دکتر غلامرضا غفاری:

مسئولان دانشگاه ها باید از توانمندی دانشجویان و تشکل های دانشجویی در جهت انجام امور دانشگاه استفاده کنند

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۷ کد : ۴۹۸۴۴ اخبار ستادی اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۳۲۸
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ تحقیقات و فناوری گفت: مسئولان دانشگاه ها باید از توانمندی دانشجویان و تشکل های دانشجویی در جهت انجام امور دانشگاه استفاده کنند.
مسئولان دانشگاه ها باید از توانمندی دانشجویان و تشکل های دانشجویی در جهت انجام امور دانشگاه استفاده کنند

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ تحقیقات و فناوری  روز یکشنبه در میزگرد تخصصی «بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی» که در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی برگزار شد، اعلام کرد: مسئولان دانشگاه ها باید از توانمندی دانشجویان و تشکل های دانشجویی در جهت انجام امور دانشگاه استفاده کنند. وی با بیان اینکه برای کاهش مشکلات دانشگاهی لازم است که روسای دانشگاه ها سیاست شریک‌سازی دانشگاهیان را دنبال کنند؛ اظهار داشت: ما باید با گفت‌وگو و مفاهمه، همه اقشار دانشگاهی را متقاعد کنیم که همه‌مان هم در مسائل و هم در محسنات دانشگاه سهیم هستیم و باید به کمک و همفکری هم مشکلات موجود را از میان برداریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید برپر تلاطم بودن حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها گفت: امروزه هر مساله و تغییری که در جامعه صورت می‌گیرد، سریعاً در دانشگاه نیز باز تاب می یابد و مدیریت مطلوب بر این موارد امکان‌پذیر نمی‌باشد مگر اینکه همه دست اندرکاران و اقشار دانشگاهی دست به دست هم دهند و با رسیدن به یک نقطه نظر مشترک در جهت حل مسائل اقدام کنند.
وی با اشاره به ظهور پدیده تشخص‌طلبی در میان دانشجویان گفت: ما با پدیده تشخص‌طلبی در میان دانشجویان مواجه هستیم و به این ترتیب بیشتر دانشجویان خود را ناظر می‌بینند تا مخاطب و به همین دلیل گاهی اوقات با هجمه‌های سنگین آنان به‌خصوص در فضای مجازی مواجه می‌شویم. البته این تغییر ذهنیت سریعاً در رفتار و اعمال دانشجو هم تاثیر می‌گذارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه این تغییرات در نحوه نگرش دانشجویان در حوزه‌های آموزشی و سیاسی هم نمود پیدا می کند؛ اظهار داشت: این شیوه به مساله حق و تکلیف مربوط می‌شود. دربرخی از جوامع محدوده حق و تکلیف افشار مختلف جامعه کاملاً معین و مشحص است. ما در دوره ای از تاریخ کشورمان به سر می‌بریم که حق نگاری به تکلیف نگاری می چربد و به همین دلیل با مطالبات ریز و درشت مواجه هستیم و هر قدر جامعه به سوی مدرن شدن پیش می‌رود، این مسائل بیشتر می‌شود.
دکتر غفاری در خصوص راه کار فائق آمدن بر این مشکلات و کم کردن فاصله ها بین اقشار دانشگاهی گفت: بخشی از کار که باید در حوزه فرهنگی بررسی شود این است که ما چه میزان از هنجارهای حاکم بر فضای دانشگاه‌ها در تمامی موارد را رعایت کرده‌ایم و البته در این خصوص از تاثیر عوامل بیرونی هم نباید غافل شویم.
وی افزود: همچنین در این خصوص باید یک هم‌ترازی نسبت به برداشت‌ها و تعابیراز هنجارها و رعایت آنها در سطح دانشگاه میان مسئولان و اقشار مختلف دانشگاهی به وجود آید و سعی ما باید رسیدن به یک اجماع و استفاده از ظرفیت‌های مختلف باشد.


نظر شما :