شورای هماهنگی معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۸کشور

۱۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۸:۲۰ کد : ۴۹۷۷۰ اخبار ستادی اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۵۲۶
دومین نشست شورای هماهنگی معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی و اولین نشست نمایندگان وزیر در هیئت نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه ۸ کشور، صبح امروز (پنج‌شنبه) با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.
شورای هماهنگی معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۸کشور

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، به نقل از، اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سیستان و بلوچستان، در این مراسم دکتر غفاری در مورد هدف از برگزاری این نشست اظهار داشت: در ایام تعطیلات دانشگاه و با توجه با آغاز سال تحصیلی بر اساس منطقه‌بندی، جلساتی را در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی و بعضاً سیاسی، که دانشگاه‌ها با آن مواجه هستند، برگزار می‌نماییم.
وی تصریح کرد: امروز هم شاهد برگزاری این جلسه در دانشگاه سیستان و بلوچستان هستیم که به لحاظ منطقه‌بندی تشکیل منطقه ۸کشور را داده و به عنوان دانشگاه مادر منطقه مسئولیت فرهنگی دانشگاه‌های استان را عهده داراست.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در این نشست مسائل و موضوعات فرهنگی و اجتماعی که ناظر به بحث آسیب‌های اجتماعی و بحث‌های سیاسی دانشگاه با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی است، به عنوان سه محور کلیدی مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.
وی افزود: مسائل دانشگاه‌های منطقه با توجه به بستر و محیطی که در آن قرار دارند در برخی موارد دارای نقاط مشترک و متفاوتی هستند که این نشست‌ها بهانه‌ای است تا از تجربیات یکدیگر استفاده نمایند.
دکتر غفاری خاطر نشان کرد: در برخی از دانشگاه‌ها مسائل فرهنگی و اجتماعی نسبت به سایر دانشگاه‌ها بیشتر مورد توجه است، از جمله مسائل و موضوعات این منطقه و این حوزه با مرکزیت دانشگاه سیستان و بلوچستان که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد.وی خاطر نشان کرد: تمام تلاش‌ها بر این استوار است تا سیاست‌ها و راهکارهایی اتخاذ شود تا کمک به رونق فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، تقویت توانمندی و مهارت‌افزایی در دانشجویان و ایجاد ارتباط و تعامل مناسب با دستگاه‌ها و بخش های مختلف متولی بحث‌های اجتماعی و فرهنگی افزایش یابد.
دکتر غلامرضا رضائی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز طی سخنانی با گرامیداشت ایام محرم بیان داشت: دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های منطقه جنوب شرق کشور است که اکثر دانشگاه‌های فعلی استان از دهه ۷۰ از این دانشگاه مستقل شده‌اند.وی بحث فرهنگی در این استان و منطقه را بسیار خطیر دانست تا هم اهداف وزارت علوم و هم برنامه‌های فرهنگی مردم و قومیت‌های مختلف را لحاظ نماید.
دکتر رضائی افزود: حوزه معاونت فرهنگی دانشگاه سیستان و بلوچستان شامل ۴۸ انجمن علمی ،۱۹ کانون، فرهنگی، اجتماعی و هنری، ۶ تشکل سیاسی و ۳۸ نشریه دانشجویی است.
وی با حساس دانستن کارهای فرهنگی، در مورد رئوس فعالیت های انجام شده در این زمینه ابراز داشت: بحث آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، حجاب و عفاف از مهم‌ترین مسائلی بوده است که در طی دوران حضور در دانشگاه مطرح بوده که خوشبختانه با همکاری دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه راهکارهایی مناسبی برای مراقبت از دانشجویان اندیشیده شده است.
دکتر رضائی در ادامه به کسب افتخارات معاونت فرهنگی و اجتماعی و بحث بودجه مطالبی را به اختصار مطرح و اظهار امیدواری کرد برگزاری این نشست‌ها در مسیر اهداف متعالی آموزش عالی نتایج خوبی به همراه داشته باشد.
دکتر ابراهیم نوری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز طی سخنانی در مورد لزوم برگزاری نشست‌های فرهنگی گفت: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به عنوان مرکز تربیت نیروی متخصص و متعهد، دارای اضلاعی همچون آموزش، پژوهش و پرورش است که در این مقوله بحث فرهنگی و مسائل مربوط به آن رسالت خطیری دارد که مانند مسائل آموزشی و پژوهشی شفاف و واضح نیست.وی انجام هرگونه کار فرهنگی مثبت و تاثیرگذار را منوط به همکاری و همدلی تمام عوامل مجموعه و فراهم شدن بستر خاص دانست تا انعکاس آن در مدارج عالی اجرایی شود.
دکتر نوری اظهار امیدواری کرد تا در این نشست با همفکری و هم‌اندیشی نقشه راهی مهیا شود تا زمینه برطرف شدن مشکلات اجتماعی و فرهنگی را فراهم نماید.
حجت الاسلام صادقی مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز با فرازی از قیام امام حسین (ع) و بهره گیری از این قیام اظهار داشت: ما به عنوان دوستداران حضرت ابا عبدا.. الحسین (ع) باید تلاش نمائیم تا رفتارمان شبیه آن امام بزرگوار بوده و تمام دغدغه ما دانشجویانی باشد که دچار آسیب های اجتماعی می شوند.وی افزود: ما باید از هرگونه کمکی را که می‌تواند یک هویت خوب برای زندگی و آینده آنان و کشور ترسیم نماید دریغ نورزیم.گفتنی است این نشست با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس عسکری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی و معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۸ کشور به مدت یک روز به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزارشد.


( ۱ )

نظر شما :