تأکید دکتر منصور غلامی وزیر علوم:

دانشگاه‌ها تمام قد پای تربیت نیروی انسانی، کارشناسی و توسعه علم و فناوری کشور ایستاده اند

۲۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۵۵ کد : ۵۰۵۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۴۳۵
پیش از سخنان رئیس جمهور در مراسم سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور، وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسای دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران و همچنین ۲ نفر به نمایندگی از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها طی سخنانی در حضور رئیس جمهور به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در مورد وضعیت دانشگاه‌ها، توسعه علمی کشور و همچنین مشکلات و مسایل مربوط به امور دانشجویی و هیأت علمی دانشگاه‌ها پرداختند.
دانشگاه‌ها تمام قد پای تربیت نیروی انسانی، کارشناسی و توسعه علم و فناوری کشور ایستاده اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، طی سخنانی با بیان اینکه، امروز ایران جایگاه پانزدهم دنیا در توسعه علمی و فناوری را به خود اختصاص داده است، گفت: به مدد تلاش‌های انجام شده در دانشگاه‌های کشور نیاز کارشناسی در همه حوزه‌ها در دانشگاه‌های داخل تأمین می‌شود و امروز ایران و جامعه علمی ما می‌تواند در بین کشورهای برتر دنیا عرض اندام کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با قدردانی از رئیس جمهور بخاطر تصمیم شایسته ایشان برای ارجاع مشکلات کشور به دانشگاه با هدف ارایه راهکارهای علمی برای رفع مشکلات، تأکید کرد: دانشگاه‌ها تمام قد پای تربیت نیروی انسانی و کارشناسی و توسعه علم و فناوری کشور بوده و هستند و آینده کشور در دست همین نیروهای توانمند، اندیشمند و فکور پرورش یافته در دانشگاه‌هاست.

دکتر غلامی نیز در بازنگری طراحی مجدد و ساماندهی دانشگاه‌ها، تأکید کرد و گفت: طرح لازم برای این منظور تهیه و آماده اجراست، تا یک مجموعه منسجم علمی، تحقیقاتی و فناوری داشته باشیم.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی با تشریح اقدامات و عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی در آموزش ، پژوهش و درمان، خاطر نشان کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی فقط درگیر آموزش و پژوهش نیستیم و در بحث درمان و تأمین سلامت و بهداشت جامعه اقدامات بسیار خوبی صورت می‌گیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه امروز از نظر ارایه خدمات بهداشتی و درمانی از برترین‌های منطقه هستیم،  نسبت به آنچه اعمال فشار و بی‌احترامی به جامعه پزشکی کشور خواند، انتقاد کرد و گفت: جامعه پزشکی برای تأمین سلامت و بهداشت مردم در این شرایط سخت فشار اقتصادی دشمنان همه تلاش خود را انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه نباید محل درآمدزایی باشد و ما مجبور باشیم بخاطر کسب درآمد دانشجوی پولی جذب کنیم، گفت: شأن و منزلت دانشگاه، استاد و دانشجو باید در نظر گرفته شود.

دکتر نمکی همچنین خواهان توجه بیشتر به وضعیت معیشتی اساتید دانشگاه شد و گفت: دانشگاه و دانشجو نیازمند جو و محیط بانشاط است.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران به عنوان دیگر سخنران این مراسم ضمن ارایه گزارشی از توانمندی‌های دانشگاه تهران و اقدامات انجام شده در راستای توسعه علمی کشور در این دانشگاه، گفت: در موضوع سیل، دانشگاه‌ها این افتخار را داشتند با تصمیم شایسته رئیس جمهور با استفاده از ظرفیت علمی و تخصصی راهکار برای مقابله با سیل ارایه دهند.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه 250 نفر از جامعه دانشگاهی کشور با هیأت منصوب شده از طرف رئیس جمهور برای بررسی موضوع سیل امسال همراهی می‌کنند، گفت: راهبردهای کارشناسانه در این زمینه در گزارش نهایی هیأت ارایه خواهد شد.

دکتر نیلی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم با مشکلات کشور مقابله کنیم، چاره‌ای جز بهره‌مندی کامل از دانش دانشمندان و متخصصین کشور نداریم، گفت: متأسفانه میزان بهره‌مندی از فرصت و ظرفیت جامعه دانشگاهی با توانمندی دانشگاه‌ها فاصله زیادی دارد و پیشنهاد می‌کنم، برای حل این مشکل اقدام جدی صورت بگیرد و این کار می‌تواند در قانون بودجه امسال دیده شود.

رئیس دانشگاه تهران در پایان سخنان خود تأکید کرد: جامعه علمی و دانشگاهی با همه توان در خدمت کمک به توسعه و پیشرفت کشور است.

دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در سخنانی با تأکید بر اینکه امروز دانشگاه باید پاسخگوی مشکلات جامعه باشد، گفت: دانشگاه و جامعه باید بهم نزدیک شوند و دیوارهای ذهنی بین دانشگاه و جامعه برداشته شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با قدردانی از رئیس جمهور بخاطر ارجاع نامه به دانشگاه برای ارایه راهکار کارشناسانه برای حل مشکلات جامعه، تأکید کرد: جامعه دانشگاهی در خدمت کشور است و برغم وجود برخی نغمه‌های ناامیدکننده در مورد جامعه دانشگاهی قول می‌دهیم با حداکثر توان در دانشگاه برای کشور کار کنیم.

دکتر کریمی با تأکید بر اینکه جذابیت محیط دانشگاهی باید برای اعضای هیأت علمی حفظ شود، گفت: با این کار باید تلاش کسانی را که برای ناامیدی نخبگان کشور و فرار مغزها برنامه‌ریزی می‌کنند خنثی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه متأسفانه برخی رسانه‌های رسمی کشور در راه ناامید کردن نخبگان و فرهیختگان کشور، تلاش می‌کنند، گفت: اعتماد اصل درمان در پزشکی است و این اعتماد نباید خدشه‌دار شود.

                                                                                                                                                                             

خانم نکیسا رضایی دانشجوی دکتری مدیریت بازاریابی نیز به نمایندگی از طرف دانشجویان تأکید کرد: دانشجویان برای خدمت به نظام و کشور تمام قد در کنار دولت ایستاده‌اند. این دانشجو از بی‌اعتمادی بازار کار نسبت به قشر تحصیلکرده دانشگاهی انتقاد کرد و پیدا کردن کار متناسب با رشته تحصیلی را دغدغه جدی دانشجویان عنوان نمود.

ایجاد فضای فرهنگی بانشاط برای فعالیت‌های دانشجویی و فراهم کردن فرصت‌های لازم برای استفاده از دانش و تجربه تحصیلکردگان دانشگاهی در داخل کشور از خواسته‌های نماینده دانشجویان بود.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                               

دکتر امیرعلی سهراب‌پور معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان نماینده اساتید دانشگاهی نیز طی سخنانی حفظ سرمایه‌های انسانی را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: ما در کشور نخبگان علمی زیادی داریم که ژنرال‌های علم و فناوری کشور هستند. باید امید را در دل این جوان‌ها روشن نگه داریم و در جذب آنها بکوشیم.

وی از شایسته‌سالاری، مشارکت‌جویی، پیش‌بینی پذیری، داشتن رفتار منطقی و بدون تناقض، همراه با شفافیت به عنوان اقداماتی نام برد که می‌تواند به نگهداری سرمایه‌های انسانی کشور کمک کند.

در پایان این مراسم، اهدای لوح تقدیر و جوایز نفرات برتر آزمون سراسری، توسط دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، معاونان و مسئولان در جمع دانشگاهیان انجام شد.


نظر شما :