غلامرضا غفاری:

نیازمند ورود عالمانه نخبگان در حوزه اربعین‌پژوهی هستیم

۰۸ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۵ کد : ۵۰۱۲۸ اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۲۳۶
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در افتتاحیه همایش بین‌المللی اربعین گفت: گفتمان اربعین‌پژوهی باید در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور‌های مسلمان خاصه در ایران و کشور عراق مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
نیازمند ورود عالمانه نخبگان در حوزه اربعین‌پژوهی هستیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، به نقل از ایکنا، دکتر غفاری، در مراسم افتتاحیه سومین همایش بین‌المللی اربعین که امروز دوشنبه هشتم مهرماه، در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: ما با اجتماع بزرگی در پیاده‌روی اربعین مواجهیم که منحصر به برگزاری راهپیمایی و جمع شدن مجموعه‌ای از افراد نیست و به این مسئله خلاصه نمی‌شود، این رویداد بدون در نظر گرفتن شکل و ظاهر آن، از محتوایی بهره‌مند است که جای توجه دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه رویداد اربعین از حیث علمی، وظیفه و مأموریتی بر عهده جامعه دانشگاهی می‌گذارد که عالمان مسلمان هم به آن اذعان دارند، ادامه داد: این تأکید از این‌روست که حرکت پیاده‌روی اربعین به‌سان آیینه‌ای است که جامعه اسلامی می‌تواند تمام آموزه‌ها و ظرایفی که بر مبنای آن‌ها ماهیت و هویت او تعریف می‌شود را در این قاب ببیند؛ لذا ورود عالمانه به این موضوع و رویدادی که مختص به یک روز نیست و از مدت‌ها قبل از روز اربعین مورد توجه است، لازم به نظر می‌رسد. وی افزود: امروزه نمایش حضور مردم در رویداد اربعین، در دید جهانیان نشسته، به ویژه در عصر و زمانه‌ای که ضریب نفوذ رسانه‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین وقتی چنین وضعیتی وجود دارد، وظیفه بخش عالمان و دانشگاهیان است که این رویداد را از شئون مختلف مورد بررسی قرار دهند.غفاری گفت: در سال‌های گذشته و دوره‌های پیشین این همایش در این سطح و به شکل بین‌المللی برگزار نمی‌شد. امسال همه دانشگاه‌ها در کنار دانشگاه علامه برای برگزاری این همایش مشارکت خوبی داشتند، اما بیش از همه همکاری کمیته آموزش و بخش فرهنگی اربعین را شاهد بودیم. نگاه عالمانه نسبت به شئون رویداد از جنبه‌های مختلف و دیگری نگاه سیاستی و مدیریتی دو جنبه مهم پرداخت به موضوع پیاده‌روی اربعین بوده است.
وی گفت: گفتمان اربعین‌پژوهی باید در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور‌های مسلمان خاصه در ایران و کشور عراق مورد توجه قرار گیرد. دانش و اطلاعاتی که در این زمینه تا کنون در اختیار داشته‌ایم آن‌قدر زیاد نیست. همه مجموعه‌های علمی باید ورود لازم را در این موضوع داشته باشند و این ورود قطعا می‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد. امیدوار هستیم اهتمام و سعی و تلاش برای غنا و تولیدات بیشتر در حوزه اربعین پژوهی در عصری که عصر دانایی است را شاهد باشیم.


نظر شما :