دانش بشری در جای جای عالم هستیم مرهون رشد و توسعه انتشار کتاب است؛ از این روست که کتاب، این میراث بزرگ تمدنی بشر باید بیش از پیش پاس داشته و در زندگی فردی و اجتماعی آحاد انسان ها تأثیرگذار باشد.
وی در ادامه این پیام آورده است: امروزه گسترش فضای مجازی و رسانه های دیجیتال فضای مساعدی برای نشر اطلاعات به شمار می رود و کاربران این فضای نوین باید با برخورداری از سواد اطلاعاتی، با عمق نگری در محتوای آن، در تسهیل انتشار و مطالعه کتب به صورت مجازی اقدام کرده و توسعه فرهنگی جامعه را پیش برند.
عسکری در این پیام تاکید کرده است: سیاستگذاران و برنامه ریزان فرهنگی جامعه با برنامه ریزی منسجم نسبت به ایجاد عدالت در انتشار کتاب، با اولویت بخشی به نسل جوان و مناطق کم تر برخوردار اهتمام ورزند.
فردا جمعه ۲۴ آبان ماه روز جهانی کتاب و کتابخوانی نام گرفته است.


نظر شما :