شورای هماهنگی معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه های منطقه ۷ کشور در دانشگاه شیراز برگزار شد

گردهمایی معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه های منطقه۷ کشور

۲۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۲۲:۵۳ کد : ۴۹۹۰۸ اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۵۹
جلسه شورای معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه های منطقه ۷ کشور با حضور دکترغلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم تحقیقات و فناوری در دانشگاه شیراز برگزار شد.
گردهمایی معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه های منطقه۷ کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم  به نقل إز معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز، در این نشست پیرامون آئین نامه نشریات دانشجویی، فعالیت های تشکل های اسلامی، راهکارهای افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت های فرهنگی اجتماعی و راهکارهایی برای ارتقاء فرهنگ عفاف و حجاب بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

دکتر غفاری در این نشست به موضوع هویت دانشجویی و دانشگاهی اشاره و خاطر نشان کرد: رشد بی حساب و کتاب و نگاه کمی گرایانه در سال های گذشته سبب بی هویتی برخی دانشجویان شده و تلاش زیادی شده به این اوضاع سامان داده شود. وی اظهار داشت: دانشگاه به عنوان یکی از بخش های مهم جامعه هم محل تجمع فرهیختگان است و هم افراد را برای حضور در جامعه و پذیرش مسئولیت آماده می کند. 

معاون وزیر علوم تصریح کرد: برخی فقط کارکردهای آموزشی و پژوهشی را برای دانشگاه ها تصور می کنند و این در حالی است که توجه به این دو موضوع کفایت نمی کند. وی افزود: برای اتصال و پیوند با بدنه اجتماعی ضروری است در کنار آموزش و پژوهش، سایر توانمندی های دانشجویان تقویت شود .

دکتر غفاری اظهار داشت:دانشجویان با حضور در دانشگاه باید آمادگی های لازم را برای زندگی و مناسبات اجتماعی کسب کنند که توجه به این مهم ضرورت فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها را نشان می دهد. 

وی با اشاره به آهنگ پرشتاب در تحولات اجتماعی بیان کرد: امروز با نسل جدیدی مواجه  هستیم که مسائل جدید دارند و باید تلاش شود تا با استفاده از منابع متعدد و ظرفیت های مختلف، سامان دهی و پاسخگویی متناسب با نیازهای دانشجویان صورت گیرد.

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: دانشگاه ها، "صنعت و جامعه" را مورد مطالعه قرار می دهد اما خودش را کمتر مطالعه می کند و لازم است بخشی از پژوهش های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی سوق داده شود؛ چرا که وجود حدود 4 میلیون دانشجو در کشور با ویژگی ها و شرایط خاص می تواند زمینه ساز پیشرفت در زمینه های مختلف گردد. 

دکتر غفاری با اشاره به آغاز سال جدید تحصیلی دانشگاه ها و همزمانی با ماه محرم و صفر بیان کرد: تلاش شده تا برنامه هایی مرتبط با فرهنگ عاشورا در سطح دانشگاه های کشور اجرا شود. توجه به مطالبات جدید صنفی، پوشش دانشجویان، هنجارپذیری و فضای با نشاط سایسی؛ از دیگر موضوعاتی بود که معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جمع معاون فرهنگی دانشجویی منطقه 7 کشور به بیان آنها پرداخت. 

دکتر علیرضا افشاریفر قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز هم در این نشست گفت: انتظارات از دانشگاه ها از یک سو و پیچیدگی های حوزه فرهنگ و تحت تأثیر قرارگرفتن آن از فعالیت های سیاسی سبب شده تا انجام برنامه های فرهنگی اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار باشد. وی، افزود : خوشبختانه در دانشگاه شیراز برنامه های جدید تدوین شده است که می تواند الگوی سایر دانشگاه ها باشد؛ اما تنگناهای مالی باعث شده نتوانیم جوابگویی مناسبی را برای بدنه دانشجویی داشته باشیم و نتیجه آن عدم رضایت تشکل ها و بدنه دانشجویی است. 

مهندس محمد هادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری هم در جمع معاونان فرهنگی دانشجویی منطقه 7 کشور گفت: فعالیت های دانشگاه ها ذیل گفتمان های انقلاب اسلامی و فرهنگ و معارف اهل بیت ( علیهم السلام) صورت می گیرد و می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند. وی، با اشاره به اجرای برنامه های راهیان نور و ستاد اربعین در دانشگاه ها خاطرنشان کرد: برای اجرای مناسب برنامه های فرهنگی، دانشگاه ها باید به سراغ تنوع بخشی به منابع بروند و تلاش شود تا از ظرفیت های مختلف به خوبی استفاده شود. 

مهندس عسکری گفت: سال گذشته موفق ترین سال برای فعالیت کانون های فرهنگی دانشجویی بوده و جشنواره دانشجویی رویش در 86 دانشگاه کشور و در قالب 32 زمینه فرهنگی اجرا شده است که نشان از پویایی دانشگاه ها است.

 دومین جلسه معاونین دانشجویی فرهنگی دانشگاه های منطقه ۷ کشور با حضور مسوولین دانشجویی فرهنگی دانشگاه شیراز  امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه۹۸ از ساعت ۹ صبح با قرائت قرآن کریم آغاز شد. در این جلسه درخصوص مباحث مربوط به امور دانشجویی؛ خوابگاه، تغذیه، تربیت بدنی، تسهیلات دانشجویی و غیره هم اندیشی انجام شد. در ضمن آقای دکتر رحیمی؛ رییس محترم مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز به ارائه سخنرانی درخصوص مسائل روحی و روانی و  آسیب های اجتماعی دانشجویان و اقدامات و فعالیت های این مرکز پرداختند. بحث و گفتگو درخصوص مباحث فرهنگی با حضور آقایان؛ دکتر غفاری؛ معاون  محترم فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مهندس عسکری؛ مدیر کل محترم فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه خواهد داشت. در جلسه بعدازظهر، مدیران محترم فرهنگی اجتماعی، نماینده محترم وزیر در هیات نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه های منطقه ۷ نیز حضور خواهند داشت.

هماهنگی و همسوسازی دانشگاه ها در ارایه خدمات رفاهی، خوابگاهی و تغذیه  دانشجویان . ارایه پیشنهاداتی درخصوص تغییر ارائه خدمات به دانشجویان با توجه به مشکلات اقتصادی امروزه و همچنین برون سپاری خدمات و شیوه های مربوط به آن از بحث های مطرح در جلسه می باشد.

آقای دکتر رحیمی ضمن ارایه آمار از آسیب ها و مشکلات دانشجویان در خوابگاه ها و محیط های دانشگاهی به بیان راهکارهای اجرایی برای پیشگیری از این آسیب ها پرداختند. و در جلسه معاونین فرهنگ در خصوص مباحث جلسه به ذکر مشکلات، موانع و تجارب موفق خود پرداختند.


نظر شما :