دکتر غلامرضا غفاری:

حرکت اربعین می‌تواند برای جامعه خصوصا قشر جوان هویت‌ساز باشد

۱۵ مهر ۱۳۹۸ | ۲۰:۱۷ کد : ۵۰۳۳۴ اخبار ستادی اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۴۳
آیین پایانی دومین سوگواره ملیِ علمی، فرهنگی و هنری اربعین به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه‌های سراسر کشور، صبح امروز پانزدهم مهرماه ۱۳۹۸ در تالار دانشکده کشاورزی برگزار شد.
حرکت اربعین می‌تواند برای جامعه خصوصا قشر جوان هویت‌ساز باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم ضمن قدردانی از دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران اهواز برای میزبانی دومین دوره سوگواره ملی اربعین، حرکت اربعین را حرکتی هویت‌ساز دانست و گفت: با توجه با اینکه امروزه با بحران هویت مواجه هستیم، حرکت اربعین می‌تواند برای جامعه خصوصا قشر جوان هویت‌ساز باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: رویداد پیاده‌روی عظیم اربعین، واقعیتی است که مورد توجه صاحب‌نظران فرهنگی و دینی بوده و با نگاه بین‌رشته‌ای، حوزه‌های مختلف علوم از فلسفی و کلامی گرفته تا هنری، فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی را شامل می شود.

غفاری افزود: هنرمندان، دانش‌وران و پژوهش‌گران هر یک می توانند از منظر خود پنجره ای به این رویداد بزرگ باز کنند و در ترویج این فرهنگ موثر باشند.

وی افزود: موضوع اربعین، بحثی است که می‌تواند در تولید هویت، بسیار موثر باشد؛ چراکه بهره‌مند و برخوردار از عناصری است که هر کدام از آن‌ها می‌تواند هویت‌ساز باشد. حرکت اربعین ظرفیت بسیار مهمی برای نسل جوان است و می‌تواند مولفه‌های مهمی از هویت جوانان ما، از بعد مناسک و وجوه نمادین پیاده روی اربعین گرفته تا وجوه نظری و معرفتی آنان را شکل دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: هویت، زمانی می‌تواند اصالت داشته باشد که همراه با شناخت و معرفت باشد. واقعه کربلا دارای طول و عرض تاریخی و جغرافیایی است و در چند سال اخیر شاهد توجه بیشتری به طول و عرض جغرافیایی این واقعه هستیم.

غفاری بیان کرد: حرکت ماندگار و بزرگ اربعین با وجود همه دشمنی‌ها، کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر باشد که می‌طلبد از زوایای مختلف به این حرکت بزرگ پرداخته شود. اگر ابعاد معرفتی و هویتی این جریان مد نظر باشد، طبیعتا اثرگذاری و ماندگاری بیشتری دارد. از این بابت وزارت علوم با دانشگاه‌ها، مؤسسات و دستگاه‌ها درصدد این است که در این زمینه محتواسازی کند و به این موضوع بیشتر پرداخته شود.

وی گفت: امروزه شاهد توجه جهانی به این حرکت هستیم. حرکت اربعین مستعد مطالعه و پژوهش در ابعاد بیشتری است. امیدواریم با اهتمام دانشگاهیان شاهد غنا و تولید محتوای بیشتری باشیم. طبیعتا آنچه که امروز اهمیت دارد این است که کمیتی که چشم جهانیان را خیره ساخته است، از کیفیت و غنای بیشتری نیز بهره‌مند شود.

تنها انگیزه امام حسین (ع) در قیام عاشورا انجام وظیفه در راه خدا بود

حجت الاسلام و المسلمین سید محسن شفیعی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ضمن خوشامدگویی به معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و هیات همراه و دیگر مهمانان این آیین، از زحمات کلیه برگزارکنندگان دومین دوره سوگواره ملی اربعین قدردانی کرد.

وی اظهار کرد: در نهضت و حرکت عاشورایی امام حسین (ع) بحث های زیادی تا کنون صورت گرفته و آنچه که از همه مهمتر است، متوقف نشدن این بحثِ گسترده‌دامن است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران تصریح کرد: هر کس به حریم و بارگاه حضرت اباعبدا... الحسین(ع) نزدیک شود، انوار و تجلیاتی به دل و جانش وارد می شود که موجب تحیر و شگفتی است.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی، نقطه اصلی و محور بحث عاشورا را انگیزه‌ی امام حسین (ع) از این قیام دانست و گفت: تنها انگیزه‌ی حضرت سیدالشهدا در حرکت عاشورا، انجام وظیفه برای خدا بود و نتیجه چنین معامله‌ای با پروردگار این است که ذکر و یاد امام حسین همیشه در طول تاریخ زنده و جاری است.

وی افزود: اصلی‌ترین مبحث در حوزه اخلاق، اخلاص است؛ در سندهای دینی نیز از اخلاص به عنوان معیار قبولی اعمال یاد شده است که امام حسین (ع) با تمام خلوص نیت به وظیفه ای که در مقابل خداوند احساس می کرد عمل نمود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان با تاکید بر اینکه عاشورا، امام حسین و کربلا، تمام شدنی نیستند و برای همیشه در تاریخ جریان دارند، اظهار داشت: دلیل اصلی این مهم، این است که نهضت و هدف امام حسین (ع) به سرچشمه فیض الهی گره خورده است و از کوثر الهی برگرفته شده است.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی ادامه داد: امروزه ما مبتلا به خودبینی و تمایل به دیده شدن هستیم که آفت بزرگی است و شاید اصلی‌ترین عامل نقصان‌ها و کاستی‌های ما این است که خداوند و رضای او، در آخرین مرحله از هر عملکرد و رفتاری مد نظر قرار می‌گیرد.

وی در پایان توصیه کرد برنامه‌های اربعین هرچه خالصانه‌تر و مردمی‌تر پیش رود تا از جنبه معنوی و هدف ذاتی آن کاسته نشود.


لینک دانلود فایل

نظر شما :